zvláštní poděkování
Volný.cz

FOK uvede Sibeliovu symfonii Kullervo

Pietari Inkinenem

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se svým šéfdirigentem
Pietari Inkinenem uvede chorální symfonii Kullervo Jeana Sibelia. Zatímco u nás toto dílo zazní poprvé v historii, na Skandinávském poloostrově je natolik známé, že je vhodné pro oslavení stého výročí nezávislosti Finska! Nejen proto přijedou do Prahy finští sólisté a monumentální finsko-český sbor čítající asi 60 mužských hlasů, členů Kühnova sboru a Helsinského polytechnického sboru. Finsko-česká spolupráce sborů je jedinečnou příležitostí pro české publikum, Sibeliovo dílo si totiž zaslouží uvedení v originálním jazyce. Koncerty se uskuteční ve středu 18. 10. a čtvrtek 19. 10. 2017 ve Smetanově síni Obecního domu.

Dirigent Pietari Inkinen připomněl ještě jedno výročí, se kterým je koncert spojený, a sice 125 let od kompozice tohoto legendárního díla. Podle něj jde o „velmi silnou skladbu, kterou lze ve střední Evropě málokde slyšet naživo.“ Sibeliova hudba evokuje kraj tisíců jezer, hustých lesů, mlžných mokřadů a mytologických postav s drsnými, ale uchvacujícími příběhy, jakým je i život mladého chlapce Kullerva z eposu Kalevala. Přestože jeho bájný příběh končí tragicky, symfonie je plná půvabných melodií, které navíc v podání finských sólistů Jormy Kalerva Hynninena (tenor) a Johanny Rusanen (soprán) a Helsinského polytechnického sboru zazní s autenticky mystickou atmosférou Severu.
Slovo dramaturga Martina Rudovského:,,S příchodem šéfdirigenta Pietari Inkinena se FOK začal věnovat nejslavnějšímu rodáku od finských jezer Jeanu Sibeliovi systematicky. V Čechách už zazněla skoro všechna podstatná orchestrální díla. V říjnu 2017 pak dojde na poslední z nich, v české premiéře totiž zazní rozsáhlá chorální symfonie Kullervo z roku 1892, která v rámci finské hudby zaujímá podobné slavnostní postavení jako Smetanova Libuše. Kdy tedy jindy prožít mytický příběh o „junákovi s modrými punčochami“ než v roce, kdy si Finsko připomíná 100 let nezávislosti? Provedení bude v rukách a hrdlech nejpovolanějších; legendární barytonista Jorma Hynninen je s dílem téměř srostlý. Vždyť se jmenuje po junákově otci Kalervovi!“
Před čtvrtečním koncertem proběhne setkání s umělci v Cukrárně Obecního domu od 18,15 hodin. Záštitu nad koncertem převzala J. E. Helena Tuuri, velvyslankyně Finské republiky v České republice.

Vstupenky na www.fok.cz

16.10.2017 16:10:17 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 47 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Louskáček

Články v rubrice - Koncerty

Opera Divas vystoupí na vánočním koncertě v Trutnově

Opera Divas

Mezzosopranistka a sólistka opery Národního divadla Andrea Kalivodová a sopranistky Tereza Mátlová a Pavlína S ...celý článekČasopis 47 - sekce

LITERATURA/ UMĚNÍ

České filmy tipy 48. týden

Cesta ven

Smradi
Český film o lidech, kteří o lásce nemluví, kteří ji žijí (2002). Hrají: P. Špalková, I. Trojan, J. celý článek

další články...