zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 22. týden

Miroslav Táborský

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Praha – Tři odstíny rozmanitosti
Miroslav Táborský představuje památky ČR nominované na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Režie J. D. Novák (Premiéra). Praha je označována za klenotnici stavebních slohů. Na malé ploše se zde vedle sebe nacházejí stavby z dob prvních Přemyslovců, budovy reprezentující královský majestát i příklady unikátní moderní architektury od prvorepublikových časů. I to byl důvod, proč se historické jádro Prahy objevilo na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Kulturní bohatství Prahy se ale odráží i v další ambici o rozšíření stávajícího seznamu památek. Mezi aspiranty o vstup do prestižního klubu patří Břevnovský klášter z 10. století, legendami a tajemstvím opředený Letohrádek Hvězda a Müllerova vila, dům podle projektu provokujícího architekta Adolfa Loose, který byl dostavěn v roce 1930.
Vysílání: 07.6., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 08.6., ČT2., 11.6., ČT2

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých II (7/10)
Svět hradů a hradišť neustále přitahuje lidskou pozornost. Navštivme významné, méně zachovalé i mizející hrady, ale i místa, ze kterých již středověká sídla zmizela. Podívejme se v unikátních animacích, jak některá z nich vypadala v dobách své největší slávy. Druhá řada úspěšného cyklu. Režie M. Polák (Premiéra). Přestože je Rabí nejmohutnější zříceninou českého hradu, jeho vznik je dodnes obestřen mlhou tajemství a spekulací. Velhartice začal budovat Bohumil z Budětic na přelomu třináctého a čtrnáctého století a v jeho díle pak pokračovali otec a syn Buškové z Velhartic, jedny z nejproslulejších postav družiny krále a císaře Karla IV. Prácheň byla župním hradem, na němž sídlívali knížecí úředníci, kteří řídili správu kraje a vykonávali funkci popravců. Jen několik zdí, náznaky bývalých příkopů i valů a dobře patrná původní dispozice hradu, zbyly z rodového sídla pánů z Budětic. Kašovice se řadí mezi nejkvalitnější sídla své doby a určitá tajuplnost místa, kde stojí, přímo láká k jeho návštěvě. Zavlekovská tvrz je turisticky atraktivní a její romantická dostavba, která se velmi ohleduplně zachovala k původní stavbě, jí dodala na monumentálnosti a malebnosti. Malý horažďovický hrad byl zbudován spolu s opevněním města okolo roku 1279. Jeho dispozice představuje hrad s útočnou věží, který je v úpravě pro potřeby městské obrany ojedinělý. V krajině zaniklých hradů se pokusíme vypátrat, kde stávaly Petrovice a Hrad pod Hrnčířem.
Vysílání: 10.6., 10.25 hod., ČT2
Opakování: 13.6., ČT2., 16.6., ČT2

Kaple – duše rodů: Křivoklát
Proměny našich hradů a zámků z pohledu historie, architektury a duchovního života šlechty (2016). Režie M. Rozbrojová. Křivoklát – podle zákoníku Karla IV. jeden z nezcizitelných královských hradů, centrum nejvýznamnějšího loveckého revíru v dobách Přemyslovců, královské vězení politických i duchovních odpůrců a také slavného alchymisty Edwarda Kelleyho. Místo, spojené s řadou pověstí a legend, ale také s počátky české státnosti a církve. Zdejší královská kaple může posloužit i jako zrcadlo vývoje křesťanské víry v českých zemích. Kaple korunování Panny Marie na královském hradě Přemyslovců a Jagellonců je nádherným dílem pozdní vladislavské gotiky. Vladislav Jagellonský ji nechal přestavět na přelomu 15. a 16. století. Od historika Libora Jána a historika umění Jana Royta se dozvíme o duchovním životě majitelů hradu i o stavebních proměnách kaple.
Vysílání: 11.6., 13.55 hod., ČT2
Opakování: 14.6., ČT2

S profesorem Františkem Dvořákem za klasiky českého výtvarného umění
Zakladatel novodobého českého sochařství Josef Václav Myslbek (2010). Kamera a režie J. Hojtaš. Dnešní vyprávění začne pan profesor Dvořák na Vyšehradě, kde stojí slavná sousoší J. V. Myslbeka, která vytvořil na motivy z dávné české mytologie, jak ji tehdy prezentovaly Rukopis královédvorský a Rukopis zelenohorský. Dozvíme se o osudech Myslbekovy účasti na výzdobě Národního divadla i to, jak velký český sochař komentoval návštěvu Augusta Rodina ve svém pražském ateliéru.
Vysílání: 08.6., 00.40 hod., ČT art
Opakování: 11.6., ČT art., 12.6., ČT art

Architektura (4/13)
Jan Brinkman a továrna Van Nelle v Rotterdamu. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století byla firma Van Nel, holandská společnost se stoletou tradicí v plném rozkvětu. Zpracovávala tabák, kávu a čaj. Továrna ve starém přístavu už nestačila a urbanistická situace Leuvehavenu nedovolovala její rozšíření. Až v roce 1924 rozhodlo vedení o výstavbě nové továrny mimo město. Místo bylo zvoleno s ohledem na velký vodní kanál, který s pozemkem hraničil, a na blízkost železniční tratě Paříž-Amsterdam, ve které se plánovalo vybudování přípojky. K tomu však nikdy nedošlo. Za železniční tratí byly postaveny sociální byty pro dělníky. Továrna vyrostla hned vedle kanálu, byl pro ni nezbytný. Lodě po něm převážely suroviny, které se do Rotterdamu dopravovaly po moři.
Vysílání: 11.6., 22.35 hod., ČT art
Opakování: 14.6., ČT art., 16.6., ČT art

22.5.2017 13:05:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...