zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Petr Holman: Myslím, že diváci budou svědky velkého uměleckého zážitku

Zemlinského kvarteto (Foto: Christian Palm)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Zemlinského kvarteto završí ve středu 1. prosince v 19:30 hodin v pražské Městské knihovně kompletní provedení Dvořákových kvartetů a čtvrtý ročník koncertní série 4plus. Společně s Pražským komorním baletem hudebníci během večera uvedou světovou premiéru tanečního dramatu Kříž u potoka v choreografii Aleny Peškové. Zazní tři smyčcové kvartety z pera Antonína Dvořáka – č. 4 e moll, G dur op. 106 a č. 9 d moll op. 34. Jak se na mimořádný večer těší violista Zemlinského kvarteta Petr Holman, který sérii již počtvrté organizuje?

  • Letošní koncertní sérii 4plus jste věnovali Antonínu Dvořákovi a jeho kvartetům. Který z nich je vašemu srdci nejbližší?
    Tohle je velmi těžké rozsoudit. Dvořákova kvartetní tvorba je velmi rozmanitá a každý z těch pozdějších kvartetů má nějakou svou silnou stránku. Americký kvartet je populární hudba, poslední G dur je ten největší, nejsilnější kvartet… ale mně osobně je třeba velmi blízký právě kvartet d moll op. 34, což je asi spojené se vzpomínkami z dětství a s tím, že jej s kvartetem hrajeme již déle než pětadvacet let…
  • Zorganizovali jste během roku a půl covidové krize nějaké speciální koncerty, něco, co s odstupem hodnotíte pozitivně?
    Nevím… za sebe toto období příliš pozitivně nehodnotím. Ano, trochu jsme pracovali a tak jako všichni jsme i my připravili nějaké online koncerty – podařilo se nám tímto způsobem dokončit naši sérii večerů komorní hudby 4plus v roce 2020 a zahájit takto ročník 2021, natočili jsme i nějaké online koncerty pro jiné pořadatele a naštěstí bylo také možné natáčet pro Český rozhlas a na CD. Tato online aktivita byla myslím přínosem pro naše posluchače u nás i v cizině, dostávali jsme různé vesměs pozitivní reakce – za ty jsme byli rádi, připadalo nám díky tomu, že naše online činnost má alespoň trochu smysl… ale jinak bych tento rok a půl klidně ze svého života vynechal.
  • Podle programu na vaší webové stránce jste ale alespoň během léta a podzimu hodně cestovali…
    Naštěstí ano. Mnozí pořadatelé překládali své koncerty právě na podzim, což se přidávalo k těm, kteří v té době již byli domluvení dříve. V srpnu tradičně hodně jezdíme po Evropě, což se letos též splnilo. Ještě i v listopadu jsme hráli i cestovali, například jsme byli na krásném zájezdě ve Švédsku, ale jak to bude teď dál, to se uvidí…
  • Ve středu vás čeká premiéra s Pražským komorním baletem. Nebude to ani zdaleka první spolupráce s tímto souborem, že? Kam až sahá historie vašich společných projektů?
    Nejsem si jistý, ale je už to mnoho let. Řekl bych, že deset určitě, spíš i více… Pokud se nepletu, tak první představení, které jsme s Pražským komorním baletem připravovali, byla Zjasněná noc Arnolda Schönberga, hráli jsme ji mimo jiné v Ostravě na Janáčkově Máji. Může to být nyní tak deset až dvanáct let…? Pražský komorní balet vnímáme vždy jen a jen pozitivně. Domnívám se, že na poli komorních baletních souborů jde o nejstabilnější a nejlepší těleso u nás, a spolupráci s PKB si vždycky velmi užijeme, a to jak po stránce profesionální, tak po stránce emoční.
  • Jak jste se na představení Kříž u potoka připravovali? A překvapilo vás v té souvislosti něco? Ať už v kladném či záporném slova smyslu…
    Už jsem zmínil, že Dvořákův kvartet d moll hrajeme s kolegy více než pětadvacet let, hudební příprava pro nás v tomto ohledu nebyla nijak obtížná. Těšili jsme se nicméně na první zkoušku s tanečníky, neměli jsme sebemenší tušení, jaký bude tento nový příběh a jak bude vystavěn a zpracován – a byli jsme velmi překvapeni a potěšeni. Inscenace je skvělá a myslím, že diváci budou opět svědky velkého uměleckého zážitku.
  • A vy sám zajdete občas na baletní představení nebo tohle není úplně „váš“ žánr?
    Přiznám se, že balet mi obecně vzato k srdci příliš nepřirostl – až do setkání s Pražským komorním baletem jsem neměl žádnou zkušenost ani nikoho, kdo by mi tuto uměleckou oblast nějak blíže představil a vysvětlil. Sám od sebe jsem se tedy na balet nevypravil. Nicméně v tomto ohledu je pro mě spolupráce s PKB přínosem – těch několik posledních let, během kterých spolu vystupujeme, poznávám něco nového, velmi pěkného a příjemného.
  • Na webu zatím nemáte program na rok 2022, i když toho jistě mnoho chystáte. Je něco, na co se v této souvislosti obzvláště těšíte?
    Na příští rok chystáme samozřejmě nejrůznější zahraniční turné, ale vzhledem k situaci se příliš nehrneme do jejich zveřejňování. Bohužel mi připadá, že nyní nevíme dne ani hodiny, kdy se začnou různé země zavírat, takže jsme spíše opatrní a doufáme… U nás doma v Praze samozřejmě chystáme další ročník série 4plus v Městské knihovně, její program představíme a posléze zveřejníme na koncertě 1. prosince. První koncert se bude konat v březnu 2022, je tedy čas na propagaci, a věříme, že tou dobou se již celková situace poněkud uklidní…
  • Po tom po těch dlouhých měsících toužíme všichni… Co byste si teď profesně nejvíc přál?
    Abychom mohli koncertovat a znovu úplně normálně fungovat. Říká se, že toho, co je dobré a krásné, si člověk začne vážit, teprve až o to přijde; přemýšlím o tom, že to na tuto situaci dost sedí. Člověk si díky covidu uvědomil, že nic není samozřejmé a že věci se můžou obracet podivnými směry rychle a nečekaně… platí to především o zdraví lidí a zejména asi blízké rodiny; ale pokud byla otázka položena na profesní stránku věci, pak se bavíme o tom, že je možné uspořádat koncert bez omezení, že je možné cestovat a pořádat turné po světě, že je možné si úplně obyčejně sednout na pódium a přednést koncert pro plný sál posluchačů, kteří se nebudou ničeho obávat a kteří si spolu s vámi koncert užijí a odnesou si z něj silný zážitek… Tohoto bych se rád v blízké budoucnosti zase dočkal.

    www.mlp.cz

    29.11.2021 17:11:23 Redakce | rubrika - Rozhovory
  • Časopis 16 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Asociace profesionálních divadel České republiky

    Časopis 16 - sekce

    DIVADLO

    Nová výzva Kašpar.Dramatik

    Martin Hofmann (Cyrano)

    Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje celý článek

    další články...

    HUDBA

    Mezinárodní den Romů

    Ida Kelarová

    Paĺikerav – Děkuji
    Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Příběh mafiána Tommasa Buscetty

    První zrádce

    První zrádce
    Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j celý článek

    další články...