zvláštní poděkování
Volný.cz

Je nám ctí... Bohuslav Martinů - 130 let

Bohuslav Martinů

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bohuslav Martinů a Amerika
Dokumentární film o světově proslulém českém skladateli v letech 1941–1956 uvádíme u příležitosti 130. výročí jeho narození (2000). Připravili: A. Březina, M. Čvorsjuk a J. Nekvasil. Dokumentární film Aleše Březiny volně navazuje na předchozí Návrat z exilu, který zachytil evropské zážitky a umělecké snahy Bohuslava Martinů. Pořad se zaměřuje na skladatelovo působení v Americe – důležitou a zatím nezpracovanou etapu jeho života – kam odchází z Francie do válečného exilu v březnu 1941. Martinů měl za sebou kompozici téměř tří set děl, když se odhodlal ke své první symfonii. Tento rozhodující krok učinil ve svých dvaapadesáti letech až v Americe v roce 1942 na popud dirigenta Sergeje Kusevického. Ten také jeho první symfonii uvedl ve světové premiéře v Bostonu. Do roku 1946 napsal poté Martinů další čtyři symfonie. Šestá vznikla v roce 1953 a nese název Symfonické fantazie.
Do Evropy se Martinů opět podíval až po druhé světové válce. Americký pobyt Martinů není jednoduchou cestou ke světové proslulosti, přesto, že sem přichází už jako zralý skladatel. Postupně se aklimatizuje, učí se řeč a navazuje nové kontakty, které mu přinášejí i umělecké zakázky. V dokumentu se objevuje řada pamětníků a jejich potomků, jako např. bratři Rybkové, jejichž otec Frank byl blízkým přítelem Martinů nebo přímí američtí žáci českého mistra 20. století.
Vysílání: 05.12., 20.15 hod., ČT art

Pocta Bohuslavu Martinů
Ke 130. výročí narození skladatele Bohuslava Martinů zahraje Česká filharmonie jeho Koncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány H 271 a Koncert pro dva klavíry a orchestr H 292. Během večera zazní také Henri Dutilleux – Symfonie č. 2 „Le Double“. Účinkují: S. Byčkov – dirigent, K. a M. Labeque – klavíry, I. Kahánek – klavír, M. Kroutil – tympány. Režie: U. Feudel (Premiéra). Bohuslav Martinů se narodil 8. prosince 1890 a zemřel 28. srpna 1959. Jeho celoživotní dílo vyvrcholilo symfonickou tvorbou komponovanou pro nejlepší orchestry USA. U příležitosti 130. výročí narození si připomeneme dílo mimořádné osobnosti, jež zásadním způsobem přispěla k formování české moderní hudby, přestože v jeho rodné zemi se mu nedostávalo tak jednoznačně pozitivního přijetí, jako v USA. V 50. letech byl u nás dokonce prohlašován za buržoazního zaprodance. Ani dnes nejsou jeho orchestrální díla běžnou součástí repertoáru českých orchestrů a dirigenti, například Jiří Bělohlávek, opakovaně investovali velkou energii do prosazování hudby Bohuslava Martinů.
Vysílání: 05.12., 21.10 hod., ČT art

Čím lidé žijí
Původní televizní zpracování jednoaktové opery Bohuslava Martinů, jehož 130. výročí narození si v těchto dnech připomínáme, na skladatelovo libreto podle povídky L. N. Tolstého. Účinkují: C. Kassai, R. Novák st., M. Kopecký, M. Poulová, Z. Valchařová a další. Hraje Česká filharmonie, dirigent J. Bělohlávek. Spoluúčinkuje sbor Martinů Voices, sbormistr L. Vasilek. Scénář a koncepce filmu J. Nekvasil a J. Kopecký. Kamera M. Gábor. Režie J. Nekvasil. Pastorální opera Bohuslava Martinů (1890–1959) o jednom dějství Čím lidé žijí vznikla v roce 1952 v New Yorku. Byla napsaná jako televizní opera a svou premiéru měla o rok později při vysílání NBC. Libreto napsal Bohuslav Martinů podle povídky Lva Nikolajeviče Tolstého Kde je láska, tam je i Bůh. Toto dílo není často uváděno. Z tohoto ohledu je realizace zvukové nahrávky a následného filmového zpracování opery režisérem Jiřím Nekvasilem výrazným kulturním počinem s celosvětovým přesahem. Dílo je už v samotném autorském zpracování vysoce stylizované, na způsob středověkého Miráklu, a dává mimořádný prostor pro originální filmové zpracování. V hudební nahrávce z roku 2014 účinkovali pod taktovkou tehdejšího uměleckého šéfa České filharmonie Jiřího Bělohlávka sólisté Ivan Kusnjer, Jan Martiník, Lucie Silkenová, Ester Pavlů, Jaroslav Březina a další, sbor Martinů Voices řídil Lukáš Vasilek.
Vysílání: 05.12., 22.40 hod., ČT art

23.11.2020 13:11:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LSS 2021 - Bouře

Články v rubrice - Z éteru

Mr. Kriss a Lord of the Dance

Lord of the Dance

Mr. Kriss
Dokument o nevšedním a zcela výjimečném mladém tanečníkovi a výtvarníkovi. O hledání vlastní iden ...celý článek


Procházky operetami - Země úsměvů a snů

Papá Offenbach

Papá Offenbach 1
Miloš Kopecký provází operetami Orfeus v podsvětí, Krásná Helena, Rytíř Modrovous, Madame ...celý článek


Koncert ze Schönbrunnu 2021

Koncert ze Schönbrunnu

Koncert ze Schönbrunnu 2021
Vídeňská filharmonie v přenosu dnešního tradičního letního koncertu ze zahrad p ...celý článek


Velké divadlo Liceo v Barceloně

Gran Teatre del Liceu

Velké divadlo Liceo v Barceloně
Španělský dokument o jedné z největších a nejvýznamnějších evropských opern ...celý článek


Pavel Haas Quartet na koncertě v evangelickém kostele

Pavel Haas Quartet

Pavel Haas Quartet
Renomované české smyčcové kvarteto Pavel Haas Quartet na mezinárodním Svatováclavském hu ...celý článek


Vzpomínání a recitál

Ella Šárková

Dnes vzpomíná Ella Šárková
Rozhovor B. Bezoušky s významnou operetní herečkou a nevšední tváří prvorepublik ...celý článekČasopis 23 - sekce

DIVADLO

Metropolitní léto hereckých osobností 2021

Zlata Adamovská, Ilona Svobodová a Anežka Rusevová

V úterý 1. června 2021 začíná již 18. ročník Metropolitního léta hereckých osobností. Letní hraní divadla Stud celý článek

další články...

HUDBA

Dokument Nechte zpívat Mišíka

Nechte zpívat Mišíka

Nechte zpívat Mišíka
Celovečerní dokumentární film o legendárním rockerovi Vladimíru Mišíkovi. Režie J. Něm celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

České filmové tipy 23. týden

Leoš Suchařípa (Faunovo velmi pozdní odpoledne)

Faunovo velmi pozdní odpoledne
"Aspoň to jméno aby po mně zůstalo!" Komedie na motivy povídky Jiřího Brdečk celý článek

další články...