zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 40. týden

Glory

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Glory
Jedna věc je bojovat proti otroctví, druhá zbavit se vlastních předsudků... Americký válečný film, oceněný třemi Oscary (1989). Hrají: M. Broderick, D. Washington, C. Elwes, M. Freeman, J. Kennedy, A. Braugher a další. Režie Edward Zwick. Americká občanská válka, druhá polovina 19. století. Mladý kapitán federální armády Robert Gould Shaw přežije zranění v bitvě díky pomoci černošského hrobníka Johna Rawlinse. Po svém zotavení je povýšen a stane se velitelem první jednotky, složené výhradně z černošských vojáků. Na pomoc s velením 54. dobrovolného pěchotního pluku povolá svého přítele z dětství, majora Cabota Forbese. Válka Severu proti Jihu je v plném proudu a to mimo jiné znamená, že vojáci černé pleti, oblečení v unijní uniformě, budou nepřítelem bez milosti popraveni, stejně jako jejich bílí velitelé...
Vysílání: 28.9., 00.20 hod., ČT2

Chata v horách
Má všechna ta bolest a prolitá krev nějaký smysl? Americký horor, vyznamenaný řadou cen (2011). Hrají: K. Connollyová, F. Kranz, Ch. Hemsworth, A. Hutchisonová, J. Williams, S. Weaverová a další. Režie Drew Goddard. Skupina pěti kamarádů se vydává na víkend na odlehlou chatu v horách, ale místo nespoutané zábavy je čeká noc plná nepředstavitelné hrůzy a nekončícího krveprolití. Zní to povědomě? Nenechte se mýlit. Zatímco se studenti chovají jako bezpočet jejich předchůdců v tuctových hororech, chata skrývá tajemství dosud v tomto žánru nespatřené, které celému příběhu dává zcela nový rozměr. Scénář k filmu napsal Joss Whedon, momentálně patrně nejznámější svým angažmá v sérii Avengers, který vždy vynikal uměním prošlapávat nové cestičky ve známých scenáristických uličkách. I v případě Chaty v horách mu otřepaná béčková zápletka posloužila jako pouhý základ pro něco úplně jiného. Vznikla tak inteligentní a přitom navýsost zábavná hororová lahůdka, bortící všechny hranice a zároveň umně čerpající z toho nejlepšího, co žánr v posledních desetiletích přinesl. Ve filmu si tak můžeme vychutnat odkazy na Noc oživlých mrtvol (1968) George A. Romera, Raimiho Evil Dead (1981), Barkerova Hellraisera (1987), japonský Kruh (1998) a mnoho dalších klasických titulů, ba i ozvuky některých videoherních konceptů, to vše pod patronátem slovutného H. P. Lovecrafta. Režie se zhostil Drew Goddard, který na sebe upozornil již svým předchozím snímkem Monstrum (2008).
Vysílání: 02.10., 23.35 hod., ČT2

Raz, dva, tři
Coca-Cola versus komunismus! Klasická veselohra režiséra Billyho Wildera (1961). Hrají: J. Cagney, A. Francisová, H. Buchholz, P. Tiffinová, L. Pulverová a další. Hollywoodský režisér Billy Wilder (1906–2002) je v našich končinách nejvíc známý populární převlekovou fraškou Někdo to rád horké (1959). V jejím stínu stojí trochu neprávem jiná bláznivá veselohra Raz, dva, tři (1961), která se sžíravým vtipem reagovala na tehdejší politickou situaci v rozděleném Berlíně. A to byl také důvod, proč se u nás před rokem 1989 nesměla promítat. Jak bylo Wilderovým zvykem, u zrodu filmu stála prověřená látka, stejnojmenná jednoaktovka Ference Molnára, kterou režisér viděl už při její berlínské premiéře v roce 1929. Šéf berlínské pobočky Coca-Coly McNamara (James Cagney) se má postarat o dceru svého nadřízeného a jeho organizační schopnosti jsou podrobeny ďábelské zatěžkávací zkoušce, když během pár hodin musí z dívčina odrbaného komunistického nápadníka udělat společensky přijatelného ženicha. Takto stručné shrnutí děje zdaleka nevystihuje, co všechno se ve filmu stane. Wilder se svým stálým spolupracovníkem I. A. L. Diamondem zachovali pouze kostru Molnárovy předlohy, dodali aktuální rámec a spoustu jedovatých výpadů, v nichž nešetřili komunisty, kapitalisty, ani nacisty (bývalé). A to vše podali ve zběsilém tempu kulometné salvy. Zběsilé tempo tehdejší doby však bylo rychlejší. Ještě během natáčení v berlínských exteriérech byla přes noc postavena nechvalně proslulá zeď a vyhnala filmaře do Mnichova. V době premiéry filmu v polovině prosince 1961 už byla situace v Berlíně úplně jiná, než jak ji vidíme ve filmu. Snímek propadl u diváků ve Spojených státech i v západním Německu, ale čas prověřil jeho hodnoty a dnes řady jeho obdivovatelů i nadále houstnou.
Vysílání: 03.10., 13.10 hod., ČT2

