zvláštní poděkování
Volný.cz

Odstartoval Pražský divadelní festival německého jazyka

Strach jíst duši (Národní divadlo Brno)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Letošní 22. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka odstartoval 19. listopadu a potrvá do 1. prosince 2017. Prestižní přehlídku nejvýraznějších divadelních produkcí z celé německy mluvící oblasti bude hostit několik pražských divadel a poprvé také multifunkční prostor Forum Karlín. Ředitelka festivalu Jitka Jílková a dramaturg Petr Štědroň pozvali do Prahy 8 inscenací z Německa, Rakouska, Švýcarska, Lucemburska i Česka. Aby se dostalo na všechny zájemce, některé produkce se uvádějí dvakrát. Všechna představení budou tlumočena do češtiny, a tak si na své přijdou i diváci, kteří němčinou nevládnou.

Festival předznamenal v neděli 12. listopadu divadelní výlet do Německa za představením slavného švýcarského divadelníka Tiefer Schweb (Záchytná nádrž) Christopha Marthalera.
Festival uvedl 19. listopadu hned dvě představení novátorskou, esteticky dokonalou inscenaci režiséra Kaye Vogese Jas.Okamžik (Hell. Ein Augenblick), kterou uvedlo v prostoru pro divadlo poněkud netypickém, ve Foru Karlín. Imaginativní divadelní esej o pomíjivosti a smyslu života na pomezí činohry a fotografie přenesla diváky do obří temné komory, kde slavný fotograf Marcel Schaar před očima diváků vytvoří jedinečné fotografie, působivé obrazy zastaveného času. Na Nové scéně Národního divadla bylo uvedeno obrazově neméně silné představení – Světlo v krabici (Das Licht im Kasten), jež je prvním provedením tohoto textu nositelky Nobelovy ceny Elfriede Jelinek. Ta je mimo jiné celoživotní milovnicí módy, a právě móda tentokrát hrála hlavní roli. Elfriede Jelinek ovšem zároveň poukazuje na limity konzumní společnosti, druhou stranu nablýskaných butiků a neukojitelnou touhu po jedinečné kráse – jako vždy předkládá svůj sžíravě ironický a kritický pohled na svět, ale i na vlastní osobu. Zástupcem švýcarské divadelní scény je letos inscenace curyšského Theater Neumarkt Obrazy tvé velké lásky (Bilder deiner großen Liebe) v režii Toma Schneidera, uváděná ve Studiu Hrdinů. Představení propojuje poslední román velkého a předčasně zemřelého prozaika Wolfganga Herrndorfa s činoherním představením a rockovým koncertem. V hlavní roli se představí známá divadelní a filmová herečka Sandra Hüller. České diváky v poslední době nadchla především ve snímku Toni Erdmann, nominovaném na Oscara. V programu nebude chybět ani český příspěvek – Fassbinderův Strach jíst duši v režii Jana Friče, oceněný letošní Cenou Josefa Balvína za nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu. Lehká kabaretní komedie z repertoáru Národního divadla Brno si barvitě pohrává s pop kulturními ikonami a klišé, s velkou dávkou humoru rozkrývá svět závisti, upjatosti a nízkosti.
Drama Soucit. Příběh kulometu (Mitleid. Die Geschichte des Maschinengewehrs) režiséra Milo Raua z berlínského divadla Schaubühne am Lehniner Platz se ocitá na pomezí dokumentárního divadla, všímá si „průmyslu“ okolo humanitárních krizí a je silnou výpovědí, která nabízí zcela nový pohled na současné dění. Hlavní představitelku Ursinu Lardi dobře znají i filmoví diváci a milovníci televizních kriminálek. Představení bude k vidění v Divadle Archa v němčině a francouzštině s českými a německými titulky.

Zajímavým příspěvkem bude inscenace z Schauspiel Hannover Moc a vzdor (Macht und Widerstand), která je další výraznou stopou českého režiséra Dušana Davida Pařízka na německé scéně. První provedení románu současného prozaika Ilji Trojanowa ukazuje dvojí pohled na pravdu v osobách dlouhá léta vězněného disidenta a jeho totalitního trýznitele. Excelují v něm Samuel Finzi a Markus John, dobře známí z mnoha filmů.
Festival vyvrcholí 1. prosince 2017 v Divadle na Vinohradech hvězdně obsazeným představením Antú Romero Nuneze z vídeňského Burgtheateru Hotel Evropa aneb Antikrist (Hotel Europa oder Der Antichrist) – v hlavních rolích dramatizace několika textů Josepha Rotha Katharina Lorenz a Fabian Krüger.
Součástí festivalu jako obvykle bud ei off-program, Například Nekončící maraton rozhlasových her v sídle Českého rozhlasu, který představí dne 28. listopadu v rozmezí 17.00 - 21.30 hod tři rakouské hry, které byly připraveny v rámci Rakouského roku na Vltavě. Performativní výstavu In the Name of Gift připravil na 29. - 30.11 2017 ve Venuši ve Švehlovce soubor Depresivní děti touží po penězích ve spolupráci s berlínským souborem lunatiks produktion. Do třetice 2. prosince 2017 ve Studu hrdinů celodenní projekt LutherLeninVysílání.
Více na na www.theater.cz.

20.11.2017 10:11:36 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

WebArchiv - archiv českého webu

Časopis 29 - sekce

HUDBA

Album Mapa lásky – chvění emocí...

Štefan Margita - obal CD Mapa lásky

Štefan Margita svým posledním albem zve do Paříže, města šansonů. Crossover ve světě vážné hudby není ojediněl celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Opera Sedlák kavalír

Plácido Domingo (Sedlák kavalír)

Sedlák kavalír
V nádherné opeře Pietra Mascagniho účinkují v hlavních rolích Plácido Domingo a Jelena Obraz celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Architektura: Skleněný koráb

Skleněný koráb

Architektura: Skleněný koráb (4/4)
Pařížské dílo Franka Gehryho z roku 2014. Francouzský cyklus dokumentů. celý článek

další články...