zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 11. týden

Synkopy 61

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Synkopy 61
Recitál beatové skupiny, jejíž zpěvák s nezaměnitelným hlasem Michal Polák slaví v těchto dnech 75. narozeniny (1970). Režie M. Peloušek. Malý televizní recitál ve své době jedné z předních československých beatových skupin, která si ve svém měkčím, lyričtějším pojetím tohoto žánru vydobyla pověst "českého beatu". Pořad byl natočen v brněnském studiu v roce 1970 a zasazen do prostředí foyeru Janáčkova divadla v Brně. Zpěvák skupiny Synkopy 61 Michal Polák slaví v těchto dnech 75. narozeniny.
Vysílání: 13.3., 23.20 hod., ČT art

Soundtracky: písně psané z paměti (4/8)
Vesmírné výpravy, D. Bowie, D. Crosby, The Byrds. Americký společensko-hudební dokument produkce CNN (Premiéra). Písničky o vesmíru uvedli The Byrds, David Bowie, David Crosby, Graham Nash a další. Astronaut Mike Tyson: "Letěli jsme prozkoumat Měsíc a pak jsme se ohlédli. A poprvé jsme objevili Zemi. Vesmírný program nás přiměl přehodnotit náš vztah k rodné planetě. Je nádherná. Ale nikoliv nezničitelná. Je na nás, abychom ji udrželi obyvatelnou." Astronaut Andrew J. Feustel: "Zkoumat vesmír nikdy nepřestaneme. Při pohledu na záběry z Hubbleova teleskopu si nedokážu představit, že jsme jediným místem ve vesmíru s podmínkami pro život. Vyloučeno. Ve vesmírném prostoru je totiž spousta prostoru. Nemluvě o tom, že vesmír se nadále rozpíná."
Vysílání: 15.3., 21.20 hod., ČT art
Opakování: 16.3., ČT art

BACK BEAT (10/13)
Dokumentární výpověď o černošském big beatu zachycená během vystoupení hudebních skupin Osibisa a Mother's Finest na rakouském festivalu Lovely Days (2015). Režie J. Vondrák. V 60. letech bouřilo zejména v Americe hladinu poklidného života hnutí za rovná občanská práva černochů. V jeho čele stál baptistický kazatel Martin Luther King, hnutí hippies a celá beat generation. Hudba 60. let našla své vzory v rhythm and blues, v gospelu a v černošské hudbě vůbec. Idolem mladých lidí se stávají černí muzikanti – Jimi Hendrix, James Brown, Ray Charles, The Supremes, B. B. King, Muddy Waters, Aretha Franklin a další umělci. Situace v Evropě byla výrazně klidnější. V samém závěru 60. let se v Londýně seskupila jedna z nejpevnějších ryze černošských kapel, která nemohla stát u zrodu jiného žánru nežli toho, kterému dnes říkáme world music. V roce 1962 se do Londýna přestěhoval Teddy Osei, aby díky stipendiu ghanské vlády studoval hudbu. O dva roky později založil kapelu Cat's Paw, která hrála jakousi předčasnou world music – fúzi africké hudby, rocku, soulu. Když v roce 1969 přesvědčil Amarfia a Tontoha, byla kapela Osibisa na světě. Hned od roku 1970 účinkovali na velkých scénách v Japonsku, Austrálii, Indii a Africe. Následujícího roku vydali hned dvě alba – Osibisa a Woyaya. Kapela se angažovala i politicky v rámci boje o rovnoprávnost černých spoluobčanů. V roce 1980 byli její členové hlavními hvězdami na oslavách nezávislosti Zambie. Nástup nových hudebních žánrů, punku na jedné straně a disco na straně druhé, znamenal, tak jako pro spoustu jiných kapel, výrazný ústup ze slávy, razantní snížení koncertů i prodaných desek. Teddy Osei v roce 1996 kapelu reformoval a vyrazil znova do světa. Zběsilé životní a pracovní tempo mělo za následek silnou mrtvici, nicméně kapelník a zakladatel Osibisy počet vystoupení jen zredukoval a díky tomu jej lze vidět na hudebních scénách dodnes. Šedesátá léta končí rokem 1970, takže na poslední chvíli se kapelou téhle skvělé dekády stali i američtí Mother's Finest. Vokální duo Glenn Murdock a Joyce "Baby Jean" Kennedy kolem sebe shromáždilo partu pořádně zdivočelých funk rockových muzikantů. Po sérii úspěšných singlů, které kapela vydala v roce svého vzniku, přišlo v roce 1972 i první album. Pomyslnou bránu k evropským turné Mother's Finest otevřelo úspěšné účinkování na Rockpalastu v německém Essenu. V září 2011 byla kapela uvedena do Georgia Music Hall of Fame. Dodnes čile působící Mother's Finest patří k tomu nejlepšímu funk rocku na světě.
Vysílání: 15.3., 23.00 hod., ČT art

4.3.2019 14:03:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek



Časopis 16 - sekce

OPERA/ TANEC

Premiéra 24 z dílny pěti choreografů

Dům tanečního umění Praha

Bohemia Balet, soubor Taneční konzervatoře hl. m. Prahy chystá nový komponovaný program. Večer nese společný n celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M celý článek

další články...