zvláštní poděkování
Volný.cz

Filmové tipy 27. týden

Čest rodiny Prizziů

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Čest rodiny Prizziů
B

 • ýt věrný manželce, nebo mafii? Jack Nicholson v hlavní roli americké kriminální komedie, oceněné Oscarem (1985). Dále hrají: K. Turnerová, R. Loggia, W. Hickey, A. Hustonová a další. Režie John Huston. Profesionální zabiják Charley Partanna (Jack Nicholson) pracuje pro Prizziovy, jednu z nejbohatších mafiánských rodin v Americe. Pojí ho s ní dokonce krevní pouto, neboť jeho kmotrem je hlava celého klanu, Don Corrado Prizzi (William Hickey). Charley se jednoho dne zamiluje do půvabné Irene Walkerové (Kathleen Turnerová), kterou potkal na jedné rodinné svatbě. Z obou se časem stanou manželé. Do jejich vztahu se však začnou vkrádat problémy, když se ukáže, že Irene je také profesionální vražedkyně a že si ji Prizziovi najali na odstranění jistého zrádce. A když mají Charley a Irene později zabít jeden druhého, je to už hotová manželská krize. Jeden z posledních filmů legendárního režiséra Johna Hustona je originální gangsterskou komedií, jemně parodující mafiánské eposy. Autorova dcera Anjelica Hustonová získala Oscara za vedlejší roli, film měl kromě toho nominace ještě v sedmi dalších kategoriích – nejlepší film, režie, hlavní mužská role (Jack Nicholson), vedlejší mužská role (William Hickey), střih, scénář podle předlohy a kostýmy.
  Vysílání: 01.7., 20.00 hod., ČT2

  Muž z Ria
  Na prahu smrti, ve víru nebezpečí snaží se vyrvat svou snoubenku ze spárů únosců Jean-Paul Belmondo. Francouzská komedie (1964). Dále hrají: F. Dorléacová, J. Servais, S. Renantová, R. Dumas, D. Ceccaldi a další. Režie Philippe de Broca. Neuvěřitelná dobrodružství mladého Francouze, pronásledujícího přes celý svět únosce své snoubenky, to vše kvůli bájnému pokladu zmizelé civilizace Malteků. Vojín základní služby Adrien Dufourquet přijíždí na týdenní dovolenou do Paříže za svou snoubenkou Agnes Villermosovou. Ta je však unesena tajemnými muži, kteří pátrají po třech soškách, jediných památkách na ztracenou civilizaci a současně klíčům k bájnému pokladu. Adrien je muž činu a proto se okamžitě vydá únosce pronásledovat. Jeho cesta vede z Paříže do Rio de Janeira, dále do hlavního města Brasilia, do hlubin brazilských pralesů a nakonec zpět do Paříže. To vše v příběhu, kde jedna událost střídá druhou, scenerie se mění zázračnou rychlostí a hrdina se neustále ocitá v nebezpečí života, z něhož se mu daří uniknout vždy na poslední chvíli, a to jen proto, aby se vzápětí ocitl v dalším ohrožení.
  Vysílání: 04.7., 22.40 hod., ČT2
  Opakování: 05.7., ČT2

