zvláštní poděkování
Volný.cz

Jihočeské divadlo úspěšně reprezentuje v Čechách i zahraničí

Z inscenace Dekkadancers

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

S rozjezdem divadelní sezóny na Otáčivém hledišti sice umělecké soubory Jihočeského divadla opustily své stálé scény v historické budově JD, Malém divadle a DK Metropol, přesto však úspěšně reprezentují město i Jihočeský kraj nejen v jiných regionech České republiky, ale také v zahraničí.

Baletní soubor započal svou šňůru úspěchů mimo domovskou divadelní scénu v Praze, kde 28. května 2017 představil inscenaci Dekkadancers na jihu v multifunkčním divadelním prostoru Jatka 78, který je otevřen českým i zahraničním souborům.
V neděli 4. června 2017 pak vystoupili tanečníci se stejným představením v Landestheater Niederbayern v Pasově, odkud pokračovali sklidit další potlesk na velkém baletním gala v Giessenu. O kvalitách našich umělců a o tom, jak příznivě jsou za hranicemi vnímáni, svědčí mimo jiné i recenze z Passauer Neue Presse: „Divadlo našich českých sousedů s sebou přivezlo mladý taneční soubor Dekkadancers a obrátilo vyprodané pasovské divadlo vzhůru nohama. Bouřlivý potlesk pro tanečníky a tanečnice byl důkazem nadšení publika pro balet, který v Zemském divadle Pasov chybí.“

V návaznosti na tyto úspěchy i na předchozí spolupráci se vedení obou divadel dohodlo na koprodukci při přípravě a realizaci baletní inscenace, kterou obě divadla pod společnou hlavičkou uvedou na podzim 2018. „Titul zatím ještě neznáme, ale rádi bychom při přípravě baletu pro menší jeviště oslovili někoho z významných současných choreografů, nebo uvedli některý ze známých baletních příběhů,“ uvedl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek. Kromě České republiky by mělo být představení uvedeno devětkrát v Německu (4x Pasov, 4x Landshut, 1x Straubing).

Divadla se dále dohodla na operní koprodukci ke 100. výročí vzniku Jihočeského divadla, konkrétně na realizaci nové opery o životě Nicholase Wintona, kterou komponuje skladatel a dirigent Mario De Rose. Ta by měla být uvedena pravděpodobně na konci roku 2019 a vedení obou divadel v současné době hledá ještě třetího partnera ve Velké Británii.

Úspěchem se může pochlubit i soubor Malého divadla, který vystoupil ve čtvrtek 8. června v Drážďanech s představením Jenom tři mušketýři. Inscenace vznikla v koprodukci s londýnským divadlem Emergency Exit Art v rámci mezinárodního projektu Platform Shift+. Díky titulkovacímu software Overtekst, který byl původně vyvinut pro titulkování hudebních představení před Otáčivým hledištěm, mohli diváci v Drážďanech sledovat koprodukční inscenaci bez jazykové bariéry. Petr Hašek, umělecký šéf Malého divadla dodává: „Z představení byla nadšená i odborná veřejnost, neboť bezprostředně po představení jsme získali nabídku na vystoupení v Marseille a jednáme také o možném vystoupení v Londýně.“ Další z představení připravovaných v mezinárodní spolupráci bude mít svoji premiéru v roce 2018. Inscenaci s využitím technologií 3D zvuku připraví Malé divadlo tentokrát v koprodukci norským Teatret Vårt a maďarským divadlem Kolibri. Touto koprodukcí bude ukončen čtyřletý evropský projekt Platform Shift+, který se zaměřuje na využití digitálních technologií v divadle pro mladého diváka.

19.6.2017 18:06:07 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

OLDstars

Články v rubrice - Zprávy

Divadlo pod Palmovkou má svou mobilní aplikaci

Divadlo pod Palmovkou interiér

Divadlo pod Palmovkou si vám dovoluje představit jedinečnou divadelní aplikaci. Jsme první divadlo, které v ap ...celý článekČasopis 21 - sekce

HUDBA

Hudební pořad Kombo 22. týden

Pražská skupina Chaozz

Kombo: Chaozz
Hudební pořad, který mapuje koncerty současných českých kapel a nahlíží i do muzikantského zá celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Kino art 22. týden

Z filmu Strom na dřeváky

Strom na dřeváky
Epická kronika vesnického života 19. století. Italská filmová poéma Ermanna Olmiho (1978). celý článek

další články...