zvláštní poděkování
Volný.cz

Svěřenkyně a mentor (1926-1939)

Svěřenkyně a mentor (1926-1939)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ve Studijním a dokumentačním centru Muzea hlavního města Prahy Norbertov najdou návštěvníci nevelkou ale o to zajímavější výstavu textilií - oděvů, dekorativních látek i výšivek Boženy Rothmayerové. Dříve nepříliš známá textilní výtvarnice, manželka Plečnikova asistenta a realizátora jeho záměrů na Pražském hradě Otty Rothmayera se dostala do povědomí veřejnosti díky z přístupnění rodinného domu v Břevnově v roce 2014.
Výstava představuje výsledky badatelské práce, které na základě dochovaných dokumentů, korespondence a Boženiných poznámek odkrývají nové skutečnosti a sice poukazují na úzkou souvislost její tvorby s působením Alice Masarykové, dcery TGM.

Příběh vzájemného vztahu Boženy a Alice, který lze charakterizovat jako vztah svěřenkyně a mentorky začíná „šátečkem s významnou historií“. Alice jej věnovala snoubence Otty Rothmayera o Vánocích v roce 1926 . Bylo to symbolické gesto, jímž Alice nabízela pomoc mladému páru v době, kdy procházel krizí. Alice chtěla zabránit odchodu architekta Rothmayera z Pražského hradu a zároveň spatřovala v obou nadaných mladých lidech potenciál vytvořit modelové moderní manželství, v němž má každý svou kariéru.
Umožnila Boženě, aby navrhovala textil pro prezidentova sídla a oblečení pro ni samotnou. Zapojila ji také do činnosti Červeného kříže. Božena Rothmayerová, paradoxně nevyvedená studentka profesorky Alice Masarykové, když ještě vyučovala na holešovickém lyceu, jak se později zjistilo, se podílela na budování kolekce lidových výšivek a krojů, které Alice považovala za odraz lidové tradice nutné pro posilování národního sebevědomí.
Rothmayerovi byli rovněž pověřeni adaptací nového bytu Alice Masarykové na Pohořelci a zařizováním novostavby Alicina domu na Bystričce na Slovensku. Spolupráce obou žen byla přerušena v březnu 1939, kdy Alice v důsledku válečné situace odjela do Londýna.
Výstava dokumentující vliv Alice Masarykové na tvorbu Boženy Rothmayerové ve střešovickém Norbertově je přístupná do 29. září 2019.

14.1.2019 13:01:00 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

The Met: Live in HD

Články v rubrice - Výstavy

Dominik Mareš - Za poznáním

Dominik Mareš (Zdroj: www.dominikmares.eu)

Dominik Mareš (*1972) je současný český malíř, grafik a umělec. Jeho tvorba se nese v duchu strukturální abstr ...celý článekČasopis 26 - sekce

HUDBA

Hudební skladatel Vlastimil Hála

Vlastimil Hála

Vlastimil Hála
Dáme si do bytu aneb setkání Milana Lasici s televizními písničkami hudebního skladatele, je celý článek

další články...