zvláštní poděkování
Volný.cz

Filmové tipy 27. týden

Čest rodiny Prizziů

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Čest rodiny Prizziů
B

 • ýt věrný manželce, nebo mafii? Jack Nicholson v hlavní roli americké kriminální komedie, oceněné Oscarem (1985). Dále hrají: K. Turnerová, R. Loggia, W. Hickey, A. Hustonová a další. Režie John Huston. Profesionální zabiják Charley Partanna (Jack Nicholson) pracuje pro Prizziovy, jednu z nejbohatších mafiánských rodin v Americe. Pojí ho s ní dokonce krevní pouto, neboť jeho kmotrem je hlava celého klanu, Don Corrado Prizzi (William Hickey). Charley se jednoho dne zamiluje do půvabné Irene Walkerové (Kathleen Turnerová), kterou potkal na jedné rodinné svatbě. Z obou se časem stanou manželé. Do jejich vztahu se však začnou vkrádat problémy, když se ukáže, že Irene je také profesionální vražedkyně a že si ji Prizziovi najali na odstranění jistého zrádce. A když mají Charley a Irene později zabít jeden druhého, je to už hotová manželská krize. Jeden z posledních filmů legendárního režiséra Johna Hustona je originální gangsterskou komedií, jemně parodující mafiánské eposy. Autorova dcera Anjelica Hustonová získala Oscara za vedlejší roli, film měl kromě toho nominace ještě v sedmi dalších kategoriích – nejlepší film, režie, hlavní mužská role (Jack Nicholson), vedlejší mužská role (William Hickey), střih, scénář podle předlohy a kostýmy.
  Vysílání: 01.7., 20.00 hod., ČT2

  Muž z Ria
  Na prahu smrti, ve víru nebezpečí snaží se vyrvat svou snoubenku ze spárů únosců Jean-Paul Belmondo. Francouzská komedie (1964). Dále hrají: F. Dorléacová, J. Servais, S. Renantová, R. Dumas, D. Ceccaldi a další. Režie Philippe de Broca. Neuvěřitelná dobrodružství mladého Francouze, pronásledujícího přes celý svět únosce své snoubenky, to vše kvůli bájnému pokladu zmizelé civilizace Malteků. Vojín základní služby Adrien Dufourquet přijíždí na týdenní dovolenou do Paříže za svou snoubenkou Agnes Villermosovou. Ta je však unesena tajemnými muži, kteří pátrají po třech soškách, jediných památkách na ztracenou civilizaci a současně klíčům k bájnému pokladu. Adrien je muž činu a proto se okamžitě vydá únosce pronásledovat. Jeho cesta vede z Paříže do Rio de Janeira, dále do hlavního města Brasilia, do hlubin brazilských pralesů a nakonec zpět do Paříže. To vše v příběhu, kde jedna událost střídá druhou, scenerie se mění zázračnou rychlostí a hrdina se neustále ocitá v nebezpečí života, z něhož se mu daří uniknout vždy na poslední chvíli, a to jen proto, aby se vzápětí ocitl v dalším ohrožení.
  Vysílání: 04.7., 22.40 hod., ČT2
  Opakování: 05.7., ČT2