  Osamělá Holubice - Odchod
  Opravdoví kovbojové amerického Západu a jejich cesta dlouhá tisíce mil za snem o panenských pláních Montany. Hvězdně obsazený dobrodružný westernový seriál oceněný Zlatým glóbem za nejlepší minisérii (1988). Hrají: R. Duvall, T. L. Jones, D. Glover, D. Laneová, R. Urich a další. Scénář W. D. Wittliff a L. McMurtry. Režie Simon Wincer. V malém městečku Osamělá Holubice v pustém Texasu vedou malou dobytkářskou společnost dva dlouholetí přátelé, Gus (Robert Duvall) a Woodrow (Tommy Lee Jones), kapitáni hraničáři. Po deseti letech se sem vrací jejich starý kamarád Jake (Robert Urich), a jeho vyprávění o dobytkářkém ráji – civilizací nepolíbených pastvinách Montany – se usadí jako brouk v hlavě obou mužů. Spolu s dalšími honáky, včetně jejich dlouholetého přítele a stopaře Deetse (Danny Glover), si opatří stádo dobytka a vydávají se na cestu dlouhou dva a půl tisíce mil do jejich země zaslíbené. Spolu s celou kumpanií – lépe řečeno s Jakem – cestuje také ženská ozdoba Osamělé Holubice, a to místní prostitutka Lorena (Diane Laneová), která touží po zcela jiném životě, než jaký doposud měla. Paralelně se poté odvíjí příběh nesmělého šerifa z městečka Fort Smith v Arkansasu Julye (Chris Cooper), který hledá Jakea kvůli vraždě jeho bratra. Během nepřítomnosti Julye se však jeho žena Elmíra (Glenne Headlyová) rozhodne opustit dům a vrátit se za svým prvním mužem. Čtyřdílná minisérie Osamělá Holubice získala řadu ocenění a mezi nejvýznamnější patří Zlatý glóbus za nejlepší minisérii a za mužský výkon Roberta Duvalla. Samotná literární předloha Larryho McMurtyho z roku 1986 pak získala Pulitzerovu cenu. V dalšího rolích této minisérie se také představí např. Anjelica Hustonová, Frederic Forrest nebo Steve Buscemi.
  Vysílání: 05.7., 20.00 hod., ČT2

  Muž, který pronásledoval sám sebe
  Toho druhého mu byl čert dlužen. Britský film s Rogerem Moorem v hlavní roli (1970). Dále hrají: H. Neilová, A. Rodgers, O. Georges-Picotová, F. Jones, J. Carson a další. Režie Basil Dearden (Premiéra). Anglický obchodník Harold Pelham přežije vážnou autohavárii a po rekonvalescenci se vrací do normálního života. Po uzdravení se však začíná setkávat s podivnými náhodami. Byl prý ve čtvrtek v londýnském klubu hrát snooker a dokonce tu vyhrál několik sázek. Ve skutečnosti ale v té době odpočíval na dovolené ve Španělsku. Neznámá kráska mu zase tvrdí, že je jeho milenkou, on však je vzorným a především věrným manželem a také otcem dvou synů. Vývojářská firma, ve které pracuje, se ke všemu potýká se závažným únikem interních informací. Na Harolda je toho zkrátka najednou trochu moc, přece ale musí existovat nějaké racionální vysvětlení. Snímek Muž, který pronásledoval sám sebe režíroval jako svůj předposlední titul klasik ostrovní kinematografie Basil Dearden. Do hlavní role obsadil tehdy nepříliš známého Rogera Moora, který se o tři roky později proslavil coby třetí reinkarnace neohroženého agenta 007 Jamese Bonda.
  Vysílání: 05.7., 21.40 hod., ČT2

  Vera Cruz
  Gary Cooper a Burt Lancaster jako ochránci dostavníku převážejícího zlatý poklad. Americký výpravný western (1954). Dále hrají: C. Romero, E. Borgnine, S. Montielová, G. Macready, Ch. Bronson, D. Darcelová a další. Režie Robert Aldrich. Dobrodruh Joe Erin a bývalý generál z války Severu proti Jihu jménem Benjamin Trane, se stávají ochránci dostavníku převážejícího dámu z vyšší společnosti a utajené zlato. Oba tají soukromý zájem o poklad, který má posloužit k nákupu zbraní. Kromě nich se ale o dostavník s pokladem zajímají také bandité a vzbouřenci v Mexiku. Známý americký režisér Robert Aldrich, který se proslavil svými drsnými a často nekonvenčními snímky (Apač, Velký nůž, Grissomova banda, Ulzanův nájezd, Podivná spravedlnost), zrežíroval výpravný western, který svými morálně lhostejnými charaktery ovlivnil řadu následovníků žánru, v popředí se Sergiem Leonem čí Samem Peckinpahem. Ne nadarmo si Vera Cruz vysloužilo poněkud přehnanou nálepku prvního „špageťáku“. Snímek byl dále nezvyklý svou volbou lokací (mj. Teotihuacán s pyramidou Slunce), které obohatily ikonické fordovské panoráma Monument Valley. Z produkční perspektivy byl snímek také zajímavý tím, že byl natočen výrobním procesem SuperScope, „širokoúhlou“ technikou 35 mm, která měla v patentové válce 50. let konkurovat náročnějšímu a dražšímu procesu CinemaScope.
  Vysílání: 07.7., 20.00 hod., ČT2

