zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 26. týden

Zajíc v pytli spolu s Jiřím Grossmannem

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zajíc v pytli spolu s Jiřím Grossmannem
Úsměv a pohoda v hudebně zábavném pořadu z divadla Semafor, pořad uvádíme k jubilejním narozeninám Nadi Urbánkové (1988). Účinkují: M. Šimek, J. Krampol, P. Spálený, E. Olmerová, P. Bobek, M. Voborníková, M. Drobný, L. Svoboda, J. Svobodová a další. Scénář M. Šimek a J. Krampol. Kamera P. Čepický. Režie E. Sedlář. Komik, humorista, zpěvák, textař, divadelní autor a instrumentalista Jiří Grossmann se dožil pouhých 30 let. Přesto vytvořil spolu s Miloslavem Šimkem v druhé polovině šedesátých let významnou kapitolu dějin pražského divadla Semafor. V osmdesátých letech navázal Miloslav Šimek na slavnou éru semaforské dvojice a přizval ke spolupráci Jiřího Krampola. Vznikl tak cyklus představení Zajíc v pytli. Pořad uvádíme k 80. narozeninám Nadi Urbánkové, která byla nedílnou součástí divadla Semafor.
Vysílání: 26.6., 13.40 hod., ČT1

Hledání ztraceného času: V říši loutek
Dnešní díl z cyklu Hledání ztraceného času se věnuje loutkařskému divadlu v Čechách. Kromě slavného Spejbla a Hurvínka uvidíme i některé loutkařské soubory, které u nás fungovaly v první polovině 20. století (1999). Režie P. Vantuch. Fenomén českého filmu Karel Čáslavský (1937–2013) a jeho zarputilá trpělivost! To jsou pilíře, na kterých stojí unikátní dílo, které vznikalo mnoho let v České televizi. Karel Čáslavský byl filmový historik, archivář a publicista, který jako jeden z mála u nás dokázal obsáhle reflektovat historické, politické a společenské události. Do loutkového divadla zavítali filmaři opravdu jen výjimečně. To, co zachytili do r. 1945, vydá tak na jedno Hledání ztraceného času, přestože loutkářská tradice u nás byla stále živá a divadel a divadélek spousta. Vedle obligátního Spejbla a Hurvínka, kteří tehdy byli na vrcholu slávy (vystupují dokonce i v reklamních filmech), uvidíme i divadélko Říše loutek, které provozovali Anna a Vojtěch Suchardovi od r. 1920. Koncem roku 1928 se přestěhovali z Letné do tehdy právě otevřené Městské knihovny, kde Říše loutek sídlí dodnes. Poslední soubor, který filmaři zachytili, bylo Loutkové divadlo Umělecké výchovy, které působilo v letech 1913-1954.
Vysílání: 30.6., 09.15 hod., ČT2

17.6.2019 19:06:21 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

HDK uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska

Zlatovláska (Hudební divadlo Karlín)

Hudební divadlo Karlín uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska režii v Filipa Renče. Na jevišti Malé scény HDK z celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...