zvláštní poděkování
Volný.cz

Dvakrát Ferdinand II. Tyrolský

Ferdinand II. Tyrolský

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Nejprve se Ferdinandu II. Tyrolskému a výročí jeho vlády v českých zemích věnoval výstavu Památník národního písemnictví, který má své výstavní prostory v Letohrádku Hvězda postaveném na jeho přání. Další institucí je Národní galerie, která svou expozici teprve otevře počátkem listopadu.
Letohrádek Hvězda, renesanční perlu střední Evropy, si nechal podle svého návrhu postavit arcivévoda Ferdinand II. Tyrolský, místodržící v Českých zemích (1547–1567). Námětem výstavy je sama stavba letohrádku, jeho architektonická historie, štuková výzdoba a umělecké vzory. Výstava připomíná dvě kulatá výročí, která v souvislosti s osobností habsburského arcivévody připadají na letošní rok. Je tomu 470 let, kdy syn českého krále Ferdinanda I. přijel do Čech, aby se zde ujal povinností za nepřítomného panovníka, a zároveň 450 let od jeho odchodu do Tyrolska, jehož vládcem se stal.

Během dvaceti let strávených v Českém království si arcivévoda Ferdinand II. vytvořil pevné vazby na řadu představitelů české šlechty, které nebyly zpřetrhány ani po jeho přesídlení do Innsbrucku, z něhož na dlouhou dobu vytvořil jedno z mocenských a kulturních center habsburského soustátí. Výstava, kterou připravil Památník národního písemnictví ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd ČR, představuje nejen život arcivévody Ferdinanda II., ale především stavbu, která je s jeho působením v Českém království spjata snad nejpevněji, letohrádek Hvězdu.
Zvláštní pozornost kurátorů a autorů je věnována štukové výzdobě letohrádku – součástí výstavy je dotyková obrazovka s fotografiemi celků i detailů štukové výzdoby, doplněnými komentářem a interpretací zobrazených mytologických výjevů.
Výstava o Ferdinandu Tyrolské v Letohrádku Hvězda zaměřená především na tuto architekturu potrvá již jen do 29. října 2017 zatímco rozsáhlá přehlídka Národní galerie ve Valdštejnské jízdárně, která navazuje na výstavu v zámku Ambras v Innsbrucku, se soustřeďuje na jeho osobnost a působení jak v Čechách tak v Tyrolsku a bude probíhat od 3. listopadu do 25. února 2017 příštího roku.

23.10.2017 14:10:23 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Výstavy

Prag_Kassel: Hybridní nesnáze v Galerie NoD

Prag_Kassel: Hybridní nesnáze v Galerie NoD

Výstava Prag_Kassel: HYBRIDNÍ NESNÁZE rozvíjí existující spolupráci ateliéru Dušana Zahoranského a Pavly Scera ...celý článek


Dnes se na Lidické otevře Galerie Jefa Kratochvila

Jef Kratochvil

Ikona české fotografie Jef Kratochvil nás opustil 4. března tohoto roku. Jeho život – profesní i soukrom ...celý článekČasopis 39 - sekce