zvláštní poděkování
Volný.cz

Dramatické pořady na ČRo Vltava 16. týden

Jaro (Foto: Alena Palečková)

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Frank Wedekind: Probuzení jara
Rozhlasová adaptace slavného dramatu o tragickém střetu mladického vášnivého citu s měšťáckou prudérií a pseudomorálkou. Překlad a rozhlasová úprava Helena Herbrychová. Hudba Vladimír Werner. Dramaturgie Marie Říhová. Režie Jan Berger. Osoby a obsazení: muž (Eduard Cupák), Melchior Gábor (Václav Kopta), Moric Stiefel (Marek Tomažič), Vendla Bergmanová (Miriam Chytilová), Marta (Veronika Dostálová), Ilse (Martina Samková), paní Gáborová (Gabriela Vránová), pan Gábor (Otakar Brousek st.), paní Bergmanová (Slávka Budínová), Rentier Stiefel (Josef Velda), strýc Probošt (Josef Patočka), rektor (Karel Urbánek), Habebald (Zdeněk Kutil), Honzík (Stanislav Aubrecht), Lämermeier (Michal Dlouhý), Diethelm (Libor Hruška), Ruprecht (Martin Zounar) a chlapec (Jan Potměšil). Natočeno v roce 1984 (60 min).
Vysílání: 17. 4. od 13:00h.

Dmitri Plax: Tango
Taneční lekce na palubě lodi, která pluje mezi Finskem a Švédskem. Melancholická mikrohra o letmém setkání muže a ženy od švédského autora, režiséra a překladatele Dmitriho Plaxe, původem z Běloruska. Přeložila Tereza Krčálová. Dramaturgie Kateřina Rathouská. Režie Dmitri Plax. Osoby a obsazení: On (Jan Meduna), Ona (Tereza Dočkalová) a Hlas (Kateřina Rathouská). Natočeno v roce 2017 (17 min).
Vysílání: 20:40h.

Wolfgang Bauer: Mikrodramata
Haydn, Čingischán, Lukrécie, Wagner, Hérostratos, Kleopatra, Freud... Defilé slavných postav v absurdních miniaturách rakouského ironika. Přeložil Evžen Turnovský. Pro rozhlas upravil a režii má Petr Adler. Hudební improvizace Jan Bouše. Účinkují Daniela Kolářová, Barbora Hrzánová, Barbora Hrzánová, Jan Novotný, Rudolf Pellar, Jaroslav Kepka a Lukáš Hlavica. Natočeno v roce 1993 (60 min).
Vysílání: 18. 4. od 21:30h, Klub rozhlasové hry

Magdalena Frydrychová: Hřiště
Ne každý se zrodil pro okresní přebor, jenže co na to rodiče? Komediální hříčka odehrávající se u fotbalového hřiště. Hudba Petr Kaláb. Dramaturgie Kateřina Rathouská. Režie Lukáš Trpišovský. Osoby a obsazení: Josef (Josef Polášek), Marie (Dana Batulková), Franta (Jakub Prachař), Beáta (Zdenka Hadrbolcová) a Bedřich (Rostislav Novák). Natočeno v roce 2007 (27 min).
Vysílání: 19. 4. od 9:30h, Kabinet

Florian Zeller: Pravda
Komedie o nevěře, ve které je umění lhát dovedeno k dokonalosti. Ivan Trojan, Dana Černá, Helena Dvořáková a Hynek Čermák v nepřehledné síti polopravd a předstírání, do které je zapletl jeden z nejhranějších současných francouzských dramatiků. Přeložil Michal Zahálka. Dramaturgie Renata Venclová. Režie Lukáš Hlavica.
Vysílání: 20. 4. od 20:00h, Hra pro tento večer

Franz Kafka: Zámek
Příběh zeměměřiče Josefa K. Přeložil Vladimír Kafka. Dramatizace Jan Vedral. Hudba Milan Svoboda. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Dimitrij Dudík. Osoby a obsazení: K., zeměměřič (Vladimír Dlouhý), Artur a Jeremiáš (Jiří Lábus), Frída (Vilma Cibulková), hostinská (Simona Stašová), Olga (Taťjana Medvecká), hostinský 1 (Václav Vydra), Barnabáš (Jaromír Dulava), hostinský 2 (Pavel Landovský), učitel (Jan Hartl), Bruncvík (Jaroslav Kepka), starosta (Tomáš Töpfer), Mici (Tereza Bebarová), Černý (Tobiáš Vacek), kočí (Zdeněk Maryška), Momus (Ladislav Potměšil), Bürgel (Arnošt Goldflam), Gíza (Nela Boudová), Pepina (Klára Sedláčková-Oltová), Erlanger (Jaroslav Haidler) a hlasatel (Tomáš Černý). Natočeno v roce 2006 (86 min).
Vysílání: 22. 4. od 14:00h, Rozhlasové jeviště

