zvláštní poděkování
Volný.cz

GVUO v Ostravě láká na kulturní zážitky online

Virtuální prohlídka výstavy Dělník je smrtelný

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Stejně jako ostatní kulturní zařízení v České republice je i Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) je uzavřena pro veřejnost. GVUO zastihl nouzový stav v době, kdy měla nově zahájenou tematickou výstavu Dělník je smrtelný, práce je živá. Výstavu si během prvních čtrnácti dnů stačilo prohlédnout 3000 návštěvníků.

Kultura a společenský život se opět přesunuly do virtuálního světa. Už od jarního nouzového stavu nabízí Galerie výtvarného umění v Ostravě na svých webových stránkách i sociálních sítích kulturní vyžití. Snaží se tak být oporou svým návštěvníkům a fanouškům, kteří si online mohou prohlédnout nejvzácnější umělecké předměty z galerijní sbírky, nejnovější přírůstky, archiv uplynulých výstav, ale také virtuální prohlídky vybraných výstavních projektů,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.
,,Zpřístupnili virtuální prohlídku výstavy Dělník je smrtelný, práce je živá, kterou si, jak doufáme, budete moci prohlédnout i naživo po skončení nouzového stavu. Zjišťujeme i možnost jejího prodloužení, protože nic nenahradí skutečnou návštěvu galerie. Atmosféra a emocionální vyznění uměleckého díla ve výstavním prostoru se do online světa jednoduše přenést nedá,“ říká Jiří Jůza, ředitel GVUO.

,,Na facebookové stránce GVUO prezentujeme každé úterý umělecké dílo, které zastupuje jednu z 8 sekcí výstavy Dělník je smrtelný, práce je živá. Každý čtvrtek se věnujeme dětem, obnovili jsme jarní cyklus Serafínových tipů na domácí tvoření. V pátky se pak můžete těšit na umělecké dílo ze sbírky GVUO, které doprovází příspěvek vztahující se k aktuálnímu společenskému dění,“ dodává Magdaléna Staňková, správkyně sociálních sítí GVUO.

Na twitterovém účtu GVUO pro změnu představuje výtvarné umělce, kteří mají narozeniny a jejichž tvorba je zastoupena v galerijní sbírce. ,,Prezentace vlastní sbírky je v době uzavření kulturních institucí a živého umění nesmírně důležitá. Rozšiřování sbírkového fondu je navíc dlouhodobá aktivita galerie, která započala už v roce 1926 otevřením Domu umění,“ vysvětluje Jana Malášek Šrubařová, tisková mluvčí GVUO. Galerie spravuje také instagramový účet, na němž si můžete prohlížet reprezentativní fotografie a videa z výstav a kulturních projektů.
,,Sociální sítě jsou v době nouzových opatření pro kulturní instituce nesmírně důležité. Mnohdy je to jediný způsob, jak v této době komunikovat s návštěvníky. Komunikace veřejné kulturní instituce na sociálních sítích by měla být vždy důsledně promyšlená a dlouhodobě jednotná. Svými názory a přístupem totiž můžete ovlivnit velké množství lidí. Je proto potřeba reagovat na aktuální situaci rozvážně, vyzývat k osobní odpovědnosti, ale zároveň se snažit veřejnost podpořit, například sounáležitostí, pochopením, ale i humornou nadsázkou, když je to potřeba,“ uzavírá Šrubařová. Galerie se o takovou komunikaci na svých sociálních sítích snaží. Většinu příspěvků proto tvoří v podobě pravidelných cyklů, čímž vysílá signál veřejnosti, že je v této době pevným bodem, o který je možné se opřít.
Nezapomeňte navštívit také e-shop GVUO. Galerie nabízí celou řadu kvalitních uměleckých publikací a monografií, časopisů a designových předmětů. Z nejnovějších zmiňme například doprovodnou publikaci k výstavě Dělník je smrtelný, práce je živá nebo designové roušky pro děti i dospělé. Mnohé publikace nakoupíte na e-shopu GVUO za velmi nízké ceny.
GVUO v Ostravě bude opět otevřena 3. 12. 2020.

30.11.2020 12:11:25 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Časopis 03 - sekce

DIVADLO

13. komnata Jána Jackuliaka

13. komnata Jána Jackuliaka

13. komnata Jána Jackuliaka
Populární slovenský herec poznal odvrácenou stranu mediální slávy, která ho zav celý článek

další články...

HUDBA

Slavná šansoniérka Dalida

Dalida

Dalida
Nedokázala žít bez zpěvu a bez lásky. Příběh slavné šansoniérky, jejíž písně si zpívají celé generac celý článek

další články...