zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Prezentace František Skála

Prezentace František Skála

autor: Z webu   

Na začátku listopadu se v rakouské metropoli poprvé představí František Skála. Prezentace tohoto všestranného českého umělce prostřednictvím dvou výstav a doprovodného programu na třech místech ve Vídni se uskuteční díky spolupráci několik institucí: Českého centra a Velvyslanectví České republiky ve Vídni, galerií Atrium ed Arte a Navrátil, nakladatelství Arbor vitae a umělecké agentuře Taktika Muzika.
První výstava Körpersprache/ Řeč těla se uskuteční od 6. listopadu 2007 v Galerii Atrium ed Arte. Potrvá do 7. prosince 2007. František Skála pracuje s materiály všedního dne. Vytváří skulptury a instalace z předmětů jako dřevo, látka, umělá hmota, papír a podobně.
Galerie Atrium ed Arte představuje Skálovy objekty a fotografie z cyklu „ON“.

Ve středa 7. listopadu 2007 od 20:00 h se na Českém velvyslanectví uskutenčí projekce filmu Putování starými cestami spojená s besedou s Františkem Skálou. Na projekci filmu režisérky Ljuby Václavové Putování starými cestami naváže beseda s umělcem, moderovaná kurátorem a publicistou Josefem Vomáčkou.
Ve čtvrtek 8. listopadu 2007 se uskuteční vernisáž druhé výstavy - Skutečný příběh Cilka a Lídy v Českém centru Vídeň spojená s prezentací stejnojmenné knihy. Výstava potrvá do 5. prosince 2007. V komiksu Skutečný příběh Cílka a Lídy se Františku Skálovi podařilo zachytit unikátním způsobem na třech stech dvaadvaceti fotografiích příběh dobrodružné pouti bezstarostného chlapíka Cílka, který vyšel jednoho letního rána navštívit svou přítelkyni poustevnici Lídu. Netušil však, že se vrátí, až bude ležet sníh, s bohatými zkušenostmi a spoustou nových přátel.
František Skála ke vzniku knihy říká: „Ten projekt jsem nosil v hlavě zhruba 20 let a byl jsem přesvědčen o jeho originalitě. Nic podobného jsem dosud neviděl a nyní již také vím proč. Náročná technologie fotografování loutek v přírodě se podobala výrobě animovaného filmu zbaveného pohodlí studia se všemi technickými vymoženostmi. Blížila se spíše výrobě hraného filmu s tím, že práci celého štábu jsem si zajišťoval sám.“ František Skála s neuvěřitelnou trpělivostí čekal často celé dny na optimální záběr, vše se odehrává v reálném prostředí a čase, za přirozeného světla, v krajině. Autor zásadně odmítá odhalit zákulisí tvorby této publikace. Samostatným příběhem byla i její technická realizace, počínaje montáží jednotlivých záběrů do podoby komiksu, kterou provádělo, za součinnosti autora, téměř rok studio Marvil a konče tiskem na velmi kvalitním 150g papíře Artic v tiskárně Realtisk.
Výstava v Českém centru Vídeň prostřednictvím velkoplošných fotografií a artefaktů vážících se k Cílkově cestě poodhaluje příběh knihy tak, že tajemství zůstává uchováno, důležité naznačeno a vlny návštěvníkovy fantazie jsou rozbouřeny.

František Skála se narodil v roce 1956 v Praze. Vystudoval řezbářství na Střední uměleckoprůmyslové škole (SUPŠ Praha, 1971–1975) a v roce 1982 absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (VŠUP Praha), obor filmové a televizní grafiky.
Prvních významných úspěchů dosáhl jako ilustrátor dětských knih a získal řadu ocenění. Vedle ilustrace se od počátku 80. let začal prosazovat i jako sochař a tvůrce pozoruhodných objektů a instalací, a tím naplno vstoupil do povědomí veřejnosti. Své dílo představoval nejen na samostatných výstavách, ale i na výstavách s generačními druhy ze skupiny TVRDOHLAVÍ, 1987–1991, která postmoderně utvářela tehdejší výtvarnou scénu a jejíž byl Skála zakládajícím členem. Dále je skutečným členem tajné organizace B.K.S. (Bude konec světa), od roku 1985 komturem Řádu Zelené Berušky. Jeho široký tvůrčí záběr přesahuje hranice výtvarného umění: hraje a zpívá v Malém tanečním orchestru Universal Praha a ve skupině Finský barok. Je členem divadla SKLEP a vokálního tria TROS SKETOS.

28.10.2007 23:10:03 JoMe | rubrika - Z Českých center