zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 21. týden

Davell Crawford: Tribute to Ray Charles

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Varga
Filmový portrét sleduje legendu československé hudební scény Mariána Vargu na sklonku jeho života. Režie S. Maletzová (Premiéra). Dokumentární filmový portrét Soni Maletzové sleduje legendu československé hudební scény rockového klávesistu Mariána Vargu (1947–2017) na sklonku jeho života, v době, kdy mu bylo diagnostikováno smrtelné onemocnění. Velkého introverta a náruživého kuřáka zachycuje během jeho posledních vystoupení, kdy pomalu začal ztrácet dech.
Vysílání: 20.5., 22.45 hod., ČT art

Davell Crawford: Tribute to Ray Charles
Koncertní pocta nejslavnějšímu soulmanovi. Zpívající klavírista a varhaník Davell Crawford, rodák z New Orleansu, spolupracoval s Allenem Toussaintem, se skupinou The Neville Brothers, s Ettou James i s Marvou Wright. Záznam koncertu je poctou geniálnímu soulmanovi Ray Charlesovi (1930–2004). Zazní zde hity z jeho repertoáru.
Vysílání: 22.5., 23.25 hod., ČT art
Opakování: 23.5., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (5/10)
Lenny a Jiří Vejvoda jako hosté nové hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek (Premiéra). Nová hudební talk show Doupě Mekyho Žbirky z ojedinělého klubového prostředí. V každém díle přivítá Meky Žbirka dva hosty, se kterými ho pojí nějaká hudební spolupráce. Meky se představí nejen jako zpěvák, ale v roli moderátora společně se svými hosty také zavzpomíná na hudební setkání a proberou novinky z hudební scény. V pořadu se objeví generačně i žánrově velice pestrá řada hostů. Například Jan P. Muchow, Ondřej Havelka, Lenny, Milan Lasica, Marpo, Albert Černý, Lenka Filipová, Jaroslav Svěcený, britský producent posledních dvou Žbirkových desek Rob Cass nebo Petr Marek ze skupiny Midi Lidi, kteří společně připraví divákům unikátní hudební zážitek.
Vysílání: 24.5., 21.30 hod., ČT art
Opakování: 25.5., ČT art., 27.5., ČT art

Folk factory: Jarret
Melodický folk-rock liberecké skupiny Jarret patří po léta k tomu nejlepšímu, co se objevuje na folkových letních festivalech i v nominacích na nejrůznější hudební ceny (2017). Nezaměnitelný hlas Hanky Skřivánkové spolehlivě poutá pozornost posluchačů už přes 20 let. Jarret vznikl na začátku 90. let jako jedna z mnoha folkových gymnaziálních skupin. Brzy však začal mezi pubertálním folkovým průměrem vynikat – díky poprockové energii, kterou muzikanti dokázali na pódiu vytvořit, a také díky autorskému rukopisu Bohouše Vašáka, kdysi druhého pěveckého lídra skupiny. Po odchodu Bohouše Vašáka mnozí prorokovali Jarretům rozpad, ale mýlili se. Skupina se s odchodem dvorního autora vypořádala spoluprací s několika dalšími textaři, znovu objevují a svébytně upravují také písničky Jakuba Nohy. Téměř každá jejich vydaná deska se stala žánrovou hudební událostí, jejich poslední počin „Soulásky & samolásky“ vyšel na podzim roku 2016. Nahrávací studiová session ovšem přinese nejen jejich čerstvou a zatím širšímu publiku neznámou tvorbu, ale i některé největší hity: po letech např. Jarret oprášil písničku Don Quijote, se kterou kdysi poprvé výrazně bodovali u publika.
Vysílání: 24.5., 22.50 hod., ČT art

JAZZ: Swingovat jinak (1940–1942)
Hudební encyklopedie otevírá zlaté stránky: altsaxofonista Charlie Parker a trumpetista Dizzy Gillespie – věrozvěstové mocné vlny be bopu, stylu, který odpovídá rytmu a tempu velkoměsta. V létě 1939 v Kansas City naskočil do vagónu nákladního vlaku devatenáctiletý saxofonista Charlie Parker a mířil do New Yorku. Byl odhodlaný zkusit tam své štěstí. Bloumal Harlemem, obdivoval poutač nad vchodem hotelu Savoy, a snil o tom, že tam někde uvnitř hraje. Přijal práci umývače nádobí v malém klubu za 9 dolarů na hodinu, jen aby mohl poslouchat svůj idol, nevidomého Arta Tatuma, který tam každý večer hrál na klavír. Občas sám dostal šanci si zahrát na saxofon. Tehdy objevil nový způsob, jak zahrát podmanivé sólo – vystavět ho nikoliv na melodii, na tónech, ale na akordech, které ji podkreslují. "Ožil jsem," řekl tehdy Charlie Parker, "můžu i létat."
Vysílání: 26.5., 23.10 hod., ČT art
Opakování: 29.5., ČT art

13.5.2019 11:05:52 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 34 - rubriky

Archiv čísel

reklama

The Met: Live in HD

Články v rubrice - Z éteru

Jak se kalila hudba

Annie Lennox - Eurythmics

Jak se kalila hudba: Zvuk a obraz
Annie Lennox, Debbie Harry, Billy Idol, Rod Stewart, David Bowie, Madonna ...celý článek


Queen: A Night at the Odeon

Queen: A Night at the Odeon

Queen: A Night at the Odeon
Unikátní záznam koncertu kapely Queen živě odvysílaného na Vánoce v roce 1975 ( ...celý článek


Sgt. Pepper: 50. výročí a Black Sabbath: The End

Black Sabbath: The End

Sgt. Pepper: 50. výročí
Záznam pařížského vystoupení mladší britské generace k jubilejnímu vydání posledníh ...celý článek


Metallica – koncert v Nimes

Metallica – koncert v Nimes

Metallica – koncert v Nimes
V mystickém prostředí starořímské arény duní prověřené metalové skladby. ...celý článekČasopis 34 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Alfons Mucha v Galerii GOAP

Alfons Mucha v Galerii GOAP

V reprezentativních prostorách Galerie GOAP na Staroměstském náměstí v Praze naleznete rozsáhlou výstavu světo celý článek

další články...