zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 26. týden

Příběh hieroglyfů ze Sakkáry

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sto divů světa II (1/13)
Putování po nejkrásnějších místech naší planety. Terakotová armáda prvního císaře, Grand Canyon, Santiago de Cuba, svatyně v Delfách, Sixtinská kaple, chrám Banteay Srei a saliny Salar de Aguas Calientes. Francouzský dokumentární cyklus. Po celém světě je rozeseto mnoho míst, které návštěvníkům odhalí zajímavou historii lidského pokolení. Během našeho putování odhalíme tajemství a krásu terakotové armády prvního císaře, poznáme rozlehlý Grand Canyon, který se už v roce 1919 pyšnil označením národní park, a kouzlo druhého největšího města „Ostrova svobody“ Santiaga de Cuba. Neopomeneme jednu z největších svatyní antického Řecka v Delfách zasvěcenou bohu Apollónovi, obdiv si vyslouží i Sixtinská kaple v Římě či kambodžský chrám Banteay Srei, který je zasvěcený Šivovi. Stranou rozhodně nezůstanou ani saliny Salar de Aguas Calientes v mexické poušti Atacama.
Vysílání: 28.6., 13.50 hod., ČT2
Opakování: 30.6., ČT2., 04.7., ČT2

Příběh hieroglyfů ze Sakkáry
Přímo v srdci egyptské pouště se nachází záhadné pohřebiště s fascinujícími pyramidami a hrobkami, které skrývají nejstarší sbírku náboženských textů na světě. Francouzský dokument. Sakkára, jedinečné naleziště o rozloze devíti kilometrů čtverečných vzdálené jen pár kilometrů od Káhiry, je domovem vzácné sbírky hieroglyfů nedozírné hodnoty. Tyto znaky představují jakési magické vzorce, které měly zajistit královnám a faraonům pokračování jejich životní pouti na onom světě. Texty byly vyryty před 4000 lety v období Staré říše a my dnes díky novým technologiím, především takzvané fotogrammetrii, dokážeme obnovit význam hieroglyfů a tím rozvinout naši představivost a posunout naše chápání mýtů a náboženství prvních egyptských dynastií.
Vysílání: 02.7., 07.40 hod., ČT2
Opakování: 07.7., ČT2., 08.7., ČT2

Na plovárně s Ivanem Prokopem
Rozhovor Marka Ebena se známým fotografem a výtvarníkem. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Ivan Prokop (*1954), pracuje jako volný fotograf a výtvarník. Zabývá se především hudební a divadelní fotografií, spolupracuje s významnými domácími i zahraničními hudebními festivaly, vydavatelstvími, periodiky a hudebníky. Jeho bratrem je zpěvák Michal Prokop. V sedmdesátých a osmdesátých letech byl Ivan Prokop aktivistou Jazzové sekce svazu hudebníků, v níž se podílel na realizaci publikací a tiskovin. Od roku 1991 do roku 2005 pracoval na výtvarné a vydavatelské koncepci hudebního vydavatelství Bonton (později Sony BMG Music Entertainment). V současné době má svobodné povolání. Ve svých fotografiích se často zaměřuje na osobnosti světové i naší hudby jako jsou například Frank Zappa, Laurie Anderson, Carlos Santana, Bobby Mc Ferrin či Dan Bárta.
Vysílání: 29.6., 21.10 hod., ČT art

Braunovy lebky
Dokumentární film připomíná ztracené dílo barokního sochaře Matyáše Brauna u sídla hraběte Šporka Bon Repos v Polabí u Lysé nad Labem. Režie I. Stehlík (Premiéra). Obrovské kamenné lebky, dílo geniálního barokního sochaře Matyáše Brauna, zdobily více jak tři sta let kapli svatého Simeona stojící nedaleko Lysé nad Labem. Před lety však byly ukradeny.
„Krajina okradená o své důležité a zažité dominanty ztrácí nejen něco ze svého génia loci, ale přestává být místem smysluplného obývání“, říká malíř a spisovatel Martin Stejskal. A byl to právě on, kdo přišel s nápadem nahradit ukradené lebky jejich kopiemi. Film vypráví nejen o osudu ukradených Braunových plastik, ale také o třicetileté spolupráci mistra Brauna a hraběte Šporka. Pokud se řekne Braun a Špork, každému se vybaví Kuks. Málo se však ví o tom, jak geniální sochař a osvícený mecenáš dotvářeli krajinu kolem Šporkova sídla v Lysé nad Labem. Takže se vypravíme nejen po stopách Braunových skulptur, ale především po zaniklých stopách velkorysého díla, které oba velikáni zanechali v polabské krajině.
Vysílání: 29.6., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 03.7., ČT art

20.6.2022 09:06:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...