zvláštní poděkování
Volný.cz

Cirkopolis představí nový rozměr novocirkusových technik

Stefan Sing (Entropía)

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Na pražském festivalu Cirkopolis zahraniční i čeští performeři předvedou, kam až lze posouvat fyzické i mentální hranice člověka. Pátý ročník mezinárodního festivalu zaměřeného na nový cirkus a jeho přesahy do ostatních uměleckých žánrů se letos odehraje na scéně PONEC – divadlo pro tanec a Paláce Akropolis, který akci pořádá společně s CIRQUEON-Centrum pro nový cirkus. Umělecký cyklus startuje v sobotu 11. února a potrvá do 17. 2. 2018.

Akrobat a žonglér Hisashi Watanabe z Japonska, akrobatické duo Circus Katoen z Nizozemska a Belgie nebo multižánrový umělec Jonathan Guichard vystoupí v první půlce února na pražských scénách a rozvíří tak tradiční představy o podobě cirkusového vystoupení. „Dramaturgicky se opět vydáváme na pomezí žánrů živého umění a nového cirkusu. Cirkus a choreografické dílo, cirkus a performance, cirkus a sound design. Přivážíme ojedinělé osobnosti i mladé tvůrce a jsem moc rád, že ne pouze z Mekky nového cirkusu z Francie, ale také z Německa, Holandska a z dalekého Japonska,“ říká Petr Boháč, divadelní dramaturg Paláce Akropolis.
Jako první ze zahraničních interpretů předstoupí před publikum v Paláci Akropolis mistr současného žonglování Stefan Sing s představením Entropía. Z 99 bílých míčků staví náhodné figury, které skrývají vlastní význam a krásu, aby vzápětí mohly zaniknout. Další interpret Rémi Luchez představí pouze za pomoci lana a čtyř kusů dřeva neotřelý přístup k akrobatickému divadlu. „Rémi je pro mne dramaturgickým úlovkem roku 2018. Šest let jsem se ho snažila do Prahy pozvat a jsem ráda, že konečně naše pozvání přijal. Jeho něžná manipulace s divákem a charakter, který přivádí na jeviště, pobaví a uchvátí zároveň. Nečekejte velkolepou cirkusovou show, ale intimní obrovský zážitek,“ Šárka Maršíková, ředitelka CIRQUEONu.

V druhé polovině festivalu okouzlí české publikum svou akrobatickou flexibilitou i žonglováním Hisashi Watanabe z Japonska. Hisashi působí v Evropě jako zjevení. Jeho nadlidské fyzické výkony, které s lehkostí a unikátní japonskou estetikou přináší nejen v představení Inverted tree na diváky, jsou skutečným zážitkem.
Ve hře mladého uměleckého dua Circus Katoen zase hraje zásadní roli hmotnost, a tak za pomoci 18 těžkých pytlů groteskním způsobem zkoumají aspekty fyzické práce a toho, co se dá „unést“ v každém slova smyslu. Jsou nejmladšími interprety festivalu, ale již zaujali porotu CircusNext. Dále na festivalu vystoupí Cie H.M.G propojující v představení 3D tanec s akrobacií a zvukovými experimenty.
Notnou dávkou černého humoru festival obohatí také čeští interpreti Bratři v tricku, jejichž představení Funus je součástí programu na Jatka 78. K zamyšlení nad chybami diváky dovede nejnovější hra Víta Nezvala s názvem Chyba. Představení čtveřice performerů velice silně zarezonovalo mezi odbornou veřejností. Do dramaturgie festivalu zapadá především svojí mezižánrovostí. Nebojí se improvizací a všech „chyb“, které mohou nastat.

Závěr festivalu bude patřit v Paláci Akropolis Circus battlu. Na takto neobvyklý formát, ve kterém vystoupí nejlepší performeři nového cirkusu, se u nás diváci mohou těšit vůbec poprvé.
Kompletní seznam interpretů a program festivalu Cirkopolis je k dispozici na stránkách www.cirkopolis.cz. Cena za představení se pohybuje od 180 do 250 Kč a vstupenky je možné zakoupit v kavárně Paláce Akropolis na Praze 3, v PONEC-divadlo pro tanec, v síti GoOut nebo také online na stránkách festivalu.

22.1.2018 18:01:13 Redakce | rubrika - Festivaly