zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Doprovodný program Palm Off Festivalu

Oleg Sencov

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Třetí ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest 2018 proběhne v Divadle pod Palmovkou od 19. do 28. října 2018, aby představil to nejlepší (nejen) ze středoevropského divadla. Součástí doprovodného programu bude opět přehlídka zajímavých dokumentů, diskuse s tvůrci i speciální debata pod festivalovým heslem „Už máme, co jsme chtěli?“. Filmová část programu, na němž festival spolupracuje s projektem KineDok, letos nabídne pět snímků: Proces: Ruský stát vs. Oleg Sencov, Svět podle Daliborka, Milda, Mrtvý národ a Zvíře stále žije. Filmy budou zdarma promítány v prostoru studiové scény Divadla pod Palmovkou. Návštěvníci festivalu se mohou těšit také na expozici mapující polské meziválečné divadlo či výstavu fotografií Romana Dobeše.

Palm Off Fest se od začátku své existence otevírá i dalším uměleckým oborům a platformám. Od minulého ročníku spolupracuje s projektem Institutu dokumentárního filmu KineDok: „Loni jsme uvedli v rámci festivalu čtyři dokumentární filmy ze zemí V4. Filmy byly promítány zdarma v prostoru Libeňské synagogy. V letošním roce jsme z nabídky KineDoku a Institutu dokumentárního filmu vybrali pět snímků, které se věnují stejným, případně velmi podobným tématům, jež budou zaznívat v rámci divadelní části letošního Palm Off Festu,“ uvádí dramaturg festivalu Jan Jiřík. Filmová část Palm Off Festu se bude tentokráte odehrávat v prostoru studiové scény Divadla pod Palmovkou a zaměří se přednostně na středoškolské studenty. V nabídce bude následující pětice filmů: Proces: Ruský stát vs. Oleg Sencov (rež. Askold Kurov), Svět podle Daliborka (rež. Vít Klusák), Milda (rež. Pavel Křemen), Mrtvý národ (rež. Radu Jude) a Zvíře stále žije (rež. Mina Mileva, Vesela Kazakova). Součástí projekcí budou setkání a debaty s tvůrci či dalšími odborníky.

V rámci Palm Off Festu proběhnou také dvě výstavy. Od 19. října 2018 po celou dobu konání festivalu bude ve foyer Divadla pod Palmovkou umístěna putovní výstava Polská divadelní avantgarda. Na patnácti panelech se tak představí vzácné fotografie a dokumenty ze sbírek Divadelního ústavu ve Varšavě a polské Národní knihovny. Expozice mapuje jednu z nejvýraznějších epoch polského divadla a jeho největší osobnosti – mj. Stanisława Wyspiańského, Leona Schillera či Stanisława Ignacyho Witkiewicze a další. Vernisáží, která proběhne v sobotu 20. října v 16.30 ve foyer Divadla pod Palmovkou, pak odstartuje druhá festivalová výstava fotografií Romana Dobeše. Dobeš je mj. dlouhodobým spolupracovníkem „punkového“ divadla F. X. Kalby seskupeného kolem Tomáše Dianišky. Jeho originální a působivé divadelní fotografie zachycují portréty nejen z tohoto populárního generačního divadla.

V sobotu 20. října 2018 se uskuteční také speciální debata, která pod titulním názvem „Už máme, co jsme chtěli?“ pozve k reflexi politického, společenského a kulturního stavu ve střední Evropě osobnosti z České republiky, Slovenska a Polska. Debatu bude moderovat politoložka a historička Veronika Pehe. Palm Off Fest se letos stal partnerem projektu Institutu umění-Divadelního ústavu PACE.V4: Putovní konference DRAMplan 2018. Během víkendu 20. – 21. října 2018 se v rámci libeňského festivalu uskuteční mezinárodní setkání patnácti českých i zahraničních divadelníků, kteří se budou zabývat divadlem jako veřejnou institucí a její společenskou činností a odpovědností. Veřejná část konference, na níž budou divadelníci z České republiky a zahraničí prezentovat svá divadla a soubory, proběhne v neděli 21. října ve velkém sále Divadla pod Palmovkou.
Program festivalu a předprodej vstupenek na www.palmofffest.cz.

10.9.2018 11:09:50 Redakce | rubrika - Festivaly