  Osamělá Holubice - Odchod
  Opravdoví kovbojové amerického Západu a jejich cesta dlouhá tisíce mil za snem o panenských pláních Montany. Hvězdně obsazený dobrodružný westernový seriál oceněný Zlatým glóbem za nejlepší minisérii (1988). Hrají: R. Duvall, T. L. Jones, D. Glover, D. Laneová, R. Urich a další. Scénář W. D. Wittliff a L. McMurtry. Režie Simon Wincer. V malém městečku Osamělá Holubice v pustém Texasu vedou malou dobytkářskou společnost dva dlouholetí přátelé, Gus (Robert Duvall) a Woodrow (Tommy Lee Jones), kapitáni hraničáři. Po deseti letech se sem vrací jejich starý kamarád Jake (Robert Urich), a jeho vyprávění o dobytkářkém ráji – civilizací nepolíbených pastvinách Montany – se usadí jako brouk v hlavě obou mužů. Spolu s dalšími honáky, včetně jejich dlouholetého přítele a stopaře Deetse (Danny Glover), si opatří stádo dobytka a vydávají se na cestu dlouhou dva a půl tisíce mil do jejich země zaslíbené. Spolu s celou kumpanií – lépe řečeno s Jakem – cestuje také ženská ozdoba Osamělé Holubice, a to místní prostitutka Lorena (Diane Laneová), která touží po zcela jiném životě, než jaký doposud měla. Paralelně se poté odvíjí příběh nesmělého šerifa z městečka Fort Smith v Arkansasu Julye (Chris Cooper), který hledá Jakea kvůli vraždě jeho bratra. Během nepřítomnosti Julye se však jeho žena Elmíra (Glenne Headlyová) rozhodne opustit dům a vrátit se za svým prvním mužem. Čtyřdílná minisérie Osamělá Holubice získala řadu ocenění a mezi nejvýznamnější patří Zlatý glóbus za nejlepší minisérii a za mužský výkon Roberta Duvalla. Samotná literární předloha Larryho McMurtyho z roku 1986 pak získala Pulitzerovu cenu. V dalšího rolích této minisérie se také představí např. Anjelica Hustonová, Frederic Forrest nebo Steve Buscemi.
  Vysílání: 05.7., 20.00 hod., ČT2

  Muž, který pronásledoval sám sebe
  Toho druhého mu byl čert dlužen. Britský film s Rogerem Moorem v hlavní roli (1970). Dále hrají: H. Neilová, A. Rodgers, O. Georges-Picotová, F. Jones, J. Carson a další. Režie Basil Dearden (Premiéra). Anglický obchodník Harold Pelham přežije vážnou autohavárii a po rekonvalescenci se vrací do normálního života. Po uzdravení se však začíná setkávat s podivnými náhodami. Byl prý ve čtvrtek v londýnském klubu hrát snooker a dokonce tu vyhrál několik sázek. Ve skutečnosti ale v té době odpočíval na dovolené ve Španělsku. Neznámá kráska mu zase tvrdí, že je jeho milenkou, on však je vzorným a především věrným manželem a také otcem dvou synů. Vývojářská firma, ve které pracuje, se ke všemu potýká se závažným únikem interních informací. Na Harolda je toho zkrátka najednou trochu moc, přece ale musí existovat nějaké racionální vysvětlení. Snímek Muž, který pronásledoval sám sebe režíroval jako svůj předposlední titul klasik ostrovní kinematografie Basil Dearden. Do hlavní role obsadil tehdy nepříliš známého Rogera Moora, který se o tři roky později proslavil coby třetí reinkarnace neohroženého agenta 007 Jamese Bonda.
  Vysílání: 05.7., 21.40 hod., ČT2

  Vera Cruz
  Gary Cooper a Burt Lancaster jako ochránci dostavníku převážejícího zlatý poklad. Americký výpravný western (1954). Dále hrají: C. Romero, E. Borgnine, S. Montielová, G. Macready, Ch. Bronson, D. Darcelová a další. Režie Robert Aldrich. Dobrodruh Joe Erin a bývalý generál z války Severu proti Jihu jménem Benjamin Trane, se stávají ochránci dostavníku převážejícího dámu z vyšší společnosti a utajené zlato. Oba tají soukromý zájem o poklad, který má posloužit k nákupu zbraní. Kromě nich se ale o dostavník s pokladem zajímají také bandité a vzbouřenci v Mexiku. Známý americký režisér Robert Aldrich, který se proslavil svými drsnými a často nekonvenčními snímky (Apač, Velký nůž, Grissomova banda, Ulzanův nájezd, Podivná spravedlnost), zrežíroval výpravný western, který svými morálně lhostejnými charaktery ovlivnil řadu následovníků žánru, v popředí se Sergiem Leonem čí Samem Peckinpahem. Ne nadarmo si Vera Cruz vysloužilo poněkud přehnanou nálepku prvního „špageťáku“. Snímek byl dále nezvyklý svou volbou lokací (mj. Teotihuacán s pyramidou Slunce), které obohatily ikonické fordovské panoráma Monument Valley. Z produkční perspektivy byl snímek také zajímavý tím, že byl natočen výrobním procesem SuperScope, „širokoúhlou“ technikou 35 mm, která měla v patentové válce 50. let konkurovat náročnějšímu a dražšímu procesu CinemaScope.
  Vysílání: 07.7., 20.00 hod., ČT2