Zdeněk Fibich: Bouře
Záznam představení opery z 13. ledna 2017 v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. Zpěvohra o třech jednáních z roku 1895 na báseň Jaroslava Vrchlického dle sujetu stejnojmenné dramatické pohádky Williama Shakespeara. Účinkují: Aleš Jenis (Prospero, kouzelník, bývalý vévoda milánský), Alžběta Poláčková (Miranda, jeho dcera) Olga Jelínková (Ariel, vzdušný duch), Jevhen Šokalo (Kaliban, znetvořený divoch a otrok), Luciano Mastro (Fernando, syn krále neapolského), Tomáš Kořínek (Trinkulo, dobrodruh a šašek), Martin Gurbal' (Stefano, dobrodruh, sklepmistr a opilec), Jakub Kettner (Alonso, král neapolský), Petr Němec (Sebastiano, jeho bratr), Aleš Burda (Antonio, bratr Prospera, nepravý vévoda milánský), Roman Vlkovič (Gonzalo, poctivý starý státní rada), Tomasz Suchanek (Adriano, dvořan), Agnieszka Bochenek-Osiecka (První duch), Marianna Pillárová (Druhý duch), Erika Šporerová (Třetí duch) a Veronika Höpflerová (Čvrtý duch). Dále účinkuje Sbor opery (Jurij Galatenko, sbormistr) a Orchestr opery Národního divadla moravskoslezského. Řídí Marek Šedivý. Připravila a s hosty ve studiu hovoří Renáta Spisarová (165 min). (Ostrava)
Vysílání: 19:30h, Operní večer

Edgar Wallace: Kriminální příběhy Johna G. Reedera (6/6)
Krádež mramoru. Přeložila Anna Čermáková. Dramatizace Karel Urbánek. Hudba Petr Mandel. Dramaturgie Jana Paterová. Režie Vlado Rusko. Osoby a obsazení: vypravěč (Jiří Hromada), John G. Reeder, detektiv (Ivan Trojan), Sir Bradon, státní zástupce (Otakar Brousek), Mary Welfordová (Valérie Zawadská), soudce (Jiří Klem), seržant Mills (Svatopluk Schuller), Markéta Belmanová (Ilona Svobodová) a další. Natočeno v roce 2005 (20 min).
Vysílání: 23. 4. od 10:30h, Seriál

17.4.2017 11:04:50 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

TÖRLESS  (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Z éteru

Kultura a estetika protestu

Ilustrační foto

Kultura a estetika protestu
Performance, divadelní postupy, inscenace, video a fotografie. Jakým způsobem p ...celý článek


Lidé z manéže 8

Lidé z manéže

Lidé z manéže (8/10)
Autentickým světem českých cirkusů a varieté provází legenda české pantomimy, Ctibor T ...celý článek


Divadelní tipy 43. týden

Úsměvy Jana Kanyzy

Šimek a Grossmann poprvé
Luděk Sobota uvádí další díl cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendárních dvojic ...celý článek


Dramatické pořady na ČRo Vltava 43. týden

Werner Schwab: Pornogeografie
Sedm zvěstí. Skandální hra rakouského "prokletého" básníka v rozhlasové insce ...celý článek


Z první řady... Čtyři dohody

Čtyři dohody

Čtyři dohody
Nehřešte slovem, neberte nic osobně, nevytvářejte si žádné domněnky, dělejte vše, jak nejlépe ...celý článek


S Hilským o Richardovi III

P. Zedníček a M. Hilský

O Richardovi III.
Profesor anglické literatury, překladatel a shakespearolog Martin Hilský nás seznámí s dí ...celý článek


Husa na provázku a Katynka….

Husa na provázku

Husa na provázku (7/10)
Bod zlomu. Legendární divadlo v letech 1988–1992. Scénář a režie A. Kisil (Pr ...celý článek


Svět podle Prota na brněnské hvězdárně

Radim Fiala a Petr Halberstadt (K PAX)

Uvedení úspěšné inscenace K-PAX – Svět podle Prota 1. listopadu 2017 v 19 hod. na Hvězdárně a planetáriu ...celý článekČasopis 42 - sekce

HUDBA

Magická muzikálová komedie v MDB

Děsnej pátek (MDB)

Jmenuje se Ellie, má šestnáct let, ve škole se jí líbí kluk Adam, ale netroufá si ho oslovit a má pocit, že jí celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Jan Špáta - 85 let

Jan Špáta

Jan Špáta očima Olgy Sommerové
Portrét vynikajícího dokumentaristy a kameramana, který by zítra oslavil 85. celý článek

další články...