zvláštní poděkování
Volný.cz

Pražské jaro 2020 ve znamení oslav

Pražské jaro 2020

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Pražské jaro 2020 bude již 75. ročníkem našeho mezinárodního hudebního festivalu. „K tomuto jubileu jsme připravili silný program, který navazuje na to nejlepší z jedinečné tradice, zároveň však žije současností a v mnohých ohledech udává směr koncertní dramaturgie let následujících,“ říká ředitel festivalu Roman Bělor.
Berlínští filharmonikové se postarají o velkolepé zahájení festivalu, na program závěrečného koncertu se v rámci oslav 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena vrací jeho Devátá symfonie s „Ódou na radost“ v podání České filharmonie.

Diváci se dále mohou těšit kupříkladu na BBC Symphony Orchestra se Sakari Oramem a Vilde Frang, Academy of St Martin in the Fields s Murrayem Perahiou, Vídeňské symfoniky s Philippem Herreweghem a Isabelle Faust, Alisu Weilerstein v čistě bachovském programu, Mahler Chamber Orchestra s Leif Ove Andsnesem či Petrohradskou filharmonii s Jurijem Těmirkanovem. Rezidenčním umělcem festivalu bude klavírista sir András Schiff.
„Program jubilejního ročníku přinese 53 koncertů široké palety klasické hudby – na své si přijdou milovníci velkého orchestrálního zvuku i příznivci komorní hudby. V premiéře zazní celá řada nových skladeb a bohatou nabídkou budou potěšeni i ti, kteří se zaujetím sledují nejnovější trendy poučené interpretace hudby minulých epoch,“ zdůrazňuje Bělor.
Prodej vstupenek bude zahájen 12. prosince 2019 v 10 hodin.
Pražské jaro představilo také nový vizuální styl z dílny grafického studia Formata. Je výletem do zázračného světa hudebního názvosloví. Pianissimo, allegro, triste, maestoso a další pojmy ožívají na plakátech a evokují jedinečnou atmosféru, kterou zažívá každý návštěvník festivalu.
K jubilejnímu ročníku si festival nadělil dárek také v podobě CD s archivními záznamy koncertů z prvních ročníků festivalu, které pocházejí z archivu Českého rozhlasu. Album vychází u společnosti Radioservis. Vůbec prvně na CD vychází Dvořákův houslový koncert v mistrovské interpretaci Josefa Suka a České filharmonie pod taktovkou Wolfganga Sawallische – jedná se o záznam koncertu, kdy Josef Suk hrál poprvé veřejně s orchestrem houslový koncert svého pradědečka Antonína Dvořáka. Další historickou perlou je záznam z prvního ročníku festivalu (1946), kde v podání České filharmonie a Charlese Muncha v české premiéře zazněla První symfonie Bohuslava Martinů.
„Máme velkou radost, že Berlínští filharmonikové přijali pozvání Pražského jara, aby se svým novým šéfdirigentem Kirillem Petrenkem festival zahájili netradičně a s ohledem na jubileum také symbolicky 7. května, tedy 7. 5.,“ uvádí ředitel festivalu Roman Bělor. Mahlerovy Rückert-Lieder zazpívá jedna z nejvyhledávanějších mezzosopranistek současnosti Elisabeth Kulman, sopránového partu v Mahlerově Čtvrté symfonii se zhostí vynikající německá pěvkyně Christiane Karg.

Smetanova Má vlast, erbovní dílo Pražského jara, zazní tradičně 12. května v podání České filharmonie pod taktovkou jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova. Orchestr však bude u příležitosti oslav 75. ročníku doplněn o laureáty Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a studenty londýnské Royal Academy of Music.
Slavnostní narozeninový koncert 19. května 2019 svede dohromady přední světové i domácí sólisty, které s festivalem pojí dlouhý vztah a v průběhu let na něm vystoupili v různých fázích své umělecké dráhy. Lotyšský houslista Gidon Kremer tak například zahraje dnes všeobecně známou skladbu Arvo Pärta Spiegel im Spiegel, kterou na Pražském jaru uvedl jako novinku v roce 1979. Mezzosopranistka Bernarda Fink dá vzpomenout na svých patnáct festivalových vystoupení, klavírista Garrick Ohlsson dokonce na plných jednadvacet. Zahraniční hvězdy bude dále reprezentovat klavíristka Julianna Avdějeva či pozounista Christian Lindberg. V pestrém programu uvedou skladby, které budou odkazovat k jejich minulým návštěvám Prahy. Z české scény se diváci mohou těšit na mezzosopranistku Dagmar Peckovou, hornistu Radka Baboráka, varhaníka Pavla Svobodu či Pražákovo kvarteto.

18.11.2019 15:11:54 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Festivaly

KoresponDance odstratuje v Praze

Jan Bárta

Festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance přivítá již po osmé diváky v Praz ...celý článekČasopis 33 - sekce

HUDBA

Žanet. má nový klip

Žanet.

Tak trochu retro, ale při tom značně fresh. Lehký 70tkový esprit, barevnost i surreálno. Zhruba tak by se dal celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Film Casting na lásku je dotočen

Casting na lásku

V pořadí již třetí celovečerní snímek režisérky Evy Toulové s názvem Casting na lásku je dotočen. Jak bude kom celý článek

další články...