zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Malostranský hřbitov místo stále živé představí

Malostranský hřbitov - Příběh zapomenuté památky

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Malostranský hřbitov jako fascinující průsečík ději umění, kultury, aristokracie i podnikání představuje výstava ve smíchovské Galerii Portheimka nazvaná Malostranský hřbitov - Příběh zapomenuté památky. Výstava je uspořádána při příležitosti nedávné rekonstrukce a znovuotevření této úchvatné památky. Jejím autorem je historik Pavel Fabini a podílely se na ní také Spolek Malostran ský hřbitov a Správa pražských hřbitovů. Pozoruhodný příběh hřbitova doprovodí řada poprvé vystavených fotografií a také ukázky funerálních plastik významných sochařů, které toto místo zdobí.

„Malostranský hřbitov chceme představit jako místo stále živé a jsme moc rádi, že se i naší generaci podařilo uhájit nárok na jeho další existenci,“ říká Alena Lehnerová, předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov. Právě tento spolek nadšenců se ve spojení s historiky a městskou částí aktivně zasadil za jeho znovuobnovení a pořádá zde pro veřejnost i řadu zajímavých akcí p řibližující jeho umělecké skvosty i napínavou historii. Zápas o záchranu tohoto místa představuje i ústřední motiv výstavy.

Ta nabídne exkurz do historie pohřebiště, jehož počátky sahají už do druhé poloviny 17. století. Zlatá éra nicméně přichází o sto let později, kdy se stává ústředním hřbitovem levobřežní Prahy. V prvních dvou třetinách 19. století hřbitov představuje místo posledního odpočinku pro příslušníky aristokracie, významných duchovních, ale také mnohých pražských patricijských rodin, z jejichž řad vzešli významní umělci, lékaři nebo podnikatelé. „Vedle náhrobků chudých a středních vrstev zde v této době vyrůstají znamenitá díla excelentn ích českých sochařů, včetně Václava Prachnera, tří generací Platzerů nebo bratrů Josefa a Emanuela Maxových, z nichž se mnohé zachovaly dodnes,“ upozorňuje Alena Lehnerová. Pochovaná honorace spolu s vrcholnými díly funerálního umění učinila z místa památku, která se stala námětem nejednoho beletristy, básníka nebo malíře – o hřbitově psal například Jan Neruda, Jakub Arbes, Jiří Karásek ze Lvovic nebo František Kožík.

O to více překvapí skutečnost, že od svého uzavření v polovině 80. let 19. století byl Malostranský hřbitov nucen bojovat o další existenci. V posledních letech zde proběhla rozsáhlá rekonstrukce z fondů EU a z rozpočtu Správy pražských hřbitovů. Od léta tohoto roku je tato památka, sloužící zároveň jako kus „zelených plic“ rušného Smíchova, opět přístupná veřejnosti.

Vycházka s překvapením i při svíčkách
Výstavu doprovází i další akce: v neděli 30. října připravil Spolek Malostranský hřbitov přímo na hřbitově dušičkový doprovodný program. Ve 14 hodin tu začínají komentované vycházky s průvodci, následované malým překvapením od 15.30. Pro zájemce je připravena ještě komentovaná vycházka za svitu svíček, která začne v 16 hodin. Sraz je vždy u pomníku biskupa Thuna-Hohensteina u hlavní brány, vstup pro všechny příchozí bude zdarma.
Výstava o malostranském hřbitově probíhá v Galerii Portheimka na Smíchově do 27. listopadu 2016.

24.10.2016 16:10:09 HelKo | rubrika - Výstavy

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Pavel Forman vystavuje v DOXu

Výstava TransForman (Foto: Jan Slavík, ©DOX)

Výstava TransForman představuje v DOXu tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana z let 2021–20 ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme celý článek

další články...