zvláštní poděkování
Volný.cz

V Pardubicích končí Konec masopustu

Jana Ondrušková a Josef Pejchal (Konec masopustu)

autor: Jan Faukner   

zvětšit obrázek

Východočeské divadlo na konec sezóny naplánovalo nejen premiéru Rasputina, ale také derniéru Konce masopustu, kterou uvede ve středu 21. června 2017. Úplně poslední reprízu však uvidí až pražští diváci po prázdninách v Divadle v Dlouhé.
Vrcholné dílo dramatika, básníka a překladatele Josefa Topola s pardubickým souborem nastudoval režisér Břetislav Rychlík, jenž byl autorovým osobním přítelem a natočil s ním televizní cyklus Zblízka. V hlavních rolích hrají Martin Mejzlík, Milan Němec, Petr Borovec, Jana Ondrušková, Josef Pejchal a v neposlední řadě samozřejmě i masopustní maškary.

Básnické drama o ohroženosti přirozených lidských hodnot se odehrává na konci masopustního veselí. Nekončí však jen masopust s průvodem maškar, ale také socialistická kolektivizace vesnice. „O politiku nám však v naší inscenaci tolik nešlo. Podstatné jsou především mezilidské vztahy ve všech svých rovinách a otázky, které se po generace opakují. Sledujeme souboj jedince se společností ve vypjaté chvíli, čili nahlížíme do běžného lidského života,“ říká dnes již bývalý dramaturg pardubické scény Zdeněk Janál.
Klíčovým tématem hry je dle režiséra faustovský zápas o duši člověka. „Zdali člověk obstojí sám, aniž by se definoval jako nějaký hrdina, jestli obyčejný člověk z venkova obstojí proti takovému šílenství, jaké představoval komunismus – a za ten si v dnešní době můžeme dosadit cokoliv. Skupina, masa lidí útočí na jednoho člověka, který je ale špatným svědomím všech těch ostatních – znali se, vyrůstali spolu a najednou stojí proti sobě! A v této hře je pak ten zásadní prvek rituální, který je divadelně fascinující – antický chór v podobě českého masopustu. Je tam nejen jazyk, ale také příběh, vyprávěný zcela moderně – tolik paralelních dějů najednou!“ upřesňuje Břetislav Rychlík.

Josef Topol (1. dubna 1935 – 15. června 2015), rodák z Poříčí nad Sázavou a bytostný znalec českého venkova, napsal toto mimořádně poetické, a zároveň jadrně zemité drama v roce 1962. Ve Východočeském divadle bylo uvedeno rok poté v režii Jaroslava Novotného a Heleny Glancové a hráli ho herci, kteří nemohou upadnout v zapomenutí – Anna Ferencová, Eliška Kuchařová, Bohumila Dolejšová, Josef Somr, Pavel Landovský, Petr Skála, Vladimír Ptáček, Alexej Gsöllhofer a další.
Současná inscenace Konce masopustu měla na pardubickém jevišti premiéru 27. února 2016. Autor se jí bohužel nedočkal, ale o přípravách inscenace věděl a tvůrci ho ještě stihli potěšit osobní návštěvou krátce před tím, než se musel uchýlit do nemocnice, odkud se již nevrátil. Derniéra Konce masopustu bude 27. reprízou a uskuteční se 16 měsíců od premiéry. Na tak krásnou hru a inscenaci smutně krátký život. Na tak složité drama úctyhodný život!

www.vcd.cz

19.6.2017 16:06:56 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

TÖRLESS  (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Zprávy

Východočeské divadlo očekává stotisícího diváka roku 2017

Východočeské divadlo očekává stotisícího diváka roku 2017

Východočeské divadlo Pardubice každoročně na podzim přivítá stotisícího diváka roku. Pravidelně to bývalo v po ...celý článek


Pardubické Bláznivé nůžky deset let na scéně

L. Špiner, A. Postler a P. Janečková (Bláznivé nůžky)

13. října uplynulo přesně deset let od premiéry komedie Bláznivé nůžky, kterou tehdy Východočeské divadlo popr ...celý článek


Rekonstrukce Divadla Na zábradlí dokončena

Divadlo Na zábradlí  (Foto: Michal Hančovský)

Po roční pauze se soubor Divadla Na zábradlí opět vrací do nově zrekonstruované budovy na Anenském náměstí. Ne ...celý článekČasopis 42 - sekce

LITERATURA/ UMĚNÍ

Velikáni filmu... Michael York

Michael York  (Kabaret)

Romeo a Julie
Nejslavnější filmová verze nejslavnějšího milostného příběhu všech dob. Britsko-italský film, celý článek

další články...