zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 48. týden

Jana Rybářová (Nelze umírat štěstím)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Nelze umírat štěstím
Krátká, strmá a tragická herecká dráha Jany Rybářové, mladičké filmové hvězdy padesátých let, která nás opustila před 60 roky (2000). Účinkují: J. Vinklář, J. Weiss, P. Kočí a další kolegové, přátelé a příbuzní. Kamera R. Šplíchalová. Scénář a režie M. Bouda. Mladou herečku Janu Rybářovou proslavila už její první filmová role: Anička posedlá v Krškově filmu podle románu Fráni Šrámka Stříbrný vítr. Rybářová se tak rázem zařadila mezi nejobdivovanější a nejobsazovanější herečky té doby. O to víc veřejnost šokovala její dobrovolná smrt v jejích pouhých dvaceti letech. Nikdo netušil, že Rybářová byla velice citlivá, zranitelná a psychicky nevyrovnaná, neustále pochybovala o sobě, svém vzhledu i o svém herectví a nedařilo se jí ani v jejích milostných vztazích. Poslední kapkou zřejmě byly pomluvy a anonymní dopisy, týkající se jejího vztahu s operním pěvcem Přemyslem Kočím. Nevšední talent tak zhasl ještě dříve, než se mohl naplno rozvinout. Poslední tři filmy půvabné herečky přišly do kin až po její smrti. O tom všem – a nejen o tom – vypráví zajímavý dokument Nelze umírat štěstím, jímž si připomínáme 60 let od jejího úmrtí.
Vysílání: 02.12., 15.20 hod., ČT1, Příběhy slavných... Jana Rybářová – 60 let od úmrtí
Opakování: 08.12., ČT1

Revizor
Vlasta Burian jako mazaný petrohradský úředník zcela rozvrátí poklid ruského provinčního městečka. Přepis satirické komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola. V jedné z hlavních rolí Václav Trégl, jenž se narodil před 115 lety (1933). Dále hrají: J. Marvan, Z. Baldová, T. Grosslichtová, T. Pištěk a další. Scénář V. Šolin a V. Menger. Kamera J. Stallich. Režie M. Frič. Ze vzpomínek partnerů a pamětníků Vlasty Buriana víme, jak nezvládnutelným hereckým živlem byl náš král komiků. Jeho nechuť ke zkouškám, improvizace a extempore na jevišti i ve filmových ateliérech byly pověstné. Na jeho živelnost platil jediný člověk – Martin Frič. S Vlastou Burianem natočil tři filmy, v nichž publikum svého miláčka téměř nepoznávalo, protože jeho projev byl uměřený, střídmý, pečlivě propracovaný a respektující okolí. Jedním z těchto snímků je přepis satirické komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor z roku 1933. Revizora pro film přeložil a spolu s Václavem Šolínem (pseudonym Václava Wassermana) scenáristicky upravil herec a spisovatel Václav Menger. Nad literární a etnografickou přesností filmu bděl zasvěcený znalec a překladatel ruské literatury Bohumil Mathesius. V jejich spolupráci vznikl věrný přepis díla, i když Gogolova kritika ruské maloměšťácké společnosti byla zmírněna a dostala smířlivější a dobromyslnější tvářnost. Chlestakov se ve Fričově a Burianově pojetí stal postavou téměř sympatickou. Na Burianově výkonu pochválila kritika jeho ukázněnost, kdy se vystříhal obvyklého přehánění v mimice i slovním projevu. Podobně pochválila i Jaroslava Marvana, Václava Trégla i vynikající komickou dvojici Josef Vošalík – Alois Dvorský v rolích Bobčinského a Dobčinského.
Vysílání: 02.12., 16.20 hod., ČT1
Pro pamětníky... Václav Trégl – 115 letOpakování: 03.12., ČT1

Úsměvy Nely Boudová
Hostem Jaromíra Hanzlíka je populární česká herečka, která v těchto dnech oslavila významné životní jubileum (2005). Režie P. Vantuch. V dnešních Úsměvech přivítá Jaromír Hanzlík populární herečku Nelu Boudovou (*1. 12. 1967), která v těchto dnech oslaví významné životní jubileum. Vystudovala pražskou konzervatoř a postupně prošla divadly v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Kladně a pražským Divadlem Za branou II a v letech 1994–2009 byla členkou souboru pražského Činoherního klubu. Na svém kontě má celou řadu televizních rolí a my si některé z nich připomeneme v krátkých ukázkách. Výčet filmových rolí Nely Boudové není rozsáhlý, může se však pochlubit například účinkováním v "oscarovém" filmu. Jeho název v dnešním pořadu také prozradíme.
Vysílání: 03.12., 08.15 hod., ČT1

Sváteční slovo herce Jiřího Sedláčka
O hodnocení druhých (Premiéra). Populární ostravský herec Jiří Sedláček nazval své Sváteční slovo Nehodnoť aneb O jízdě autem a zamýšlí se v něm nad tím, jak v krizových situacích hodnotíme druhé.
Vysílání: 03.12., 12.20 hod., ČT2
Opakování: 03.12., ČT1., 05.12., ČT1., 07.12., ČT1

20.11.2017 11:11:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 11 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Z éteru

Dramatické pořady na ČRo Vltava 12. týden

Henrik Ibsen (Foto: New York Public Library Archives)

Henrik Ibsen: Domeček pro panenky (Nora)
Klasické norské drama. Nora a Thorvald Helmerovi žijí v příkladně ...celý článek


Ceny Thalie 2017

Ceny Thalie

Ceny Thálie 2017
Přímý přenos z udílení cen Herecké asociace za mimořádné herecké výkony i celoživotní mist ...celý článek


Luděk Munzar 85 let

Luděk Munzar (Příběh kriminálního rady)

Příběh kriminálního rady
Luděk Munzar v hlavní roli napínavého příběhu o vztahu otce a syna podle románu La ...celý článek


Neobyčejné životy Jana Hlaváčová

Jana Hlaváčová

Neobyčejné životy - Jana Hlaváčová
Životní a profesní příběhy přední české herečky, která v nadcházejících ...celý článek


Jana Hlaváčová a Luděk Munzar letošní jubilanti

Jana Hlaváčová a Luděk Munzar (Srdíčko)

Srdíčko
Je nejen zlatý starožitný šperk srdcovitého tvaru, který je doličným předmětem pátrání... Jana Hlav ...celý článekČasopis 11 - sekce

LITERATURA/ UMĚNÍ

Šamani odcházej

Šamani odcházej

Šamani odcházejí
Dokáží tradice a rituály amazonských šamanů přetrvat i po střetu s moderní civilizací? (20 celý článek

další články...