zvláštní poděkování
Volný.cz

Dokument o posledních letech života herečky Luby Skořepové

Luba Skořepová v dokumentu Sama

autor: archiv   

zvětšit obrázek

SAMA je film o staré ženě, která zůstala na všechno sama. Odehrává se pouze v jejím bytě. 92letá herečka Luba Skořepová je jeho jedinou aktérkou. Zájem divadel slábne, a tak se rozhodne, že její poslední šancí, jak se vrátit na jeviště, je zprodukovat si představení sama. Pomocí svého mobilního telefonu zařizuje pronájem sálu, shání režiséra a kolegyni, která by s ní ve hře vystupovala. Objektiv kamery se stává jediným svědkem leckdy zoufalé snahy přesvědčit svět, že za to ještě stojí. Během nelehkého procesu zkoušení ze svého bytu neustále volá o pomoc. Zamýšlí se nad touhou po uznání, smyslem života i blížící se smrtí.

Luba Skořepová vnímala tento film jako svoji poslední práci před kamerou a snažila se v něm popsat roky svého života, kdy se cítila osamocena. Vzhledem ke svému naturelu se ale nevzdala a stále bojovala o svoji seberealizaci.
„Když viděla první sestřih filmu, byla nadšená a stala se hlavním motivátorem celého štábu. Neustále všem telefonovala (protože dle jejích slov, kdyby to nedělala, tak by nikdy nic v jejím životě nevzniklo) a kontrolovala, jak se na dokončení filmu pracuje,“ říká režisér filmu Otakar Faifr a dodává: „Když jsme jí oznámili, že do filmu koprodukčně vstoupí Česká televize, ležela už delší dobu na LDN. Byla nadšená. Na chvíli se do jejích očí vrátila jiskra, která pomalu vyhasínala. Druhý den nás opustila. Sama ale věděla, že to není na dlouho. Opět se vrátí na jeviště před publikum, které ji tak milovalo.“Autoři filmu vnímají tento film jako skvostné monodrama skvělé herečky, která i po svém odchodu má stále divákům co říct. Proto se rozhodli pro alternativní distribuci zaměřenou především na divadelní sály po celé ČR a pomyslně tak Lubu vrátit zpět na jeviště. Premiérová uvedení v těchto sálech budou 21. 9. 2017 u příležitosti oslavy nedožitých Lubiných narozenin. Dále producent plánuje film prezentovat na tuzemských i zahraničních filmových festivalech a v menších kinech v ČR.

Oficiální premiéra filmu proběhne 21. 9. 2017 od 19:00 v Divadle Rokoko, které je jednou ze scén partnera filmu Městských divadel pražských, kde Luba působila a dostávala skvělé herecké příležitosti.
„Naším cílem a Lubiným přáním bylo také upozornit na téma samoty lidí ve stáří a na to, jak je důležité neztratit smysl a nepřestat být aktivní,“ říká výkonná producentka Anna Miklošová a dodává: „Oslovili jsme proto různé partnery včetně Nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci, která pomáhá seniorům. Téma samoty lidí ve stáří je pro ně velmi důležité, a proto se okamžitě rozhodli nás podpořit.“
„My jsme se přidali k projektu až po natočení materiálu. Oslovila mě výkonná producentka Anička, která mě naprosto přesvědčila o tom, že tento film musí vzniknout. Rozhodli jsme se proto hned přiložit ruku k dílu,“
říká Michaela Stachová, ředitelka Nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci.
Za filmem SAMA stojí hodně lidí, ale hlavními čtyřmi hybateli jsou Luba Skořepová, režisér Otakar Faifr, střihač Michal Novák a výkonná producentka Anna Miklošová. Koproducentem filmu se stala Česká televize. Vedoucí Filmového centra Helena Uldrichová a kreativní producentka Věra Krincvajová se významně zasloužily o to, že se film podařilo dokončit.

18.9.2017 17:09:56 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Romeo a Julie  (Bolšoj balet živě)

Články v rubrice - Filmová scéna

Tvůrci filmu Jak se moří revizoři spustili crowfundingovou kampaň

Ladislav Ondřej (Jak se moří revizoři)

Komediální snímek Jak se moří revizoři nabízí vtipný scénář a má nakročeno navázat na slavné české komedie typ ...celý článekČasopis 03 - sekce

DIVADLO

Travesti po anglicku

Travesti po anglicku

Queer: Travesti po anglicku
Když se muži převlékají za ženy a ještě to povýší na umění. Režie D. Kupšovský. celý článek

další články...