zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kvalita vynahradí kvantitu...

Ilustrační foto z webu

  

Letos už posedmé zazní na divadelních prknech Prahy němčina v provedení vynikajících umělců z Německa, Rakouska a Švýcarska. Pražský divadelní festival německého jazyka tentokrát proběhne ve dnech 6.-16. listopadu 2002.

  • Sedmý rok bývá prý v manželství kritický. Myslíte, že kritický i pro Váš festival? Letos jste jej viditelně zkrátili...
    Já doufám, že krizi už máme za sebou. Spočívala především v shánění peněz na festival. Některým sponzorům, kteří nás dříve podporovali, se patrně letos nedařilo tak dobře, takže odpadli, a o to vděčnější jsme těm, kteří na festival přispěli.
    Asi nejdůležitějším důvodem toho, proč je letos festival kratší, jsou tedy peníze, příliš silná koruna – neradi bychom šli do další sezóny s dluhy. Nicméně doufáme, že kvantitu vynahradí kvalita a že se všechny tři hlavní inscenace setkají s příznivou odezvou diváků.


  • Senzací patrně bude hned úvodní představení...
    Ano, už loni jsme se pokoušeli k nám dostat představení, které v Burgtheatru režíroval slavný Peter Zadek - Ibsenův Rosmersholm. Je to inscenace ověnčená mnoha mezinárodními cenami a v hlavních rolích se představí báječní herci - Angela Winkler, oblíbená Zadekova herečka, kterou před pár lety obsadil do role Hamleta, dále Gert Voss , kterého známe z Konce hry a Ritter, Dene, Voss , Otto Schenk, který už v Praze byl se dvěma sólovými vystoupeními a Peter Fitz, kterého známe jako sólistu z Bernhardova Betonu. Ráda bych připomněla, že to je vůbec první Zadekova inscenace, kterou budeme mít možnost u nás vidět.
    Život až po chlapy... Thomase Brussiga je one-man show z Deutsches Theater, autorsky navazující na hru Hrdinové jako my, kterou jsme uváděli v Praze v roce 1997. Pojednávala o pádu berlínské zdi a minulosti NDR. Podobné téma zpracovává Brussig i tentokrát - minulost NDR a současnost Německa je tu viděna očima fotbalového trenéra, kterého hraje Jörg Gudzuhn. Je to úžasně zábavná hra, zajímavá také tím, že v hledišti je většinou více mužů než žen, což není obvyklé - takže doufáme, že i u nás tak "rozšíříme" okruh publika.
    Když jsme poprvé viděli inscenaci Děti Olympu z Thalia Theater, věděli jsme, že je musíme přivést do Prahy, i když to bude hrozně technicky náročné. Je to představení, které vyžaduje velkou scénu a točnu - k tomu nám poskytla prostor Státní opera – přijede asi sedm kamionů a stavět se patrně bude celou noc. Ale určitě to bude stát za to. Je to neuvěřitelně hravá inscenace, která u tak přísného režiséra jako je Kriegenburg, překvapí, hemží se akrobatickými čísly, pantomimou, hraje se tu na akordeon. Téma hry podle Jacquese Préverta si připomeneme během festivalu v klasické filmové verzi Děti ráje v režii Marcela Carné v kině Ponrepo.
  • Pro sólová představení se vám podařilo přesvědčit dvě hvězdy světového formátu...
    Máme velkou radost, že přijede Maximilian Schell, který bude v Divadle Na Vinohradech číst ze svého autobiografického románu Rebel. Další lahůdkou je známá filmová herečka a zároveň producentka, Senta Berger. Je to zázrak, že si na nás udělala čas, ovšem jen tolik, aby se stačila vrátit na natáčení ještě tentýž den večer - proto její představení Slečna Elsa bude začínat v 16 hodin.
    K tomu ještě přidáme společné čtení dvou držitelů ceny Magnesia Litera - Jiřího Gruši, básníka, spisovatele, dramatika a diplomata, a Jűrgena Serkeho , spisovatele a žurnalisty, který v 80.letech způsobil pozdvižení svou knihou Bőhmische Dőrfer o zapomenutých německy píšících spisovatelích z Čech a Moravy. Ve své knize, která letos vyšla i u nás, zaujal tvrzením, že Evropa zemřela v Praze. Vysvětluje to tím, že v roce1938-39, kdy skončila multijazyková kultura v Praze, zanikl definitivně původní evropský duch. Ti dva mají společné literární lásky Ivana Blatného a Jiřího Koláře, a právě kolem nich se bude mj. vyprávět na společném večeru nazvaném Hommage, koláž...
  • Letos byla poprvé byla udělena cena MAX...
    Je to cena za nejlepší inscenaci v originále psaného německého textu vzniklého po roce 1900, byla letos v červnu udělena inscenaci hry Thomase .Bernharda : Portrét starého muže jako umělce neboli Minetti, kterou režíroval v Národním divadle Otomar Krejča. Její představení zahájí náš festival.
  • Letošní novinkou je off-program festivalu. Co mohou diváci očekávat?
    Jsme zvědaví, s jakou se setká odezvou. Chtěli jsme off- program uspořádat už dříve. Teď se, to konečně povedlo - plánu se ujala divadelní skupina MUT. Do programu zařadila výstavu - instalaci skupiny Rafani ve Špálově galerii pod názvem Český les, která se bude zabývat sudetoněmeckou problematikou, problematikou odsunu a vzájemných reakcí Čechů a Němců. Další akce se odvinula z berlínského představení o fotbalovém trenérovi. Bude se odehrávat 12.11. od 17 hod. v divadle Komedie, zájemci si tu budou moci zahrát stolní fotbal a účastnit se různých fotbalových radovánek . Kdo dá dohromady pětičlenné družstvo, bude se moci zúčastnit také fotbalového turnaje, který začne 2.listopadu v sokolovně v Riegrových sadech.
    Poslední akce vznikla ve spolupráci s nadací Člověk v tísni - 14.11. od 18 hod.se budou moci zájemci o problematiku rasismu a neonacismu zúčastnit diskuze, přednášek, videoprojekcí a hudebních produkcí v Rock-Café.
  • 28.10.2002 Jana Soprová | rubrika - Rozhovory