zvláštní poděkování
Volný.cz

Rak a Rak: Otec a syn zahrají na kytary společně

Štěpán a Jan-Matěj Rak

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V klášteře sv. Anežky České se 26. října 217 od 19:30 hod uskuteční koncert dvou českých kytarových mágů, Štěpána a Jana-Matěje Raka. Otec a syn si pro společný koncert vybrali pestrý repertoár, zahrnující skladby J. S. Bacha, Bedřicha Smetany, Jaroslava Ježka, ale také vlastní tvorbu Štěpána Raka.
Štěpán Rak není pouze otcem dalšího vynikajícího kytaristy, jakým je Jan-Matěj, ale také otcem skvělých kytarových skladeb a originálních hudebních projektů, mezi něž patří třeba KYTAROTERAPIE, kde našla své uplatnění dokonce i kamenná kytara z dílny sochaře Jana Řeřichy. Je dále otcem pětiprstové techniky hry na kytaru, a vůbec vysokoškolského vzdělávání v oboru kytarové hry v České republice.

Byl to totiž právě on, kdo na HAMU tento obor v osmdesátých letech založil a komu byl v roce 2000 udělen první český titul profesora hry na kytaru.
Není divu, že Jan-Matěj Rak vyrůstal s kytarou v ruce. Nebyl však zpočátku nadšen do klasické hudby jako jeho otec. Dokud se poprvé nesetkal s hudbou Jaroslava Ježka, volil spíše dráhu písničkáře a lidovější žánry jako rock'n'roll, mississippské blues a židovskou či romskou lidovou hudbu. Hudba Jaroslava Ježka ho však nadchla natolik, že se pustil do dalšího objevování kytarového repertoáru a technického zdokonalování, až se ocitá zpět vedle svého otce a hraje tento společný program.
Slovo dramaturga Martina Rudovského:,,Skoro každý má doma kytaru. Mnoho z nás umí zahrát tři akordy, kterými zvládne obsáhnout táborákový repertoár. Připomíná však někoho, kdo sice má doma kolo, ale jezdí na něm nanejvýš kolem vsi. Jaký je to rozdíl, když někdo jiný na tom samém kole objede celý svět! Kytarista, skladatel, ale také fotograf a autor pětiprstové techniky kytarové hry Štěpán Rak se svým koncertním nástrojem opravdu objel už skoro celý svět. Kromě toho, že repertoár připomíná výlohu slavné cukrárny s těmi nejlepšími kousky, budou na koncertě hned dvě „sladká dřeva“. Kytary Štěpána a Jana-Matěje Raka, hudebních cukrářů jak se patří.“

Koncert je součástí komorní řady FOK s názvem Obrazy a hudba, který je pořádán ve spolupráci s Národní galerií v Praze. Na začátku koncertu se můžete těšit na přednášku kurátorky Andrey Steckerové k promítanému obrazu Zahradní slavnost Franze Christopha Jannecka. Vstupenka na koncert opravňuje návštěvníky ke zvýhodněnému vstupu do Národní galerie. Koncertem končí možnost zakoupení abonmá na tuto řadu FOK (OH), v rámci níž vystoupí také Bohemia Saxophone Quartet, Ladislav Horák s Petrem Nouzovským nebo Zuzana Lapčíková.

Vstupenky na www.fok.cz.

23.10.2017 20:10:34 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Články v rubrice - Koncerty

FOK uzavře sezónu Glagolskou mší se Simonem O’Neillem

Šéfdirigent FOK Pietari Inkinen

Závěrečný koncert 83. sezóny Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, který se uskuteční 27. a 28. června 2018 ...celý článek


Štefan Margita připravuje X MAS GALA 2018

V pražském Kostele svatého Šimona a Judy

6. května odletěl Štefan Margita do San Francisca, kde si 12., 19. a 26. června zahraje a zazpívá v tamní opeř ...celý článekČasopis 25 - sekce

DIVADLO

Zemřela herečka Gabriela Vránová

Gabriela Vránová

(*27. 7. 1939 Nové Mesto nad Váhom - †16. 6. 2018 Praha)
Usměvavá, plná energie, dychtivá si povídat celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Literární tipy 26. týden

Robinsonka

Robinsonka
Miroslava Šafránková v hlavní roli příběhu dospívající dívky, jejíž život změní náhlá smrt mamin celý článek

další články...