zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 21. týden

Smrti a sny Evy Tálské

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Největší z českých pierotů
Na nezaměnitelného divadelního a filmového herce a mima Otto Šimánka vzpomínají příbuzní, J. Polák, L. Benešová, B. Böhmová, P. Kostka, L. Tokoš a další (2003). Režie J. Novák. Otto Šimánek byl hercem, kterému neslušela slova. Čím více jich měl ve své roli, tím mu byla vzdálenější. Byl charakterním hercem, který ve třiceti zvládl roli šedesátiletého Bessemenova v Měšťácích a neuměl zahrát Romea. Když bylo nezbytné verbalizovat city, zaplnila se mu pusa a ztvrdly mu rysy. Ty mu naopak posloužily vždy, když bylo třeba mlčet a jen gestem či jeho náznakem popsat libovolnou situaci. Jestliže Deburau stvořil pro sebe Pierota z podobných důvodů, František Kožík pro Otto Šimánka napsal hru podle své knihy. A Otto přesně deset let po ostravské premiéře Posledního z Pierotů vzal to nejlepší z něj a propůjčil filmové postavě pana Tau. Bylo mu na světě lépe jako Pierotovi nebo panu Tau než jako Otto Šimánkovi. Zemřel s posledním filmem – s odůvodněním, že vše, co měl říci, řekl...
Vysílání: 27.5., 15.15 hod., ČT1
Opakování: 28.5., ČT1

Úsměvy Karla Effy
Jaromír Hanzlík představuje velkého herce malých rolí Karla Effu, od jehož narození tento týden uplynulo 100 let (1997). Režie P. Vantuch. Herce Karla Effu (*23. 5. 1922 – †11. 6. 1993) znají diváci především jako výraznou figurku v mnoha filmech. Za protektorátu musel narukovat do tzv. vládního vojska, ale na italské frontě se vyznamenal jako kabaretiér, písničkář a bavič. Po válce zůstal v armádě a jako rotný AUSu velel vojínům v základní službě Václavu Voskovi a Bohumilu Bezouškovi. Effu nejčastěji obsazoval režisér Oldřich Lipský (Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela), pro film však byl objeven ve vážném filmu Jiřího Krejčíka Ves v pohraničí, kde s Lubomírem Lipským hrál dvojici trampů. Ostatně trampování, kytara a písničky, to byl Effův živel. Vedle filmových rolí (Florenc 13.30, Bláznova kronika, Pyšná princezna a mnohé další) stihl i přes šest tisíc estrád. Jak je v pořadu zvykem, slavné role Karla Effy si připomeneme formou filmových ukázek, společně s komentářem Jaromíra Hanzlíka.
Vysílání: 29.5., 08.10 hod., ČT1

Uchem jehly
Setkání Zbigniewa Czendlika s uměleckým šéfem Baletu Národního divadla Brno Máriem Radačovským (2019). Režie L. Cmíral. Pozvání do dnešního dílu pořadu Uchem jehly přijal umělecký šéf Baletu Národního divadla Brno Mário Radačovský, slovenský tanečník a choreograf, který byl mimo jiné prvním Středoevropanem, jenž působil v Nederlands Dans Theater u světově uznávaného choreografa, českého emigranta Jiřího Kyliána. O baletu, pestré a náročné kariéře tanečníka, ale i o životních překážkách, mezi které patřila i rakovina, s ním bude povídat Zbigniew Czendlik.
Vysílání: 29.5., 12.15 hod., ČT2
Opakování: 02.6., ČT2., 04.6., ČT2

Smrti a sny Evy Tálské
Portrét významné české režisérky a spoluzakladatelky Divadla Husa na provázku. Připravili D. Drozd a R. Kvapil (Premiéra). Profesní život české režisérky byl neodmyslitelně spjat s Divadlem Husa na provázku, které v roce 1968 spoluzakládala a během více než třiceti let vytvořila několik desítek inscenací. Její divadlo bylo otevřené, básnické, hledající. Témata i literární inspirace byly výzvou pro hledání a nacházení nových divadelních tvarů a výrazů. Básně a nonsensy se staly výrazným pilířem její režijní tvorby, ve které se vyznačovala soustředěností a nekompromisností. Vracela se ke kořenům prosté divadelnosti, ale zároveň usilovala o moderní, snové, až surrealistické divadlo. Na počátku 90. let založila Studio Dům, ve kterém se věnovala amatérské tvorbě mladých divadelních nadšenců. Mnozí z nich se později stali profesionálními divadelníky. Inscenace a vzpomínky na Evu Tálskou ožívají ve vyprávění jejích kolegů, blízkých a přátel. Účinkují: Miloš Štědroň, Boleslav Polívka, Vladimír Hauser, Ivana Hloužková, Petr Oslzlý, David Drozd, Pavel Zatloukal a další. Z jejich vyprávění i zápisků samotné Evy Tálské poznává divák osobnost této mimořádné ženy a umělkyně, která vždycky stála mimo zájem médií a masovou popularitu.
Vysílání: 23.5., 21.45 hod., ČT art

