zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival spisovatelů Praha po dvacáté

Festival spisovatelů Praha po dvacáté

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Mezinárodní literární festival, na kterém mají diváci možnost setkat se při autorských čteních a diskusích s mnoha světovými autory, z nichž někteří jsou nositeli prestižních cen, se v Praze uskuteční už po dvacáté. A to ve dnech 6. - 10. června O historii a současnosti festivalu jsme si povídali s Václavem Kovářem.

  • Festival spisovatelů Praha je spíše známý pod zkratkou PWF, vycházející z anglického názvu Prague Writers´ Festival. To navozuje představu, že se – podobně jako u Prague Fringe Festival – jedná o aktivitu, provozovanou na území Prahy cizinci. Je to tak?
    Jen částečně. Zakladatelem a prezidentem festivalu je Michael March, rodák z USA, mediálním ředitelem je Guillaume Basset z Francie, ale jinak je tým český – a samotný festival je orientován především na českého diváka.


  • V letošním roce už proběhne dvacátý – tedy jubilejní – ročník. Můžete ve zkratce připomenout historii této události?
    Michael March se začal literárními aktivitami tohoto typu zabývat už v 80. letech v Londýně. Už tehdy zval do Británie československé, ale i polské či sovětské spisovatele. A když to pád železné opony umožnil, přesunul své aktivity do Prahy. Takže od roku 1991 se pořádá Festival spisovatelů v Praze. Během té doby se jej zúčastnily už stovky spisovatelů z Čech i ze zahraničí.
  • Kdy a kde se letos PWF odehraje?
    Bude to ve dnech 6.-10. června. Hlavní program proběhne na Nové scéně Národního divadla, tj. moderované diskuse, většinou v angličtině se simultánním překladem do češtiny začínají kolem 18 hodiny, večer pak následují autorská čtení. Program bude živě přenášen na internet. Festival doprovází letos nově promítání v kině Aero (proběhnou v květnu), ale také třeba autogramiády účastníků.
  • Jak získáváte autory?
    To je tajný recept Michaela Marche, našeho prezidenta, který stojí za výběrem tématu i autorů. Samozřejmě zde pomáhají osobní kontakty, ale někdy trvá i několik let, než se podaří do České republiky autora dostat. Jednak proto, že spisovatelé jsou většinou hodně komplikované osobnosti, a pak mají mnohdy velmi nabitý program i na několik let dopředu. Vzhledem k tomu, že náš festival není zaměřen na business, na komerční umění, ale na snahu nastolit dialog mezi různými kulturami a reflektovat svět z různých úhlů pohledu, je pro autory lákavý. I díky tomu má festival velmi dobré renomé v zahraničí a patří mezi nejlepší literární festivaly ve světě.
  • Je to tak, že každý ročník má své motto?
    Každý ročník festivalu má své téma, nebo je věnován nějaké konkrétní literární osobnosti. V minulosti to byl např. Arthur Miller, Giacomo Casanova nebo Joseph Roth, bylo tu velká téma jako1968: Smích a zapomnění. Letos je naším mottem Kacířství a rebelie (Heresy and Rebellion). Koncepce je vždycky taková, že se v rámci tématu snažíme představit zajímavé česká autory, a ze zahraničí ty, kteří u nás nejsou třeba příliš známi, ale jsou úspěšní a ve světě uznávaní. Všechny se snažíme představit nejen skrze dané téma (to jen rámcově ohraničuje každý ročník), ale i skrze jejich texty, které nutně nemusí s tématem bezprostředně souviset.
  • To letošní téma je hodně široké, tam se asi vejde téměř kdokoli...
    Jak říká Michael March, každý spisovatel je přirozeně rebelem, a velmi snadno se může stát kacířem. Takže to rozpětí je letos opravdu široké, aby diváci mohli ochutnat z nejrůznějších žánrů. Myslím, že osobnosti jsou velmi dobře zvoleny a jejich tvorba s kacířstvím a rebelií souvisí – od Fernanda Arrabala až po Róberta Gála.
  • Všimla jsem si, že v letošním seznamu figurují i velmi známí autoři, jejichž díla ovšem dosud nebyla do češtiny přeložena.
    Naším cílem je představovat takové autory, a možná tím i trochu inspirovat české překladatele a nakladatele. Letos se například už potřetí zúčastní festivalu Herta Müller, která tu byla v letech 1999 a 2004, a v roce 2009 získala Nobelovu cenu. První překlad vychází v květnu tohoto roku a další se chystá na podzim. Také Derek Walcott, nositel Nobelovy ceny za literaturu 1992, který letos přijde, nebyl dosud do češtiny přeložen. K festivalu hodláme vydat sbírku jeho poezie.
  • Máte představu, kdo tvoří publikum festivalu?
    Spolupracujeme s kulturními institucemi, velvyslanectvími, a českými nakladateli, takže část publika se generuje z těchto řad, ale naše aktivity hodně míří na studenty. Ti mají na festivalu výrazné slevy, a také jsou zváni ke spoluúčasti prostřednictvím Ceny Waltera Sernera. Kromě toho samozřejmě na diskuse chodí aktivní lidé všech generací, které baví literatura. Žánrově je festival velice různorodý, občas zabrousíme třeba i do komiksu nebo sci-fi (letos např. představujeme Iaina Bankse). A část publika tvoří také cizinci, trvale žijící v Praze. Takže divácký okruh je opravdu velice pestrý.
  • Můžete prozradit, co je to Cena Waltera Senera?
    To je cena literární soutěže o nejlepší krátkou povídku. I když se soutěž koná už po osmé, Cena Waltera Sernera se jmenuje teprve od roku 2007, kdy byl festival věnovaný dada. My jsme tenkrát objevili významného dadaistu, který se narodil v Karlových Varech, ale část života prožil v Curychu a byl též v kabaretu Voltaire. Byl to německý Žid, který skončil v litevském vyhlazovacím táboře. Samotná soutěž je určena pro studenty mladší 21 let. Letos má téma“Život je hledání“ a pořádáme ji ve spolupráci se společností Google. Uzávěrka soutěže byla na začátku května a výsledky budou slavnostně vyhlášeny 9. května na Nové scéně.
  • Jaký je poměr českých a zahraničních autorů na festivalu?
    Českých autorů bývá tak k pětině – letos se představí Michal Ajvaz, Radka Denemarková a Róbert Gál (který už žije v Praze tak dlouho, že ho můžeme považovat za Čecha).
  • Chcete upozornit ještě na nějakou výraznou akci, která se objeví v rámci festivalu?
    Na všechny festivalové diskuze, kde mají diváci vždy možnost vyslechnout množství nevšedních myšlenek a názorů, navíc se mohou debaty sami aktivně zúčastnit. Velmi zajímavá bude diskuze v Americkém centru na téma „Otroctví“, kterou bude moderovat v angličtině Jan Švejnar. Většina literárních témat, která představujeme, souvisí i s politikou, ekonomií a vůbec celospolečenskými problémy. Zkrátka literatura a život se vždy prolínají.
  • 31.5.2010 09:05:30 JaSop | rubrika - Festivaly

    Časopis 17 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Bastard (Městské divadlo Brno)

    Články v rubrice - Festivaly

    Festival umění a kreativity ve vzdělávání

    Festival umění a kreativity ve vzdělávání

    Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou ...celý článek


    Dny evropského filmu znají své vítěze

    Bez dechu (Without Air)

    Na mezinárodním festivalu Dny evropského filmu (DEF) byly dnes slavnostně předány v pražském kině Přítomnost f ...celý článek



    Časopis 17 - sekce

    HUDBA

    Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

    Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

    Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

    další články...