  Fúsi
  Životu se neschováš, ani na Islandu. Islandsko-dánská černá komedie (2015). Hrají: G. Jónsson, I. Kristjánsdóttir, S. Kjartansson, F. U. Dagsdóttir a další. Režie Dagur Kári (V islandském znění s titulky) (Premiéra). Fúsi, zavalitý čtyřicátník a hlavní hrdina filmu, sbírá odvahu konečně vstoupit do dospělého světa. Dosud procházel životem jako náměsíčný, jeho všední dny ovládala rutina práce na letišti a stavění papírových modelů tanků z druhé světové války. Pak ale do jeho života nečekaně vtrhne temperamentní žena a osmileté děvčátko a Fúsi je donucen to risknout. Protože životu se nelze vyhýbat věčně. Film, který zdařile míjí všechna žánrová klišé, získal tři hlavní ceny na Mezinárodním festivalu Tribeca v New Yorku – za nejlepší hraný film, za scénář a cenu pro nejlepšího herce. V české předpremiéře se úspěšně představil na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Režisér, scenárista a hudebník Dagur Kári se narodil ve Francii, ale vyrůstal na Islandu. V roce 1999 vystudoval Dánskou národní filmovou školu v Kodani, jeho absolventský krátký hraný snímek Lost Weekend (2000) získal řadu ocenění. Kári se také podílel na povídkovém filmu Villiljós (2001). Jako režisér celovečerního filmu debutoval dramatem o tápajícím mladíkovi Albín jménem Nói (2003), oceněném na MFF v Rotterdamu a uvedeném na MFF v Karlových Varech. Jeho nadcházející smutná komedie Outsider (2005) byla uvedena v sekci Un Certain Regard na MFF v Cannes i na MFF Karlovy Vary. V roce 2009 natočil anglicky mluvenou tragikomedii Dobré srdce, zasazenou do newyorského baru.
  Vysílání: 04.7., 21.15 hod., ČT art

  Ústava
  Každý se nějak a někde narodil a každý potřebuje lásku. Chorvatská hořká komedie natočená v české koprodukci (2016). Hrají: N. Glogovac, D. Aćimović, K. Marinkovćová, B. Smiljanić, M. Hren a další. Režie Rajko Grlić (V původním znění s titulky) (Premiéra). Vysokoškolský učitel Vjeko zasvětil celý svůj život studiu chorvatského jazyka a historie. Žije v zanedbaném a špinavém bytě v centru Záhřebu se svým otcem Hrvojem. Vjekovi tragicky zahynula láska jeho života – hudebník Bobo. V jeho životě je teď jediná věc, která ho těší. Noční procházky prázdným městem ve svém druhém skutečném já, které však úzkostlivě tají, v krásných ženských šatech a s dokonalým make-upem. Jednou v noci ho přepadne skupina mladých mužů, porazí ho, pomočí a nechá v bezvědomí ležet na ulici. Do nemocnice ho přivezou v dehonestujícím stavu a zrovna má službu zdravotní sestra Maja, která bydlí se svým mužem v suterénu jejich domu. Vjeko se s Majou spřátelí, k přátelství s jejím mužem je ještě dlouhá cesta. Náhoda svede k sobě tři lidi, každý má své sny i svou minulost a svůj původ, své priority a hodnoty, ale i současnost. Film natočil režisér Rajko Grlič patřící k několika výrazným osobnostem jugoslávských režisérů, kteří vystudovali na pražské FAMU. V České televizi měli diváci možnost vidět jeho vynikající filmy Jen jednou se miluje, Čaruga a Hraniční hlídka. Hlavní roli ztvárnil významný srbský herec Nebojša Glogovac, který zemřel v loňském roce na vrcholu své kariéry v pouhých osmačtyřiceti letech.
  Vysílání: 07.7., 22.20 hod., ČT art

  24.6.2019 19:06:57 Redakce | rubrika - Z éteru
 • Časopis 46 - rubriky

  Archiv čísel

  reklama

  Žebrácká opera (MdB)

