zvláštní poděkování
Volný.cz

Sestry Scerankovy představují svou tvorbu v Londýně

Lucia Sceranková, Mramor, 2012

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Londýnská galerie současného umění Pump House Gallery vystaví na tři měsíce díla Pavly a Lucie Scerankových. Výstavu nazvanou Povrchové napětí iniciovalo České centrum Londýn ve spolupráci s britskou kurátorkou Lily Hall. Umělecká prezentace kritiky oceňované tvorby Scerankových, které byly obě v minulosti nominovány na cenu Jindřicha Chalupeckého, se v této míře a rozsahu představuje britskému publiku poprvé a zahrne novou i původní tvorbu z oblasti sochařství, fotografie a videa. Dílo slovenských umělkyň, které žijí a působí v Praze, mohou návštěvníci zhlédnout do 11. 6. 2017 v Pump House Gallery umístěné uprostřed krásného Battersea Parku, pro nějž umělkyně vytvořily venkovní sochařskou instalaci v jedné z fontán.

Pump House Gallery vystavuje jak existující tak speciálně pro galerii vytvořenou novou tvorbu Pavly a Lucie Scerankových. Jedná se o vůbec první společnou výstavu dvou umělkyň-sester v zahraničí a zároveň první větší retrospektivní prezentaci každé z nich v kontextu zavedené londýnské galerie. Ambiciózní projekt zahrnuje fotografie, sochy, videa a objekty reflektující různorodé výtvarné, materiální a konceptuální reference, o které se opírá tvorba obou umělkyň. Lucia Sceranková představí novou fotografickou sérii, v níž stále větší roli hraje práce s prostorem a řečí materiálu. Výjimečně vystaví i dvě fotografie, které jsou digitálně upravené. Pavla Sceranková vytvoří nové sochařské dílo inspirované charakterem galerie a vystaví i výběr starší tvorby a kolekci jejích oceňovaných video-performancí. Kurátorka Lily Hall se v rámci konceptu výstavy kromě zjevné společné poetiky v díle umělkyň zaměřovala i na odlišnosti a napětí. Napětí mezi jejich tvorbou; fyzické napětí ukrývající se v jednotlivých dílech a napětí mezi výstavou a jejími návštěvníky, kteří jsou přímo či nepřímo vyzváni k interakci a aktivnímu zapojení.
Díla jsou umístěna ve všech třech patrech památkově chráněného objektu Pump House Gallery. Využit je i veřejný prostor populárního Battersea Parku, uprostřed kterého se galerie nachází. Zde je v jedné z fontán umístěna kinetická instalace od Pavly a Lucie Scerankových inspirovaná tvorbou britského modernistického architekta Edwarda Millse.
Tereza Porybná, ředitelka českého centra Londýn: „Tvorbu Pavly i Lucie sleduji a obdivuji již dlouho. Nápad realizovat jejich společnou výstavu vznikl vlastně náhodou během jednoho rozhovoru v naší londýnské kanceláři. Mám velkou radost, že se po několika letech díky spolupráci řady partnerů skutečně podaří díla dvou skvělých umělkyň představit širokému veřejnému i odbornému britskému publiku. Londýn je pro rozvoj současného umění zcela zásadním místem v evropském i světovém kontextu. Tato unikátní výstava si proto kromě uvedení obou umělkyň na londýnskou scénu klade za cíl i posílení povědomí o současné české výtvarné scéně u uměleckých kritiků a galeristů.“
Pavla a Lucie, absolventky pražské Akademie výtvarného umění, obě nominované na Cenu Jindřicha Chalupeckého, ve své tvorbě zkoumají vztah mezi prostorem a lidským vnímáním. Pavliny sochařské objekty a video instalace se vyznačují především minimalismem, jemným humorem a citlivým vztahem ke svému okolí. Její díla si s diváky trochu pohrávají a autorka skrze ně mimo jiné zkoumá hranice mezi vnímáním a skutečností. Lucie vytváří fotografické a sochařské instalace, které často vychází z jejího bezprostředního okolí.

15.5.2017 09:05:33 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Výstavy

Pax et Bonum - Kapucíni v Čechách, na Moravě a Slezsku

Loreta

Od 6. dubna 2018 je v patře ambitu pražské Lorety otevřena nová výstava, zaměřená na historii řádu Menších bra ...celý článekČasopis 20 - sekce

HUDBA

Katapult

Katapult

ČT Live – Katapult
Koncert rockové skupiny uvádíme u příležitosti 70. narozenin jejího frontmana Oldř celý článek

další články...