Unesený
Vše, co mělo být skryto před veřejností i před sebou samým, se otvírá. Francouzsko-belgický psychologický thriller (2009). Hrají: Y. Attal, C. Consignyová, A. Marcon, F. Fabianová, A. Descas, L. Belvaux a další. Režie Lucas Belvaux (Premiéra). Průmyslový magnát, mocný a arogantní muž Stanislas Graff, je za bílého dne unesen. Svázané ruce, černá kápě a posléze i uříznutý prst dává unesenému šanci na pohled do vlastního nitra, na svůj život a hodnoty. Samozřejmě jinak prožívá osudovou tragédii rodina, která se sice snaží zachovat tvář pro veřejnost, ale zároveň se musí vyrovnávat s postupně vyjevovaným druhým životem Stanislase, otce, manžela, syna. Výkupné je vysoké a mnozí z firmy si v této situaci mohou skrytě se Stanislasem vyrovnávat své účty. A on zatím nedokáže pochopit, proč tak dlouho otálejí s výkupným. Belgický režisér a herec Lucas Belvaux nikdy netočí jen "čistý" žánr, vždy se snaží dohlédnout dál, za oponu, stejně jako v tomto filmu.
Vysílání: 03.10., 21.45 hod., ČT2

Samuraj
Zná-li kdo hlubší samotu nežli samuraj, snad jen tygr v buši. Alain Delon ve vrcholném díle režiséra Jean-Pierra Melvilla. Francouzské kriminální drama (1967). Dále hrají: N. Delonová, C. Rosierová, F. Périer, M. Boisrond a další. Jef Costello je osamělý nájemný vrah, pracující s chirurgickou přesností. Jeho životní postoj se podobá samurajské filozofii. Ačkoliv sledujeme především podrobný záznam ze života hlavního hrdiny, přece jen se postupně vynoří dramatická zápletka. Jeden z jeho zločinů má totiž svědka, ale hlavní hrdina se přesto nebojí prozrazení. Dle režiséra bylo totiž záměrem vylíčit schizofrenní stav. Autobiografickým bodem Samuraje je vykreslení samoty jako stavu existence: Jean-Pierre Melville toužil po samotě, jeho hrdinové po ní touží také, a Alain Delon v hlavní roli ji dovádí téměř k dokonalosti. Proto se film jmenuje Samuraj, jak vysvětluje již úvodní titulek. Nicméně ten je pouhou citační mystifikací. Zároveň jde o první film, který spolu s Armádou stínů a Osudovým kruhem tvoří triptych estetického hledání černobílého filmu v barvě. Především postprodukční techniky umožňovaly různé způsoby „zešedivění“ filmu: bylo například možné úmyslně zastřít odstíny, oslabit kontrasty při přechodech mezi barvami nebo „ušpinit“ barvy. Technická část štábu se proto již během natáčení snažila o promyšlené potlačení barev. To znamenalo například důmyslný výběr dekorací a kostýmů, aby bylo dosaženo celkového temnějšího ladění obrazu a truchlivé, fatalistické atmosféry. Melvillovo vrcholné dílo je dokonalé i pro svůj vizuální styl – černobílého filmu v barvě. (z katalogu MFF Karlovy Vary při příležitosti uvedení Melvillovy retrospektivy)
Vysílání: 04.10., 20.00 hod., ČT2

Líza, liščí víla
Umírající nápadníci, japonský popový zpěvák, hrabiví příbuzní a uprostřed toho nesmělá zdravotní sestra. Maďarská snová komedie (2015). Hrají: M. Balsaiová, S. Bede Fazekas, D. Sakurai, Z. Schmied a další. Režie Károly Ujj Mészaros (V maďarském znění s titulky). Hravá černá komedie sleduje mladou ženu Lízu, která touží po lásce. Problém je ale v tom, že všichni její nápadníci nějakým způsobem zemřou. Líza dojde k přesvědčení, že je liščí vílou, zlým démonem, který vysává duše z mužů, jež potká... Nesmělá zdravotní sestra Líza se už dvanáct let stará o Martu, vdovu po japonském velvyslanci v Maďarsku. Na své třicáté narozeniny zavítá Líza do McDonald's, aby tam našla lásku. Marta je však během Líziny krátké nepřítomnosti zavražděna jejím imaginárním kamarádem Tonim Tanim, japonským popovým zpěvákem ze sedmdesátých let minulého století, který už je po smrti. Příbuzní Marty nařknou Lízu z vraždy. Rozpoutá se bitva o Lízin život, v níž proti sobě stanou záhadný popový zpěvák a podporučík Zoltan.
Vysílání: 03.10., 22.25 hod., ČT art

24.9.2020 13:09:11 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek



Časopis 13 - sekce