zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Labyrintem dějin

Labyrintem dějin

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Další z řady výstav ke stému výročí vzniku Československé republiky probíhá v Císařské konírně na Pražském hradě. Expozice pod titulem Labyrintem dějin chce provést návštěvníka zásadními momenty naší státnosti. Vypořádat se na poměrně stísněném prostoru Císařské konírny s tak rozsáhlým obsahem bylo určitě nelehkým úkolem. Organizátoři zvolili model labyrintu, kdy se přes jednotlivé zákruty dobere návštěvník samého středu, počátků, kořenů. Proto se začíná v současnosti – vstupem do EU, rozdělením Československa, vstupem do NATO přes sam etovou r evoluci, ruskou okupaci, komunistický převrat 1948, protektorát a 2. světovou válku, vznik republiky, první světovou válku, k revoluci 1848 a dále do minulosti.

Složitá témata mohou přirozeně být prezentována jen zástupně. V jednotlivých zákrutech labyrintu – „buňkách“ - je proto využit bohatý dokumentární materiál – úřední akta, fotografie, obrazy, mapy, předměty, které více než sáhodlouhé komentáře objasňují situaci. Toto dvoj a trojrozměrné svědectví je doplněno akustickými vjemy – projevy, citáty, písněmi, ale i televizními obrazovkami s dobovým zpravodajstvím a projekcemi.
V jedné z prvních sekcí jsou např. nainstalovány pod fotografií sv. Václava na Václavském náměstí hořící svíce a hesla sametové revoluce, fotografie z roku 68 doprovází píseň Karla Kryla, vypuknutí první světové války symbolizuje sněhobílá košile Ferdinanda d´Este, kterou měl na sobě v okamžiku atentátu v Sarajevu zapůjčená z Konopiště.

Současné dějiny jsou zahrnuty šumem a hlučením, které jakoby naznačovaly něco z chaosu moderní doby, ale tento zvukový atak se může stát i rušivým elementem. Cestou zpět se situace zklidňuje, tak jak ubývá exponátů a místo zaujímají skutečné unikáty - např. pohřební insignie Přemysla Otakara II. nebo helma a část zbroje sv. Václava.
Hledaným cílem je poslední okrouhlý oddíl stylizovaný jako znojemská rotunda, v němž se nachází v originále privilegium císaře Fridricha z roku 1158. Knížeti Vladislavovi jím bylo uděleno právo nosit královskou čelenku. V listině „přepsané“ ve zvětšeném formátu na projekčním plátně je také první dochovaná zmínka o českém státě.
Výstava Labyrintem dějin věnovaná vzniku ČSR je k vidění v Císařské konírně Pražského hradu do 1. července 2018.

19.3.2018 18:03:04 Helena Kozlová | rubrika - Výstavy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Nová výzva Kašpar.Dramatik

Martin Hofmann (Cyrano)

Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje celý článek

další články...

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...