  Fúsi
  Životu se neschováš, ani na Islandu. Islandsko-dánská černá komedie (2015). Hrají: G. Jónsson, I. Kristjánsdóttir, S. Kjartansson, F. U. Dagsdóttir a další. Režie Dagur Kári (V islandském znění s titulky) (Premiéra). Fúsi, zavalitý čtyřicátník a hlavní hrdina filmu, sbírá odvahu konečně vstoupit do dospělého světa. Dosud procházel životem jako náměsíčný, jeho všední dny ovládala rutina práce na letišti a stavění papírových modelů tanků z druhé světové války. Pak ale do jeho života nečekaně vtrhne temperamentní žena a osmileté děvčátko a Fúsi je donucen to risknout. Protože životu se nelze vyhýbat věčně. Film, který zdařile míjí všechna žánrová klišé, získal tři hlavní ceny na Mezinárodním festivalu Tribeca v New Yorku – za nejlepší hraný film, za scénář a cenu pro nejlepšího herce. V české předpremiéře se úspěšně představil na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Režisér, scenárista a hudebník Dagur Kári se narodil ve Francii, ale vyrůstal na Islandu. V roce 1999 vystudoval Dánskou národní filmovou školu v Kodani, jeho absolventský krátký hraný snímek Lost Weekend (2000) získal řadu ocenění. Kári se také podílel na povídkovém filmu Villiljós (2001). Jako režisér celovečerního filmu debutoval dramatem o tápajícím mladíkovi Albín jménem Nói (2003), oceněném na MFF v Rotterdamu a uvedeném na MFF v Karlových Varech. Jeho nadcházející smutná komedie Outsider (2005) byla uvedena v sekci Un Certain Regard na MFF v Cannes i na MFF Karlovy Vary. V roce 2009 natočil anglicky mluvenou tragikomedii Dobré srdce, zasazenou do newyorského baru.
  Vysílání: 04.7., 21.15 hod., ČT art

  Ústava
  Každý se nějak a někde narodil a každý potřebuje lásku. Chorvatská hořká komedie natočená v české koprodukci (2016). Hrají: N. Glogovac, D. Aćimović, K. Marinkovćová, B. Smiljanić, M. Hren a další. Režie Rajko Grlić (V původním znění s titulky) (Premiéra). Vysokoškolský učitel Vjeko zasvětil celý svůj život studiu chorvatského jazyka a historie. Žije v zanedbaném a špinavém bytě v centru Záhřebu se svým otcem Hrvojem. Vjekovi tragicky zahynula láska jeho života – hudebník Bobo. V jeho životě je teď jediná věc, která ho těší. Noční procházky prázdným městem ve svém druhém skutečném já, které však úzkostlivě tají, v krásných ženských šatech a s dokonalým make-upem. Jednou v noci ho přepadne skupina mladých mužů, porazí ho, pomočí a nechá v bezvědomí ležet na ulici. Do nemocnice ho přivezou v dehonestujícím stavu a zrovna má službu zdravotní sestra Maja, která bydlí se svým mužem v suterénu jejich domu. Vjeko se s Majou spřátelí, k přátelství s jejím mužem je ještě dlouhá cesta. Náhoda svede k sobě tři lidi, každý má své sny i svou minulost a svůj původ, své priority a hodnoty, ale i současnost. Film natočil režisér Rajko Grlič patřící k několika výrazným osobnostem jugoslávských režisérů, kteří vystudovali na pražské FAMU. V České televizi měli diváci možnost vidět jeho vynikající filmy Jen jednou se miluje, Čaruga a Hraniční hlídka. Hlavní roli ztvárnil významný srbský herec Nebojša Glogovac, který zemřel v loňském roce na vrcholu své kariéry v pouhých osmačtyřiceti letech.
  Vysílání: 07.7., 22.20 hod., ČT art