Na plovárně se Zdenou a Václavem Fleglovými
Rozhovor Marka Ebena s dlouholetými vůdčími osobnostmi Dismanova rozhlasového a divadelního souboru. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Zdena Fleglová vystudovala herectví na DAMU, po libereckém angažmá ve Studiu Y, později svobodném povolání, vedla Dismanův rozhlasový a divadelní soubor společně se svým manželem Václavem, pedagogem Filozofické fakulty UK, dramaturgem Českého rozhlasu a sbormistrem rozhlasového dětského sboru, více než čtvrt století. Vychovali řadu vynikajících dětských a mladých herců, kteří účinkovali v rozhlasových hrách, v divadle i ve filmu i televizi. Dodnes se také členové souboru aktivně podílejí na vysílání Českého rozhlasu a absolventi zůstávají nadále v kontaktu, případně pokračují v umělecké skupině OLDstars. Stejně jako Miloslav Disman, zakladatel souboru fungujícího více než osmdesát let, vychovávali manželé Fléglovi své svěřence k tvořivosti, slušnosti a znalosti našich kulturních i historických kořenů.
Vysílání: 25.5., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 29.5., ČT2

Divoký klaun
Pád na dno zářivé hvězdy nočních klubů. Frank Sinatra jako bouřlivý komik a zpěvák Joe E. Lewis, jenž se potýkal se závislostí na alkoholu a hazardu. Americký životopisný muzikál (1957). Dále hrají: M. Gaynorová, J. Crainová, E. Albert, B. Garlandová, J. Coogan, B. Kelley, T. de Corsia a další. Režie Charles Vidor (Premiéra).
Frank Sinatra (1915–1998) byl vynikající herec a jazzový zpěvák, který patřil k největším hvězdám populární hudby a ikonickým postavám 20. století. Majitel dokonalého hlasu, který vynikal schopností vcítit se do písně, prokázal své jedinečné kvality v působivém dramatu Divoký klaun. Jako bouřlivák Joe E. Lewis předvádí mimořádný herecký a pěvecký výkon, který patří k vrcholům jeho hollywoodské kariéry. Pro zajímavost lze zmínit, že Sinatru s Lewisem pojilo dlouholeté přátelství a Sinatra vydával nahrávky jeho komediálních výstupů. Snímek v režii Charlese Vidora přináší fascinující portrét významného komika 30. a 40. let, který neustále balancoval nad propastí a vedl sebedestruktivní styl života ve znamení alkoholu, hazardu a sázek.
Lewisova pěvecká kariéra začíná koncem 20. let v chicagském nočním klubu, kde ohromí svým talentem a rychle si dokáže získat přízeň publika. Za hudebního doprovodu věrného pianisty Austina se stává hlavní hvězdou večera. Jenže se domnívá, že může bezděčně opustit noční klub v rukou chicagského mafiána. Odvážný Joe se odhodlá vzepřít bandě zločinců, ale za svou zradu zaplatí vysokou cenu. Skončí v nemocnici s trvale poškozenými hlasivkami a znetvořeným obličejem. Životní sen o pěvecké kariéře se rozplývá, proto se rozhodne před krutou realitou uchýlit do New Yorku. Tam se musí potupně živit jako klaun v pokleslých představeních, dokud ho po letech nevyhledá jeho dávný přítel Austin. Ten mu nabídne pomocnou ruku a Joe zanedlouho slaví nečekaný úspěch jako komik a kabaretiér v burlesce. Jenže svádí boj se svými vnitřními démony a útěchu nachází jen v alkoholu a hazardu. V pokročilém stadiu už bez alkoholu nedokáže předstoupit před publikum a zdá se, že jeho kariéra i osobní život míří neodvratně ke dnu.
Vysílání: 26.5., 20.15 hod., ČT art

16.5.2022 09:05:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MARTA

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 26. týden

Luba Skořepová (Sama)

Sama
Dvaadevadesátiletá herečka Luba Skořepová, vzdorující stárnutí a samotě, produkuje své poslední divade ...celý článek


Příběhy slavných - Tak akorát

Vlasta Fabianová a Bohuš Záhorský

Tak akorát
Dvojice vynikajících českých herců Bohuš Záhorský a Vlasta Fabianová, od jejíhož narození v těch ...celý článekČasopis 25 - sekce

OPERA/ TANEC

Světové a české premiéry na NODO v Ostravě

Dirigent Bruno Ferrandis a skladatel Matous Hejl

Už týden zkouší v Ostravě více než stovka hudebníků a tvůrců z 12 zemí Evropy a USA: 6. bienále mezinárodního celý článek

další články...