zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy klasika 18. týden

Evropský koncert 2018
Záznam dnešního prvomájového koncertu Berlínské filharmonie, tentokrát z německého Bayreuthu (Premiéra). Vždy prvního května uvádí Berlínská filharmonie koncert na některém ze zcela rozdílných míst evropského kontinentu, mezi která dosud patřila například Royal Albert Hall v Londýně, Mariinské divadlo v Petrohradě, ale i Smetanova síň Obecního domu v Praze, kde se v roce 1991 uskutečnil tento koncert vůbec poprvé. V letošním roce to bude legendární operní divadlo v Bayreuthu, které bylo, jakožto jediná dochovaná barokní stavba svého druhu, v roce 2012 prohlášeno za součást světového kulturního dědictví UNESCO. Orchestr, který bude řídit dirigent Paavo Järvi, uvede například Symfonii č. 4 B Dur Ludwiga van Beethovena nebo Pět písní podle Mathildy Wesendonckové Richarda Wagnera. Sólistkou koncertu, který odvysíláme prvního května, v den jeho konání, bude sopranistka Eva-Maria Westbroek. Český komentář připojí Jiří Vejvoda.
Vysílání: 01.5., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 06.5., ČT art., 09.5., ČT art

Muzikalita Latinské Ameriky
Hudebnost Jižní Ameriky. Legendární cyklus slavného amerického dirigenta, skladatele, klavíristy a pedagoga, od jehož narození uplyne letos 100 let. Další díl výkladového Bernsteinova cyklu zamíří k celosvětovým vlivům hudby ze Střední a Jižní Ameriky. Kde asi vězí její zvláštní kouzlo? Charakterizují ji hlavně dva prvky: rytmus a barva. Nejde tu pouze o základní, temperamentní beat, vynikající svou naléhavostí, ale především o rafinované pletivo rytmů, znějících nad ním. Dalším prvkem, dodávajícím latinskoamerické hudbě magické přitažlivosti, jsou originální nástrojové barvy. Propojily se zde hudební vlivy španělské a portugalské. Ale latinskoamerická hudebnost má ještě jiné, neméně důležité prapředky. Jsou jimi především Indiáni, původní obyvatelé Jižní Ameriky a tvůrci některých významných civilizací, a konečně Afričané, jejichž vliv byl na jihu stejně významný jako v Severní Americe. Jako příklad hudebnosti Latinské Ameriky zde zazní interpretace skladby Villy-Lobose Brazilská Bachiana č. 5. Odpověď na otázku „Jak se ocitl Bach v Brazílii?" uvede osobně L. Bernstein.
Vysílání: 06.5., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 09.5., ČT art, Leonard Bernstein o hudbě (16/25)

23.4.2018 10:04:06 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Světově proslulý čínský pianista Lang Lang

Lang Lang – nejmilejší melodie

Lang Lang – nejmilejší melodie
Světově proslulý čínský pianista hraje a hovoří o svých hudebních lásk ...celý článek


Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom ...celý článek


Toužila se protančit až do pařížské Opery

Tanečnice

Tanečnice
Film natočený ve francouzsko-belgicko-české koprodukci (2016). Hrají: Soko, Lily-Rose Deppová, G. ...celý článek



Časopis 13 - sekce

HUDBA

Muzikál Beetlejuice uvedou na podzim v HDK

Marek Lambora a Tereza Rychlá

Na letošní podzim Hudební divadlo Karlín chystá 12. listopadu 2024 premiéru muzikálu Beetlejuice podle stejnoj celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo celý článek

další články...