zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 15. týden

Deset století architektury: Valdštejn stavebník

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Deset století architektury: Valdštejn stavebník
Valdštejnský palác v Praze je nejmonumentálnějším dokončeným projektem velkého vojevůdce a mocného šlechtice, jenž zisky z války využil k naplnění svých odvážných stavebních vizí (1997). Režie J. Šikl. Albrecht z Valdštejna, vévoda frýdlantský, patří k nejpozoruhodnějším osobnostem našich dějin. Mocný šlechtic a vojevůdce se stal během třicetileté války obratným podnikatelem s nevídanými zisky, které se rozhodl investovat především do velkolepých stavebních projektů. Z městečka Jičín plánoval vytvořit reprezentativní sídlo, v němž by kromě biskupství sídlila i univerzita a jeho vlastní sněm. Z plánů, které předčasně ukončila vévodova nečekaná smrt, byl ve východočeském městě realizován pouze zlomek – přestavba zámku, kostel svatého Jakuba a lodžie spojená se středem města působivou alejí. Dokončeno však bylo Valdštejnovo největší stavební dílo – Valdštejnský palác na pražské Malé Straně. Důstojné a rozlehlé sídlo, k jehož výstavbě si vévoda přizval přední italské architekty, mělo pražské šlechtice konfrontovat s postavením muže, který by se snad mohl stát i budoucím českým králem. Úctyhodný komplex ve stínu panovnického sídla tvoří hlavní obytná budova se dvěma nádvořími, křídlo s konírnami, patrové Černínské atrium a zahrada ohraničená vysokou zdí a budovou jízdárny sousedící s bývalým hospodářským dvorem. Interiéry paláce jsou plné působivých alegorických fresek od barokního malíře Baccia di Bianco s náměty z antické mytologie a astronomie. Působivý je i prostor palácové kaple rovněž zdobené freskami, v nichž je Valdštejnova postava ztotožňována se světcem sv. Václavem. Skvostem barokní architektury je monumentální Sala terrena otevřená do zahrady, jejíž vysoké klenby zdobí nástěnné výjevy z bájného Olympu. Na sochařské výzdobě paláce se podílel mj. císařský sochař Rudolfa II. Adrian de Vries, který zahradu obohatil unikátním souborem soch a kašen ve stylu pozdního manýrismu. Sochy byly naneštěstí roku 1648 uloupeny švédskými vojsky, ale na počátku 20. století se na původní místa vrátily jejich věrné kopie.
Vysílání: 12.4., 15.25 hod., ČT2

Dílo Josipa Plečnika – Mezi Lublaní a Prahou
Miroslav Táborský představuje památky ČR nominované na zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Režie J. D. Novák (Premiéra). Slovinský architekt a urbanista Josip Plečnik se narodil v roce 1872 v Lublani do rodiny truhláře a podle tradice měl pokračovat v otcových šlépějích. Provinční Lublaň druhé poloviny 19. století však mladému Josipovi brzy přestala stačit. Osudovým se pro něj stalo přátelství se slavným českým architektem Janem Kotěrou, pozvání do Prahy a setkání s tehdejším československým prezidentem T. G. Masarykem, který Plečnika pověřil úpravami Pražského hradu. Plečnik však současně přednášel na lublaňské univerzitě, práce řídil na dálku a do Čech dojížděl jen o prázdninách. Souběžné působení v obou zemích se ale po kreativní stránce ukázalo jako přínosné pro obě metropole – v unikátní architektuře propojující středomořskou a středoevropskou kulturu, mentalitu i vize.
Vysílání: 12.4., 21.30 hod., ČT2, Národní klenoty II
Opakování: 13.4., ČT2., 16.4., ČT2

S profesorem Františkem Dvořákem za moderními českými výtvarníky
Tvůrce nezaměnitelných soch a plastik Olbram Zoubek (2010). Kamera a režie J. Hojtaš. Olbram Zoubek (1926) je sochař, který se výrazným způsobem zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky, a jeden z nejvýznamnějších českých sochařů současnosti. Návštěvu v jeho ateliéru předchází prohlídka Památníku obětem komunismu na svahu Petřína s autorovým komentářem. A pak jsme byli pozváni do míst, kde vznikají originální mistrovská díla, která nezapřou inspiraci antickými motivy. Řečeno slovy profesora Dvořáka: "Máme se na co těšit."
Vysílání: 13.4., 00.50 hod., ČT art
Opakování: 16.4., ČT art., 17.4., ČT art

Pražská korunovace Karla IV.
Vznešený lesk korunovace Karla IV. po téměř sedmi stech letech znovu rozzářil Pražský hrad. Dobová rekonstrukce korunovačního obřadu, připravená Univerzitou Karlovou a občanskými spolky živé historie (Premiéra). Počátek září roku 1347 byl pro Prahu naprosto výjimečný. Lesk chystané královské korunovace přilákal panstvo, měšťany i prosté zvědavce z celého království i z ciziny. Obchodníci se radovali ze zvýšených zisků a návštěvníci se těšili na korunovační průvody i veřejnou slavnost. Pro prostého středověkého člověka to byla jedna z mála příležitostí zahlédnout nového českého krále Karla IV. na vlastní oči. Po téměř sedmi stech letech se v roce 2016 členové občanských spolků živé historie rozhodli ve spolupráci s Karlovou univerzitou dění těch dnů co nejvěrněji rekonstruovat.
Vysílání: 14.4., 18.15 hod., ČT2
Opakování: 17.4., ČT2., 19.4., ČT2

3.4.2017 10:04:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek



Časopis 17 - sekce

OPERA/ TANEC

Sezona Opery ND a SOP vyvrcholí festivalem

Vizuál festivalu

Aktuální, interaktivní, moderní, pestrý, odvážný, český i světový - takový bude letošní ročník festivalu Opera celý článek

další články...