zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmové tipy 19. týden

D. Kolářová a J. Hanzlík (Slasti Otce vlasti)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Chyťte doktora
Tatiana Vilhelmová a Michal Malátný v komedii o doktorovi, kterému ženy prostě přerostly přes hlavu. Koprodukční snímek ČT (2007). Dále hrají: letošní jubilantka I. Janžurová, V. Javorský, Z. Stivínová, N. Drabiščáková, L. Sobota, K. Hádek, K. Janák, K. Nováková, P. Weiss, P. Landovský a další. Kamera A. Chundela. Scénář a režie M. Dolenský. Gynekologa Michala dostihne nevěra. Musí se tedy vyrovnat se zapeklitou, téměř klasickou situací manželského trojúhelníku. Diváci se s hlavním hrdinou vrátí na stejné místo třikrát a nebudou se stačit divit, co všechno se může stát. Humor této filmové komedie, která nechce moralizovat ani nabízet řešení, je založen na lidských stereotypech v chování. Tomu odpovídá i obsazení milenky a manželky jednou herečkou – Tatianou Vilhelmovou. V hlavní roli doktora se představí Michal Malátný, zpěvák skupiny Chinaski, jejíž písně film doprovázejí. Matku manželky si zahrála letošní jubilantka Iva Janžurová.
Vysílání: 10.5., 21.50 hod., ČT1

Úsměvy Petra Schulhoffa
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na filmového a televizního režiséra, který nás opustil před 35 lety (1998). Režie P. Vantuch. Režisér Petr Schulhoff byl synem klavírního virtuosa a avantgardního skladatele Erwina Schulhoffa. Hudební nadání zdědil, ale jeho osudem se stal film. V roce 1933 (už měl za sebou dětskou roli v Osvobozeném divadle) hrál v prvním samostatném filmu spisovatele Vladislava Vančury Na sluneční straně.
Z koncentračního tábora se vrátil sám, bez otce, a po válce se začal učit fotografem u Josefa Sudka. Odtud nebylo daleko k filmovému dokumentu a po deseti letech této práce Schulhoff přešel k filmu hranému. Zpočátku to byly detektivky (Vrah skrývá tvář, Po stopách krve) poté i komedie: Hodíme se k sobě, miláčku...?, Zítra to roztočíme, drahoušku...!, Já už budu hodný, dědečku! V televizi natočil např. Trik (S Milošem Kopeckým a Františkem Filipovským), Vlastním přičiněním (s Janem Pivcem a Bohušem Záhorským) a především nesmrtelného Bohouše (s Vladimírem Menšíkem a Jiřím Sovákem). Pořad uvádíme jako vzpomínku na Petra Schulhoffa, od jehož úmrtí nedávno uplynulo 35 let.
Vysílání: 12.5., 10.00 hod., ČT1

Slasti Otce vlasti
Učňovská léta Karla IV. aneb Jak to určitě nebylo. Česká historická komedie (1969). Hrají: J. Hanzlík, D. Kolářová, O. Velen, M. Kopecký, V. Besser, V. Menšík a další. Scénář J. Procházka a K. Steklý. Režie K. Steklý. Budoucí Otec vlasti Karel (J. Hanzlík) tráví léta dospívání na francouzském dvoře ve společnosti své snoubenky Blanky z Valois (D. Kolářová). Věnuje se vzdělávání ve všech možných oblastech, od historie po šermování. Jednoho dne jej však otec Jan Lucemburský (M. Kopecký) povolá do Itálie, kde bojuje s řadou měst. Ještě před příchodem do města Luccy, kde právě Jan Lucemburský sídlí, se mladičký Karel dostane do nerovné bitvy s Janovými odpůrci. Díky svému důvtipu a velké dávce štěstí z ní však vyjde jako vítěz. Štěstí při něm ostatně stojí i nadále, hlavně proti zrádným italským šlechticům, kteří na kralevice zosnovali atentát. Jan Lucemburský je na svého rozpustilého potomka patřičně hrdý, a tak ho jmenuje markrabětem a pošle ho do Čech, aby se tam ujal vlády. Karel však prožije ještě mnoho klukovských dobrodružství, než se z něj stane uznávaný panovník a milovaný vladař... Historická kostýmní komedie režiséra Karla Steklého vznikla podle několika motivů ze známých Karlštejnských vigilií Františka Kubky.
Vysílání: 16.5., 14.00 hod., ČT1
Opakování: 17.5., ČT3

