zvláštní poděkování
Volný.cz

Belcanto – tenoři z dědečkova gramofonu

Belcanto – tenoři z dědečkova gramofonu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Belcanto – tenoři z dědečkova gramofonu (1/2)
Od Enrica Carusa po Beniamina Gigliho. O zlaté éře operního umění, kterou mezi dvěma velikány na zpěvoherním jevišti rovněž napsali John McCormack, Leo Slezak a Richard Tauber, hovoří J. Kesting, S. Zucker, M. Sisca a další. Režie Jan Schmidt-Garre. Pro milovníky historických nahrávek jsme připravili dokumentární dvoudílný pořad „Belcanto – tenoři z dědečkova gramofonu“ německého režiséra Jana Schmidta-Garreho, který se zabývá pěveckými idoly první poloviny 20. století. Nejdříve prostřednictvím filmových a zvukových záznamů představuje tenorové hvězdy Enrica Carusa (uměleckého partnera Emy Destinnové), Johna McCormacka, šumperského rodáka Lea Slezaka, Richarda Taubera a Beniamina Gigliho. Uvidíte Thomase Alvu Edisona ve své zvukové laboratoři, jak roztáčí první fonograf při záznamu tenorového hlasu, poslechnete si ukázky z Meyerbeerových, Leocavallových, Rossiniho a Verdiho oper.
Generace tenoristů od Enrica Carusa po letošního jubilanta Beniamina Gigliho (narodil se 20. 3. 1890) velice ostře vnímala hrůzy světových válek, hospodářskou krizi 30. let minulého století i nástup fašismu v Německu a Itálii. Stigma prudkých politických přeměn se obrazila i na jejich uměleckém a morálním profilu, někteří kolaborovali, jiní zastávali odmítavá stanoviska, což se negativně promítlo do jejich kariérního i soukromého života. Německý režisér a producent Jan Schmidt-Garre studoval u J. P. Ponnella, proslavil se lipskou inscenací Straussovy Arabelly a filmem Dech bohů. Vytvořil řadu dokumentů na téma hudby, tance a soudobého umění. Je nositelem ceny Deutscher Filmpreis a na mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha získal cenu Český křišťál.
Vysílání: 09.12., 01.20 hod., ČT art

Belcanto – tenoři z dědečkova gramofonu (2/2)
Od Lauritze Melchiora po Jussi Björlinga. O zlaté éře operního umění, kterou mezi dvěma velikány na zpěvoherním jevišti rovněž napsali Tito Schipa, Ivan Kozlovskij a Joseph Schmidt, hovoří A. Varnayová, E. Söderströmová, J. Kesting, S. Zucker, P. Pichugin a další. Režie Jan Schmidt-Garre. Pro milovníky historických nahrávek jsme připravili dokumentární dvoudílný pořad „Belcanto – tenoři z dědečkova gramofonu“ německého režiséra Jana Schmidta-Garreho, který se zabývá pěveckými idoly první poloviny 20. století. Prostřednictvím filmových a zvukových záznamů představuje ve druhém díle tenorové hvězdy třicátých let: wagnerovského pěvce Lauritze Melchiora, jeho italského kolegu Tita Schipu v Donizettiho Nápoji lásky, ruského Stalinem obdivovaného barda Ivana Kozlovského, který geniálně ztvárnil v roce 1954 postavu blázna (jurodivého) v Musorgského opeře Boris Godunov a rasovými zákony pronásledovaného Josepha Schmidta, jemuž s nástupem fašismu v Německu byla zakázána umělecká činnost. Program uzavírá švédský tenorista Jussi Björling, který se vyznačoval skvělou dechovou technikou a pevně posazeným hlasem na správném resonančním místě.
Generace tenoristů od Lauritze Melchiora po Jussi Björlinga velice ostře vnímala hrůzy dvou světových válek, hospodářskou krizi 30. let minulého století i nástup fašismu v Německu a Itálii. Stigma prudkých politických přeměn se odrazila i na jejich uměleckém a morálním profilu, někteří kolaborovali, jiní zastávali odmítavá stanoviska, což se negativně promítlo do jejich kariérního i soukromého života. Německý režisér a producent Jan Schmidt-Garre studoval u J. P. Ponnella, proslavil se lipskou inscenací Straussovy Arabelly a filmem Dech bohů. Vytvořil řadu dokumentů na téma hudby, tance a soudobého umění.
Vysílání: 09.12., 02.20 hod., ČT art

30.11.2020 16:11:51 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Z éteru

Děti v koncentračním táboře uvádějí operu

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem

Děti v Terezíně a nestvůra s knírkem
Paní Ela Stein-Weissbergerová vzpomíná na dětství a na účinkování v dě ...celý článek


Dokument varhanáře Tomáše Jeřábka

Tomáš Jeřábek

Tomáš Jeřábek, varhanář a varhaník
Výjimečný restaurátor varhan, neuznávající slovo „nejde to“, ...celý článekČasopis 04 - sekce

DIVADLO

Normální debil se dočká pokračování

Robert Bellan se svými herci

Po dozkoušení Žítkovských bohyní se část hereckého souboru Východočeského divadla Pardubice pustila do příprav celý článek

další články...

HUDBA

Dvojvýroční rok Jiřího Schelingera

Jiří Schelinger s fanouškem

Rok 2021 bude minimálně v hudební a kulturní sféře rokem zpěváka Jiřího Schelingera. 6. března by totiž tento celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Režisér David Lynch - 75 let

David Lynch: Život v umění

David Lynch: Život v umění
Světoznámý filmový režisér ve výtvarném ateliéru aneb vzpomínky jednoho génia. F celý článek

další články...