zvláštní poděkování
Volný.cz

Hravá a nápaditá Všelijaká koukátka

Všelijaká koukátka  (NDB)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Národní divadlo Brno myslí i na malé diváky. Pro kluky i děvčátka hrají inscenaci Všelijaká koukátka. Aby rodiče a prarodiče neváhali své ratolesti doprovázet, doplňují divadelníci v programu věkovou kategorii - pro všechny od tří do tři sta let. Diváci se mohou těšit na kousek světa v obrazech Aloise Mikulky. Výpravu na starý hrad, do pralesa a za polární kruh zdramatizovala a režírovala
Zoja Mikotová. K ruce jí byli dramaturgové Lucie Němečková a Petr Klár. Hudbu komponoval Zdeněk Kluka, za výpravou stáli Alois Mikulka a Jaroslav Milfajt. Obrázky animoval Jan Mikota. Na výpravu diváky všech věkových kategorií zavedli Michal Bumbálek a David Kaloč.

Zoja Mikotová dokázala namíchat ze všech složek – hudba, scéna, výtvarná inspirace, ale i herecké výkony spolu s reakcemi diváků - nápaditou interaktivní inscenaci. Oba herci předvádějí vynikající výkony s houslemi, dokážou si s přehledem poradit s dětmi v sále. Velmi příjemný je úvodní výstup, kdy se navzájem hledají, a následně improvizují hru na různé nástroje s dřevěnými hůlkami. Toto hraní na zvuk nástrojů je ilustrované zvukovými efekty jednotlivých nástrojů, a je natolik sugestivní, že jsem - přiznám se - ze začátku věřil, že ty hůlky skutečně vyluzují zvuk houslí apod. O to více jsou ochotny uvěřit děti!!!
Ovšem, děti v sále oba herci strhávají nejen svým hraním, zpíváním a vyprávěním příběhu, ale zároveň tím, že je zapojují do hry na „jevišti“: ať už na starém hradě, kdy hledají princezny a prince, nebo v pralese, kdy děti označují všechna zúčastněná zvířata – krokodýly, opice, slony, supy i obyvatele domorodé vesnice. Tady se najednou projekční plocha mění ve skutečný obraz na plátně a tak dobrovolníci z řad dětí, pospíchali s označováním zmíněných zvířat a postaviček. Milé je, že se tak hravou formou předškoláci v publiku buď naučili, nebo si zopakovali číselnou řadu do dvaceti.

Třetí kousek světa má podobu polární noci. Nastane příjemné ochlazení, ale i skvělé sněžení, samozřejmě prostřednictvím animace. Velkou radostí byla pro děti další interaktivní hra – stavění sněhuláka, (to víte, uhelné knoflíky, ruce, oči, mrkev-nos musí někdo nasadit nebo připnout). Děti ani nedutaly, když se objevil lední medvěd. Jak jinak to mohlo dopadnout v divadelní pohádce? Hodný lední medvěd, se kterým se na závěr mohly děti vyfotit, pořídit si selfie (a to byla jediná přiznaná digitální technologie v rukách dětí – pozn. red.).
Věřte nebo ne, byla to skutečně švanda se vším všudy, hravá, zábavná, někdy s trochou strachu, zejména v pralese, když se objevil lev nebo krokodýli, ale i to všechno patří do výtvarného putování po světě. A Michal Bumbálek a David Kaloč jsou ti správní vypravěči, vnímaví partneři, muzikanti, herci, lovci, hudci, polárníci i středověcí rytíři…? Stačí zdánlivě málo – „jen“ si mistrně poradit s dětským divákem a přesvědčit ho, že i bez mobilu nebo televize se lze dobře zabavit. Tak ať Všelijaká koukátka vydrží co nejvíce dalších a dalších repríz.
(Psáno z reprízy 14. dubna 2018, od 10:00 h)

www.ndbrno.cz

23.4.2018 19:04:10 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Mlynářova opička (Národní divadlo)

Články v rubrice - Recenze

Zbyhoň – a to je ta krásná země…

Z inscenace Zbyhoň!

Nejnovější inscenací, kterou představil soubor činohry Národního divadla v Praze na Nové scéně, je ZBYHOŇ. Aut ...celý článekČasopis 21 - sekce

HUDBA

Štefan Margita: Mapa lásky existuje pro každého člověka…

Štefan Margita při nahrávání alba Mapa lásky

Tenorista Štefan Margita opravdu nezahálí. Po natáčení svého posledního alba Mapa lásky odletěl do San celý článek

další články...