zvláštní poděkování
Volný.cz

Ensemble Berlin Prag vydalo dvojalbum

Ensemble Berlin Prag

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Mezinárodní soubor Ensemble Berlin Prag vydalo u Supraphonu dvojalbum, které obsahuje integrální nahrávku šesti sonát pro dva hoboje, fagot a basso continuo jednoho z nejvýznamnějších skladatelů období vrcholného baroka Jana Dismase Zelenky. Nahrávka vznikla z iniciativy hobojisty Viléma Veverky, který se na ní výrazně podílel i jako producent, a ve spolupráci se specialistou na historicky poučenou interpretaci barokní hudby Reinhardem Goebelem. Již měsíc před oficiálním datem vydání Ensemble Berlin Prag nové album koncertně představil v Berlínské filharmonii. V Praze se koncertní křest 2CD uskuteční 7. března 2018 v rámci exkluzivního koncertu na Novoměstské radnici.

Zelenkovy sonáty patří k jeho „volné“ tvorbě, psané z nejvnitřnější potřeby, mimo veškeré oficiální závazky. Zelenka v nich jde až na samé hranice možností – jak po stránce technických nároků na interprety, tak z hlediska použitých kompozičních postupů a výrazových prostředků, včetně pozoruhodné architektury cyklu jako celku. Výsledek je velkolepý a fascinující; ve své komplexnosti a nadčasovosti snese srovnání snad jen se šesticí violoncellových suit J. S. Bacha. Když se tohoto skvostu chopí hudebníci otevřené mysli a kvalit hráčů Ensemble Berlin Prag (nota bene tři z nich jsou členy Berlínské filharmonie), nastává velký muzikantský svátek. Výjimečnost této nahrávky tkví ve spojení technických možností moderních nástrojů s hlubokým vhledem do barokní interpretace.
Zakládající člen souboru hobojista Vilém Veverka k tomu poznamenal: „Je to završeni našeho dlouholetého snažení a domnívám se, že skutečně jde o mimořádný počin. Osobně hodnotím tuto nahrávku jako nejzásadnější projekt, na kterém jsem se doposud podílel. Zažívám pocit čiré radosti z toho, že se tak náročná věc podařila úspěšně realizovat a věřím, že to bude i radostné obohacení pro posluchače." Hobojista Berlínské filharmonie a další zakládající člen Ensemble Berlin Prag Dominik Wollenweber k vydání alba dodal: "Byla to velmi intenzivní práce s lidmi, se kterými mám přátelský vztah. Ve studiu jsme si však nic nedarovali a nebylo vše zdaleka jednoduché, ale právě proto je výsledný snímek tak intenzivní a expresivní.“
Nahrávka vyšla u vydavatelství Supraphon na 2CD i v digitálních formátech MP3, FLAC a Hi-Res. Pražský koncert s křtem alba, jenž se uskuteční pod záštitou velvyslance SRN Dr. Christopha Isranga, je naplánován na 7. března 2018 ve Velkém sále Novoměstské radnice v Praze. Předprodej vstupenek byl zahájen na Ticketpro.

29.1.2018 12:01:52 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

The Met: Live in HD

Články v rubrice - CD boxy

Jozef Benci - Ruské romance

Přebal alba Ruské romance

Skladatelé 19. století rádi vyhledávali poetické předlohy vyznačující se prostotou a skromností lidové písně. ...celý článekČasopis 26 - sekce

DIVADLO

Na plovárně s Viktorem Preissem

Na plovárně s Viktorem Preissem

Na plovárně s Viktorem Preissem
Populární divadelní, filmový a rozhlasový herec v talk show Marka Ebena (19 celý článek

další články...

HUDBA

Z první řady... Pocta muzikálům

Hana Holišová

Pocta muzikálům
To nejlepší z nejlepšího za uplynulé čtvrtstoletí na české muzikálové scéně oslavil koncert celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Turecká čítanka

Turecká čítanka: Mezi řádky půlměsíc
Nedim Gürsel – portrét současného tureckého prozaika a esejisty. celý článek

další články...