Pane, vy jste vdova!
Umělá žena Evelyna, mnoho záměn, propletenců a legrace v české crazy komedii režiséra Václava Vorlíčka (1970). Hrají: letošní jubilantka I. Janžurová, J. Sovák, O. Schoberová, F. Filipovský, E. Cupák, J. Hrzán, Č. Řanda, J. Libíček, V. Menšík a další. Scénář M. Macourek. Kamera V. Hanuš. Bláznivá komedie s mnoha neočekávanými zápletkami a záměnami osob se odehrává v blíže neurčeném království, kam přijíždí státní návštěva – král sousedního státu. Incident, který má za následek vážné poranění vzácného hosta, přiměje krále zrušit armádu, která prokázala svou neschopnost. Generálové se ovšem okamžitě spiknou a chystají se svého vladaře odstranit. Ale jsou zde geniální poddaní – lékař, který transplantuje kterýkoliv orgán komukoliv, astrolog, který předvídá spolehlivě všechny katastrofy, a mnoho krásných a chytrých žen, které příslušně komplikují již zapletenou situaci...
Pod dnes již klasickou crazy komedií s absurdními zápletkami je podepsáno sehrané autorské duo Václav Vorlíček a Miloš Macourek. Největší pozornost i po letech vzbuzují herecké výkony předních komiků – Ivy Janžurové, Heleny Růžičkové, Jiřího Sováka, Olgy Schoberové či Jiřího Hrzána.
Vysílání: 16.5., 15.45 hod., ČT1
Opakování: 17.5., ČT1., 18.5., ČT3

Hledání ztraceného času: Filmy z Václaváku
Václavské náměstí je skutečně místem, kudy procházely dějiny. Jak na něm Pražané za přítomnosti kamer prožívali poslední dny druhé světové války a osvobození? (2008). Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch. Dnes se podíváme s Karlem Čáslavským do posledních dnů druhé světové války. Díky pohotovosti a odvaze tehdejších kameramanů budeme svědky bojů pražského povstání a spatříme i škody, které na budovách v horní části Václavského náměstí způsobilo bombardování a dělostřelecká palba. Filmaři nechyběli ani při příjezdu prvních vozidel Rudé armády do středu města, které zatím ještě nedoprovázely vítající davy. Slavnostní atmosféru květnového osvobození plně vystihl až režisér Otakar Vávra s jeho štábem v celovečerním filmu Cesta k barikádám, v němž využil mnoho pro budoucí generace jistě důvěrně známých záběrů. Definitivním stvrzením nabyté svobody pak byl příjezd prezidenta Edvarda Beneše z exilu, pro jehož zachycení byl výjimečně použit barevný filmový materiál.
Vysílání: 16.5., 09.15 hod., ČT2

Pierre Richard – tichý muž
Roztržitý Velký blondýn s černou botou je vynikajícím mimem, komikem i charakterním hercem. Francouzský dokument. Pokud se o některém herci dá říct, že zraje jako víno, platí to určitě o Pierru Richardovi. Čas od času se o tom ostatně můžeme přesvědčit i u nás, protože populární Francouz pravidelně jezdí například do Prahy. Jakkoli to zní neuvěřitelně, Richard si svůj filmový debut odbyl už před šedesáti lety. Popularitu ovšem získal až v roce 1970 díky svému skvělému výkonu v komedii Roztržitý. V poslední době inklinuje k charakterním rolím, ale mima, kterým chtěl kdysi být, v sobě nezapře. To dokazuje i v dnešním dokumentu, v němž vytvořil velmi originální pantomimické mezihry.
Vysílání: 13.5., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 16.5., ČT art

Ikonické páry Hollywoodu (6/10)
Judy Garlandová a Vincent Minelli. Francouzský dokumentární cyklus o velkých láskách i velkých filmech (Premiéra). Judy Garlandová byla od konce 30. let miláčkem Ameriky. Byla všestranná, uměla hrát, tančit i zpívat, což zužitkovala zejména v legendárním muzikálu Čaroděj ze země Oz, na němž se vystřídalo několik režisérů. Píseň Tam za tou duhou podnes přežila jako celosvětový hit. Vincente Minnelli byl filmovým režisérem, který natočil několik úspěšných muzikálů, do nichž ji obsazoval. Byl starší o 19 let, ale to Judy nevadilo – vždy ji přitahovali starší muži, kteří jí možná vynahrazovali i otce, o kterého přišla v raném věku. Manželství to bylo láskyplné a ohleduplné, byť Minnelli měl nevyhraněnou sexualitu. Jenže v té době nebylo myslitelné, aby se někdo otevřeně přiznal, že je gay – a nejen v Hollywoodu. Roku 1946 se jim narodila dcera Lisa Minnelliová, později rovněž úspěšná herečka a zpěvačka. Jenže emočně labilní Judy pozvolna propadala závislosti na uklidňujících lécích, marné byly odvykací kůry, dostavily se sebevražedné pokusy. Psychické problémy vedly nejen k rozvratu manželství, ale také herecké kariéry. Ještě zazářila v jímavém příběhu sebeobětavé lásky Zrodila se hvězda, zaujala v soudním dramatu Norimberský proces, ale pak už mizela ze světel ramp a posléze i předčasně ze života. Minnelliho čekaly další úspěchy: nejen muzikály Američan v Paříži a Gigi, ale také životopisná Žízeň po životě.
Vysílání: 16.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 21.5., ČT art

3.5.2021 10:05:35 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek



Časopis 13 - sekce