zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 4. týden

Thelonious Monk I

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Thelonious Monk I
Strhující koncert génia moderního jazzu. Francouzský záznam. Americký klavírista Thelonious Monk (1917–1982), spoluzakladatel moderního jazzu, byl geniální skladatel a improvizátor. Sbíral čepice, provokoval novináře a hlavně novinářky a miloval svou ženu Nellii. Francouzský záznam koncertu jeho kvarteta z 23. března 1966 v Amiens je poučný zachycením spontánní „choreografie“ Monkovy hudby, která nemá ve světě obdoby. Spolu s ním hrají: Charlie Rouse – tenorsaxofon, Larry Gales – kontrabas a úžasný Ben Riley – bicí.
Vysílání: 23.1., 23.25 hod., ČT art
Opakování: 24.1., ČT art., 27.1., ČT art

Brian Johnson: Rock na cestě (3/6)
Frontman australské kapely AC/DC osobitým způsobem zpovídá své kolegy z rockové branže. Se Stingem promluví o kapele The Police i jeho sólové dráze. Britský dokumentární cyklus (Premiéra). Zpěvák AC/DC Brian Johnson zpovídá Stinga, dalšího rodáka z Newcastlu, v jeho newyorském bytě. Společně se vydávají do čtvrti Bowery k legendárnímu hudebnímu klubu CBGB, kde Sting se skupinou The Police v roce 1978 poprvé vystoupil ve Spojených státech. Brian a Sting vzpomínají na někdejší Newcastle a hovoří o tom, jak se oba toužili stát úspěšnými hudebníky. Sting rovněž využívá příležitosti k setkání s bývalým spoluhráčem, americkým bubeníkem Stewartem Copelandem. Vzpomínají na punkové začátky skupiny The Police, z nich se počátkem osmdesátých let nakrátko stala nejslavnější skupina světa. Sting a Brian poté míří do noční kavárny v Bowery, kam se skupinou po koncertě v klubu zamířili. Sting prozrazuje tajemství úspěšného vystupování v malých klubech i na obřích stadionech a zmiňuje i své nedávné vystoupení při znovuotevření klubu Bataclan v Paříži, v němž v roce 2015 došlo k hrůznému teroristickému útoku.
Vysílání: 25.1., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 26.1., ČT art., 28.1., ČT art

BACK BEAT (3/13)
Dokumentární výpověď o hudební generaci Merseybeatu prostřednictvím koncertů kapel Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich a Herman´s Hermits (2015). Režie J. Vondrák. Název Merseybeat je odvozen od názvu řeky Mersey, protékající hrabstvím Merseyside, jehož hlavním městem je Liverpool, kde v letech 1961 až 1964 vzniklo velké množství beatových kapel, pro jejichž společný hudební charakter se ujal název Merseybeat. Až po roce 1965 se stal metropolí britské hudby Londýn. Ve stovkách klubů vystupovaly kapely, které se často proslavily v celé Velké Británii. The Beatles, The Searchers či The Hollies dokonce získaly proslulost v celé Evropě či USA. K vůdčím představitelům této britské invaze patřili i kapely Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich a Herman's Hermits, jejichž výpověď o liverpoolském hudebním fenoménu přinášíme prostřednictvím jejich koncertu v německém Freibergu.
Vysílání: 25.1., 23.10 hod., ČT art

14.1.2019 15:01:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Z éteru

My dva a čas Yvetty Simonové a Milana Chladila

My dva a čas

My dva a čas
Písničkový pořad Yvetty Simonové a Milana Chladila, od jehož úmrtí uplynulo minulý týden 35 l ...celý článek


Golden Kids Comeback

V. Neckář

Golden Kids Comeback
Koncert z pražské Lucerny (1994). Účinkují: M. Kubišová, V. Neckář a H. Vondráčková. ...celý článek


Hudební skladatel Vlastimil Hála

Vlastimil Hála

Vlastimil Hála
Dáme si do bytu aneb setkání Milana Lasici s televizními písničkami hudebního skladatele, je ...celý článek


Fantom operety - Lolinka chce hrát

Jiřina Bohdalová (Fantom operety - Lolinka chce hrát)

Fantom operety (1/5) - Lolinka chce hrát
Jiřina Bohdalová a Lubomír Lipský v zábavné parodii na operety 30 ...celý článek


Beránci a vlci hudebně strhující koncert

Beránci a vlci

Beránci a vlci
Vizuálně i hudebně strhující koncert vycházející z beskydské lidové hudby. Stejnojmenné albu ...celý článekČasopis 26 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Oldřich Lipský – 95 let

L. Lipský (Šest medvědů s Cibulkou)

Šest medvědů s Cibulkou
Česká komedie o klaunovi, který dělal cirkus všude, kam přišel (1972). Hrají: L. L celý článek

další články...