zvláštní poděkování
Volný.cz

Hádanky domů života: Hostouň a Kladno

Hádanky domů života: Hostouň a Kladno

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Hádanky domů života II: Hostouň a Kladno
P. Vacek nám představí dva hostouňské židovské hřbitovy a zapomenutého kladenského architekta světového významu (2017). Režie J. Kratochvíl. V Hostouni u Prahy nalezneme starý a nový židovský hřbitov. Zatímco k tomu novému je snadné se z obce dostat, staré pohřebiště kdysi z nouze zřízené na odlehlém prudkém svahu nad potokem není jednoduché najít. Oběma hřbitovy nás provede judaistka Kateřina Eliášová. Přečteme si epitaf patřící šamesovi, tedy pomocníku v synagoze a zastavíme se u náhrobků předků architekta světového významu Antonína Raymonda.

Tohoto kladenského rodáka a zároveň jednoho ze zakladatelů moderní japonské architektury nám představí historička Irena Veverková. V Kladně navštívíme jak místní hřbitov, tak i zachovalou stavbu synagogy se zajímavým osudem, která dnes slouží jako husitský kostel. Velikou vášní Daniely Michajloviči žijící v Izraeli je sestavování rodokmenu své rodiny. Náhrobky svých předků nalezla i na novém židovském hřbitově v Hostouni. Josef Císařovský je malíř, narozený v Hostouni. Jeho tvorbu ovlivnily dětské zážitky s židovskou řeznickou rodinou a atmosféra hostouňského židovského hřbitova.
Vysílání: 01.4., 19.15 hod., ČT2
Opakování: 02.4., ČT2., 06.4., ČT2

25.3.2019 19:03:19 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

The Met: Live in HD

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Cesty víry: Klášterní speciality

Cesty víry

Cesty víry: Klášterní speciality
Návrat současných řeholních komunit k pradávným receptům, které ukrývaly k ...celý článek


Křesťanský magazín

Křesťanský magazín
Pivo k církvi patřilo odjakživa. Dokládají to třeba bývalé klášterní pivovary v Kladrube ...celý článekČasopis 25 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 26. týden

Doupě Mekyho Žbirky

Colours of Ostrava 2018
Výběr koncertních vystoupení a rozhovorů z největšího a nejpopulárnějšího tuzemskéh celý článek

další články...