  Články v rubrice - Z éteru

  Na plovárně s Jiřím Sopkem

  Na plovárně s Jiřím Sopkem
  Rozhovor Marka Ebena se známým českým malířem, grafikem a sochařem. Režie J. Hoj ...celý článek


  Zakázané filmy

  Kladivo na čarodějnice

  Sedmikrásky
  Kudy chodí, tudy provokují. Slavný film režisérky Věry Chytilové o dvou Mariích a o bludném kru ...celý článek


  Literární tipy 47. týden

  Přísahám a slibuji

  Přísahám a slibuji (1/4)
  Letošní jubilant Josef Abrhám v dramatickém příběhu lékaře, který po válce hledá v ...celý článek


  30 let svobody 1989–2019

  Alexander Dubček

  Malá velká zeď
  Národy rozdělují myšlenky i pevné hráze. Dokument Martina Pátka mapuje historii Berlínské zd ...celý článek


  Návrat ztraceného ráje Vojtěcha Jasného

  Vladimír Pucholt (Návrat ztraceného ráje)

  Návrat ztraceného ráje
  Vladimír Pucholt v poetickém filmu Vojtěcha Jasného o nevyzpytatelnosti osudu, domov ...celý článek


  Petr Bezruč – ještěr od Lysé hory

  Petr Bezruč – ještěr od Lysé hory

  Petr Bezruč – ještěr od Lysé hory
  Nový pohled na život a dílo básníka, který pro mladé lidi přestává ...celý článek


  Sametové stopy

  Sametové stopy

  Sametové stopy: Svatý otec30 let svobody ve 30 obrazech uznávaných fotografů pohledem režiséra A. Ziky. Sedmý ...celý článek


  Filmové tipy 47. týden

  Peter Fonda (Muž na výpomoc)

  Muž na výpomoc
  Návrat ztraceného manžela. Peter Fonda v hlavní roli amerického westernu (1971). Dále hrají: ...celý článek


  Černohumorná satira Třetí generace

  Třetí generace

  Třetí generace
  Jak se rodí třetí generace terorismu a komu vlastně slouží? Německá černohumorná satira (197 ...celý článek


  Ambiciózní projekt - Impresionisté

  Impresionisté

  Impresionisté (1/3)
  Malovali vodu, světlo, barvy, viděli svět novýma očima. Svět je ale odmítal pochopit. B ...celý článek


  Muzeum na prodej? Detroitský institut umění

  Muzeum na prodej? Detroitský institut umění
  Příběh Detroitského institutu umění a záchrany 66 tisíc vzácnýc ...celý článek


  Výtvarné tipy 47. týden

  Valdštejn stavebník

  Deset století architektury: Valdštejn stavebník
  Valdštejnský palác v Praze je nejmonumentálnějším dokončený ...celý článek


  Monty Pythonův smysl života

  Monty Pythonův smysl života

  Monty Pythonův smysl života
  Komedie strašlivá o prvních, druhých, třetích až posledních věcech člověka. Bri ...celý článek


  Filmové hity 80. let

  Dolph Lundgren (Filmové hity 80. let)

  Filmové hity 80. let
  Schwarzenegger, Stallone, Norris, Lundgren či Van Damme – kdo vládl Hollywoodu p ...celý článek


  Velikáni filmu... Baz Luhrmann

  Leonardo DiCaprio (Velký Gatsby)

  Velký Gatsby
  Bezstarostní lidé v bezstarostné době. Leonardo DiCaprio jako titulní hrdina filmové adaptace ...celý článek


  Princezna a bojovník

  Princezna a bojovník

  Princezna a bojovník
  Strhující příběh o síle průzračně čisté lásky, která dokáže zahojit i otevřené rány. F ...celý článek  Časopis 46 - sekce

  DIVADLO

  Pouliční umění - Kvarteto

  Kvarteto

  Kvarteto
  Pouliční umění. To tradiční i méně obvyklé v reáliích Polska, Maďarska, Slovenska i České republik celý článek

  další články...

  HUDBA

  David Stypka přizval Korben Dallas na Flédu

  David Stypka

  Dvojice předních hvězd česko-slovenské alternativní scény se potká 2. prosince 2019 na Flédě v Brně. David Sty celý článek

  další články...