zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 33. týden

Kapela The Smashing Pumpkins

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pop-rockové pódium The Smashing Pumpkins – Oceania (2.)
Kultovní Smashing Pumpkins, v reformovaném složení a s novou energií, zahráli v New Yorku skladby ze svých nejslavnějších alb
Chicagská kapela Smashing Pumpkins se formovala v devadesátých letech. Byla alternativou tehdejším slavným grungeovým skupinám Nirvaně, Pearl Jam či Soundgarden. Smashing Pumpkins, na rozdíl od výše jmenovaných, styl zvaný grunge překračovali k hymnickým rockovým opusům, nebo naopak subtilním, niterným kompozicím.
Jejich dvě alba Siamese Dream a Mellon Colie and the Intinity Sadness, patřily v rockové hudbě devadesátých let mezi nejzásadnější. Skoro výhradním autorem všech písní na Siamese Dream respektive Mellon Colie and the Intinity Sadness je Billy Corgan. Komplikovaná osobnost, s níž je spjatý úspěch, personální obsazení i samotná existence skupiny. Billy Corgan rozpustil Smashing Pumpkins v roce 2000.
Návrat, v obměněném obsazení, slepil Billy Corgan v roce 2007. Album Zeitgeist se ovšem nesetkalo s příznivou reakcí. Především od publika. Projekt Oceania, opět s reformovanou sestavou, vydaný v roce 2012, se jeví v mnohem příznivějším světle a obzvlášť v živém provedení, kde dostávají prostor i starší písně je opravdovým zážitkem pro každého fanouška rockové hudby.
Koncert Smashing Pumpkins byl natočený 10. prosince 2012 v Barclays Centru v New Yorku. Ačkoliv jde o ryze klubové prostředí, Smashing Pumpkins obohatili koncert videoprojekcí. Nápad využít a projektovat obrazy do obří koule, jež představuje planetu Oceanii, prý Smashing Pupkins převzali z koncertních show Pink Floyd.
Vysílání: 15.8., 22.30 hod., ČT art; Opakování: 19.8., ČT art., 21.8., ČT art

Hudební klub Jazz at the Philharmonic I
V pařížském sále Pleyel excelují: Jay Jay Johnson, Stan Getz, bratři Adderleyové, Dizzy Gillespie, Lalo Schifrin. Unikátní záznam z roku 1962
Od počátku čtyřicátých let dvacátého století americký producent Norman Granz (1918–2001), který si říkal impresário, prosazoval v Americe svou vizi "Jazz at the Philharmonic". Svými penězi a vlivem renomé jména Norman Granz, prosazoval, aby nejlepší jazzoví hudebníci vystupovali namísto špeluněk, restaurací a klubů v předních světových koncertních sálech. Svou vizi začínal naplňovat v Los Angeles, pak přešel do New Yorku a pokračoval v Paříži a v Londýně. Tohoto, ve své době převratného projektu se zúčastnili například: Illinois Jacquet, Nat "King" Cole, Jay Jay Johnson, Charlie Parker, Dizzy Gillespie, Benny Goodman, Billie Holiday, Ella Fitzgerald, Buddy Rich, Coleman Hawkins, Ben Webster a další. Kromě toho prosazoval, ve své době něco nevídaného, aby na stejném pódiu vystupovali společně černoši s bělochy (a obráceně). Tato praxe, ještě začátkem šedesátých let nebyla na jihu USA samozřejmostí.
Vysílání: 16.8., 23.40 hod., ČT art; Opakování: 20.8., ČT art

Vysílá studio A po třiceti letech...
Režisér Jaromír Vašta uvádí populární písničkový cyklus 60. let (1995). Zpívají: W. Matuška, K. Hála, V. Neckář, K. Štědrý, J. Zíma a další. Připravili: A. Berková, B. Slavík a J. Vašta
Budova Českého rozhlasu v Karlíně, v níž se nachází legendární studio A, byla navržená architektem Josefem Sakařem v duchu post secesního klasicismu. Původně Národní dům v Karlíně z roku 1911 sloužil svému účelu do konce první republiky. Těsně před druhou světovou válkou jej koupil Československý rozhlas, během protektorátu jej jako své studio používali Němci pro Radio Melnik. Po válce se sály začaly měnit v nahrávací studia – velký sál se proměnil v proslulé „Studio A“, kde natáčely naše přední orchestry taneční a populární hudby. Působil tu především Taneční orchestr Československého rozhlasu se svým dirigentem Karlem Krautgartnerem. Tentokrát vyrazili hudebníci a zpěváci z karlínského studia na Strahov, kde natáčela gramofonová firma Supraphon. Uslyšíte písně z Disneyho filmu Sněhurka a sedm trpaslíků, Vlčí máky, Pramen, Sedm dostavníků, Dej mi pár okovů a další.
Vysílání: 17.8., 22.00 hod., ČT art

7.8.2017 01:08:50 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek


Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek


Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek



Časopis 13 - sekce

DIVADLO

Noc divadel 2024 v Jihočeském divadle

Maraton Bedřicha Smetany

Největší divadelní svátek každoročně nabízí nejen netradiční představení, ale i mnoho dalšího. Nejinak tomu bu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi celý článek

další články...