zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Praha má jeden z největších murálů na světě

Mural art Kosmos (Foto: David Michalek)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

U Letiště Václava Havla vznikla v květnu 2020 jedna z největších venkovních maleb na světě. Myšlenku zkrášlit a vizuálně zpestřit nejen industriální haly, ale i celé průmyslové zóny, přineslo ilustrátorské studio Drawetc. V roce 2017 vyhlásilo mezinárodní soutěž Art Wall a tím odstartovalo postupnou proměnu velkých ploch po republice. K malbě v Humpolci se v květnu přidala Praha a v červnu i Plzeň. Díky svému úspěchu u nás se soutěž o velkoformátové malby na industriálních plochách ujala také v Maďarsku.

V soutěži o novou podobu 350 metrů dlouhé skladové haly společnosti CTP, která se nachází v těsné blízkosti Letiště Václava Havla, zvítězil výtvarník Michal Škapa. Velkoformátový mural art jménem Kosmos (VIDEO) zaujímá celkovou plochu 5 250 m² a vznikl na za pouhých 23 dní. Malba je nejlépe vidět při odletu a přistání na hlavní dráze letiště.
Spolu s murálem v CTParku v Humpolci od belgického výtvarníka, který si říká Dzia, tvoří Kosmos dvojici největších venkovních maleb v Česku. Společnost CTP se tím stává vůbec první společností u nás, která takový počin v tomto rozsahu realizuje.
Třetím projektem, který v rámci soutěže Art Wall vznikl, je nyní také mural art v Plzni. Polep industriální developerské skladištní haly CTPark Plzeň vznikl na ploše 2 215 m2 a je největším v kraji. Autorkou grafického návrhu je doc. Kristina Fišerová, vedoucí magisterského ateliéru Grafický design na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU.
Vladimír Strejček, kreslíř a zakladatel studia, k tomu dodává: „Jsem rád, že se náš koncept kreativních soutěží Art Wall podařilo na poli velkoformátových maleb, tak zvaných murálů, uskutečnit. Např. holandský umělec Dzia realizuje své umění po celém světě a teď jeho dílo můžeme vidět z dálnice D1 u Humpolce. Naše aktivita dává příležitost umělcům z Čech i ze světa rozzářit či obohatit veřejný prostor a zkvalitnit místa, kde žijeme. Doufám, že se nám podaří probudit k životu celou českou murálovou scénu, že se dočkáme dalších realizací na místech, která si to zaslouží. Snad můžu prozradit, že slibnou první vlaštovkou, kterou soutěž Art Wall přinesla, je spolupráce s pražským Magistrátem, jenž chce začít řešit podobu velkých ploch ve městě.“

Výtvarník Michal Škapa patří k umělcům, jejichž tvorba vychází z graffiti, a kteří se úspěšně etablovali i v galerijním světě. Je autorem několika desítek murálních maleb a letos se mu podařilo zrealizovat jednu z největších na světě. “Michal Škapa je výjimečný tím, že zůstává u toho, co zná, a že je autentický až dodnes,” říká kurátor Radek Wohlmuth.
“Murál Kosmos je hledáním paralel v mikrokosmu a makrokosmu. Zkoumá podobnosti malých a velkých struktur, hledá analogie mezi formami živého a neživého světa, mezi tvary v přírodě a v lidském těle,” přibližuje Škapa. Dominantním motivem je vizuálně kontaktní modré oko, které ze středu stěny pozoruje hlavní přistávací dráhu letiště. Oko představuje symbol božské podstaty, jakési prozřetelnosti, která dává řád celému vesmíru, a která vdechuje život. Na obě strany od oka proudí částečky energie, které celý výjev rámují, putují až k lidské hlavě, jejíž silueta je na začátku celé malby. Hlava znázorněnou životní energii nasává, probouzí se tak její mysl, přehlíží celé dílo a snaží se dát věcem vlastní smysl. “Původní záměr realizovat malbu pomocí noční projekce nešlo uskutečnit s ohledem na bezpečnostní opatření v okolí letiště. Přenesení skicy na fasádu tedy probíhalo přímo volnou malbou, pouze s pomocí záchytných bodů a tří vysokozdvižných plošin,” upřesňuje Škapa. S pomocí 3 až 6 pomocníků spotřeboval při malbě přibližně 4 000 sprejů.
Další aktivity spojené s mural artem budou k vidění na dalším ročníku Signal festivalu v Praze.

13.7.2020 16:07:28 Redakce | rubrika - Zprávy