  24.6.2019 19:06:57 Redakce | rubrika - Z éteru
 • Časopis 30 - rubriky

  Archiv čísel

  reklama

  LM2019

  Články v rubrice - Z éteru

  Literární tipy 31. týden

  Záhada hlavolamu

  Záhada hlavolamu (5/9)
  Dobrodružství Rychlých šípů v tajemných Stínadlech. Legendární seriál na motivy romá ...celý článek


  Dokumentární snímek Věra 68

  Věra Čáslavská (Věra 68)

  Věra 68
  Dokumentární snímek letošní jubilantky Olgy Sommerové je životní bilancí celosvětově uznávané králo ...celý článek


  Kino art prázdninové filmové tipy

  Benicio del Toro (Jimmy P.)

  Tváří v tvář
  Studie ženy, které se po pokusu o znásilnění začnou vracet dlouho potlačované strachy. Švédský ...celý článek


  Marie Vášová výročí

  Marie Vášová (Bečička)

  Bečička
  Marie Vášová v televizním zpracování černé humoresky Guy de Maupassanta (1971). Dále hrají: V. Chra ...celý článek


  Filmové tipy 31. týden

  Pěkně blbě

  Jaguár
  Přece neutekl od pařížských mafiánů, aby se stal terčem pro amazonské zabijáky! Jean Reno a Patrick ...celý článek


  Dějiny Hollywoodu 4

  Dějiny Hollywoodu 4

  Dějiny Hollywoodu (4/7)
  Konec zlatého snu, 1929–1941. Americký dokumentární cyklus. V roce 1927 začal ...celý článek


  Život Leonarda 5

  Život Leonarda da Vinci (5/5)
  Osudy jedné z největších renesančních osobností rekonstruované na základě dob ...celý článek


  Výtvarné tipy 31. týden

  Potrava duše & těla II (5/11)
  Jak bude vypadat kuchyně budoucnosti? Francouzský dokumentární cyklus.Ve své ...celý článek


  Belmondo o Belmondovi

  Belmondo o Belmondovi

  Belmondo o Belmondovi
  Legenda světového filmu očima vlastního syna na cestě za přáteli. Francouzský dokumen ...celý článek


  Dokumenty o snech

  O čem sní muži

  O čem sní ženy
  Dokument o dívčích snech a realitě života žen (1999). Scénář a režie O. Sommerová. Důvod, pr ...celý článek


  Turecká čítanka

  Turecká čítanka

  Turecká čítanka: Mezi řádky půlměsíc
  Murat Özyaşar – portrét tureckého prozaika, rodáka z kurdské met ...celý článek


  Olga Sommerová výročí

  Olga Sommerová na plovárně

  Na plovárně s Olgou Sommerovou
  Rozhovor Marka Ebena s českou filmovou dokumentaristkou, která v minulých dn ...celý článek


  Filmy Bolkem Polívkou

  B. Polívka (Musíme si pomáhat)

  Sedím na konári a je mi dobre
  Féerie o zlatě, smrti a lásce bez milování v režii Juraje Jakubiska. Slovensk ...celý článek  Časopis 30 - sekce

  DIVADLO

  V Brně slaví Bolkovy sedmdesátiny

  Bolek Polívka na přebalu knihy BOLEK

  V Galerii Vaňkovka Brno je k vidění výstava fotografií zachycujících sedmdesát let života oblíbeného českého h celý článek

  další články...