zvláštní poděkování
Volný.cz

13. komnata Zdeňka Podhůrského

Z. Podhůrský

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Zdeňka PodhůrskéhoModerátor, herec, zpěvák a fotograf podstoupil trojnásobnou operaci zhoubného kožního nádoru. Připravili: S. Chytrová, V. Holomek a V. Olmer (Premiéra).Zdeněk Podhůrský se narodil před šedesáti lety v Praze v rodině loutkaře. K současným různorodým profesím se dostal oklikou. Po studiích na stavební průmyslové škole byl přijat na DAMU a působil v několika divadlech. Nyní hostuje v muzikálech Divadla Kalich, např. v představeních Robin Hood, Krysař a Jack Rozparovač. Hrál ve filmech O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Když v ráji pršelo, Cesta na jihozápad, Černí baroni, Bathory a další. Diváci ho znají z řady televizních seriálů, ale pracuje i jako úpravce dialogů a režisér v dabingu, za což získal cenu Františka Filipovského. Dokáže se přizpůsobit mnoha profesím a má výtvarný talent.

Zdědil zručnost i vztah k loutkám po svém otci, architektovi a profesorovi na loutkářské katedře DAMU, který se proslavil jako tvůrce loutek pro Karla Zemana (Cesta do pravěku) i pro večerníčkový seriál Broučci podle Jana Karafiáta. Zdeněk své vlastnoručně vyřezané loutky spolu se svými obrázky prodával na Karlově mostě, podnikal jako galerista, je literárně činný (se svou bývalou manželkou vydal knihu poezie pro děti Všelicosy), založil rockovou kapelu Underhill, natáčí klipy. Ale také založil charitativní projekt a píše texty i hudbu pro muzikály, fotografuje a ke svým letošním narozeninám chystá výstavu. Působí jako člověk plný nápadů a energie, ale málokdo ví, že koncem osmdesátých let onemocněl život ohrožujícím, zanedbaným kožním melanomem a musel se podrobit trojnásobné operaci. O malignitě nádoru nevěděl, neboť v těch letech lékaři tuto diagnózu pacientům nesdělovali. O nebezpečí nemoci věděla jen jeho matka, která mu zdravotní riziko tajila a léta se o syna bála. Pravdu se Zdeněk dozvěděl až o několik roků později. Je si vědomý toho, že v rodině nadále visí Damoklův meč, zakletý v dědičnosti: Zdeňkův otec totiž zemřel na rakovinu, a to ve svých jedenašedesáti letech, v době, kdy byl v životní pohodě a největším tvůrčím rozmachu. Zdeněk ale nepodléhá depresím, s obrovským nasazením se pouští do nových projektů a výzev a umí si užívat života.
Vysílání: 01.3., 20.55 hod., ČT1
Opakování: 03.3., ČT1., 05.3., ČT1

18.2.2019 16:02:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Revizor (ABC)

Články v rubrice - Z éteru

Ztracená revue oceněná v Montreux

Ztracená revue

Ztracená revue
Hudební groteska oceněná na MTF v Montreux (1961). Účinkují: M. Kopecký, J. Brejchová, W. Ma ...celý článek


Svatební cesta aneb Ještě ne, Evžene!

Svatební cesta aneb Ještě ne, Evžene!
Herec Jan Libíček, od jehož smrti uplynulo v těchto dnech 45 let, v r ...celý článek


Divadelní tipy 21. týden

Úsměvy Elišky Balzerové

Úsměvy Elišky Balzerové
J. Hanzlík dnes přivítá oblíbenou herečku Elišku Balzerovou (2006). Režie P. Vantuc ...celý článek


Z první řady... Tři holky jako květ

Iva Pazderková a Eliška Balzerová

Tři holky jako květ
Eliška Balzerová, která právě slaví významné výročí, Iva Pazderková a Marie Doležalová ...celý článekČasopis 20 - sekce

HUDBA

Nick Mulvey vystoupí v NoD Roxy

Nick Mulvey Colours 2018 (Foto: Michal Lukač)

Nick Mulvey, britský písničkář, zakládající člen elektrojazzových Portico Quartet, vystoupí 18. května 2019 v celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

České filmy: Láska je láska a Causa králík

Petr Nárožný a Eliška Balzerová  (Láska je láska)

Láska je láska
Letošní jubilantka Eliška Balzerová a Petr Nárožný v divácky úspěšném koprodukčním komediáln celý článek

další články...