zvláštní poděkování
Volný.cz

Josef Žák: Naše uskupení je interkontinentální směs…

Josef Žák a uskupení Castelkorn

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Na osmém koncertě cyklu Za poklady Broumovska zahraje hudební uskupení Castelkorn v čele s houslistou Josefem Žákem. Vystoupí v kostele sv. Anny ve Vižnově 18. srpna 2018. A tak jsme se Josefa Žáka zeptali…

 • Vaše hudební uskupení Castelkorn je mezinárodní, česko-francouzské. Můžete prozradit, jak vzniklo? Kdy a za jakých okolností jste se sešli?
  Naše uskupení je interkontinentální směs. Mezi partnerské země počítáme Francii, Chile, Norsko, Argentinu, ČR. Ovšem naše působiště je ve Francii. V Paříži jsme se sešli na studiích, žijeme v Paříži a okolí, většina našich koncertů se odehrává ve Francii. Castelkorn se sešel poprvé v září 2016 u nahrávání našeho CD Lamentevole. Dostal jsem grant na natočení houslových sonát z Kroměřížské sbírky, a potřeboval jsem kvalitní skupinu bassa continua. Zafungovalo to.
 • Zaměřujete se především na barokní hudbu z archivů. Co vás na ní láká?
  Je vzrušující být součástí procesu transformace hudby viditelné do hudby znějící. Ovšem v našem případě se nesnažíme omezovat naši práci jen na objevování neobjeveného. Stěžejním repertoárem zůstává instrumentální hudba 17. století z oblasti střední Evropy. Uším běžného francouzského posluchače zni tato hudba celkem exoticky, což nám ulehčuje práci.
 • Jak vybíráte jednotlivé skladby na koncerty? Na co z programu 18. srpna byste zvlášť upozornil?
  Chystaný koncert ve Vižnově má být reakcí na předešlý pobyt u příležitosti nahrávání našeho CD, proto se program bude točit kolem skladeb pro housle. Muffatova houslová sonáta, zkomponovaná v Praze roku 1677, jejíž autograf je chloubou Kroměřížské sbírky, je jistě poslechu hodná.
 • Hraje se lépe v koncertním sále nebo v kostele?
  Otázka vkusu. Evropský trend však dnes čím dál více maže hranici mezi oběma možnostmi.
 • Loňské léto jste trávili ve Vižnově, kde jste natočili své CD Lamentevole. Má pro vás zdejší kostel zvláštní kvality?
  Kostel svaté Anny ve Vižnově má pro nás samozřejmě jedinečnou hodnotu. Nádherný a zchátralý chrám byl po několik dni naplněn naším pracovním úsilím, a toto úsilí bylo často neúspěšně narušováno přírodními živly, spolupracujícími s jednotlivými projevy této zchátralosti (déšť klepající na střešní plechy, vítr cloumající rozbitými okenními tabulkami). Snad největší zážitek v nás zanechala nečekaná návštěva z Německa – zájezd skupiny potomků sudetských Němců, kteří do Vižnova přijeli navštívit domov svých předků. Zdrželi se jen chvíli, nám to však připomnělo, kde se nacházíme. Vskutku nevšední zážitek pro mě i mé zahraniční kolegy.
 • 13.8.2018 16:08:09 Jana Soprová | rubrika - Rozhovory

  Časopis 29 - rubriky

  Archiv čísel

  reklama

  Ztracený svět

  Časopis 29 - sekce

  HUDBA

  Hudební tipy 30. týden

  Elvis Presley: Léto 1956

  Karel je Gott (3/3)
  Letos v červenci jeden z našich nejlepších zpěváků oslavil 80. narozeniny. Bilanční tří celý článek

  další články...

  LITERATURA/ UM?NÍ

  Literární tipy 30. týden

  Rychlé šípy

  Rychlé šípy (4/9)
  Dobrodružství Rychlých šípů v tajemných Stínadlech. Legendární seriál na motivy románů pr celý článek

  další články...